Wielkopolska słynie z rzeki Warty, pyr z gzikiem, poznańskich koziołków trykających się w południe. Te wszystkie symbole można zabrać ze sobą, wyjeżdżając z Poznania w formie gadżetów. Klunkry Wielkopolskie to piękne, nietuzinkowe pamiątki, które przygotowują pracownicy spółdzielni socjalnych.

Wielkopolska to piękny region, ale brakowało mu czegoś, co by tę urodę mogło podkreślić. Pamiątek, które można zabrać ze stolicy Wielkopolski. W taki sposób narodził się projekt Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu pod nazwą Klunkry Wielkopolskie. Od września turyści, ale także mieszkańcy Wielkopolski mogą kupić sobie brelok z pyrą, magnes z koziołkiem, fartuch z gzikiem, torbę z rysunkiem rzeki Warty, czy nawet plecak na... klunkry.

Zobacz też: Pierwsze klunkry dla gzubka od miasta. Nowo narodzeni poznaniacy dostaną fifne wyprawki- Pracowaliśmy nad Klunkrami dwa lata. We wrześniu podczas Poznańskiego Parku Dobra, projekt miał swoją premierę. To marka ładnych i użytecznych pamiątek
- mówi koordynatorka projektu z ramienia ROPS.

Za klunkrami stoją także wyjątkowi rzemieślnicy. Wszystkie pamiątki: breloki, magnesy, zeszyty, torby, plecaki i fartuchy przygotowywane są lokalnie, przez firmy społeczne, zatrudniające osoby z wieloma, różnymi trudnościami, osoby z niepełnosprawnościami, czy również takie, które wychodzą z bezdomności.- Klunkry Wielkopolskie stworzyliśmy nie tylko po to, wypromować produkt regionalny, ale przede wszystkim aktywizować zawodowe te osoby, które mają problem lub nie mogą odnaleźć się na rynku pracy. Dzięki zarobionym pieniądzom pomagamy naszym pracownikom rozwiązać ich problemy. Dla niektórych to pierwsza pensja w życiu, dla innych środki na prowadzenie hotelu dla osób bezdomnych, czy rehabilitację - tłumaczy przedstawicielka ROPS.

Firmy społeczne działające w Klunkrach Wielkopolskich to:
  • Spółdzielnia Socjalna Furia, zajmująca się głównie produkcją toreb, breloków, magnesów, zatrudniająca osoby ze spektrum autyzmu,
  • Manufaktura Dobrych Usług, produkująca plecakotorby, zatrudniająca osoby z niepełnosprawnością,
  • Zakład Aktywności Zawodowej w Pile, zatrudniający osoby niepełnosprawne, który także szyje torby,
  • Centrum Integracji Społecznej Darzybór, angażujący osoby wychodzą z bezdomności do szycia fartuchów.

- Przy tworzeniu wzorów pamiątek pracowała z nami projektantka. Każdy nasz produkt jest wyjątkowy, bo i wyjątkowe osoby za nim stoją - dodaje.

Klunkry Wielkopolskie można kupić także online na stronie: KLUNKRYWIELKOPOLSKIE.PL i na Facebooku.

Zobacz też:
[g]7496643;0[/g]


materiał Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Poznaniu

POLECAMY TEŻ:


Turystyka

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!