Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobieta umalowana lepiej pracuje?

Wojciech Kowalczyk
Wojciech Kowalczyk
Co mają ze sobą wspólnego: dwutlenek węgla, czekolada i woda? Wszystkie te składniki wykorzystuje kosmetologia - o jej tajnikach można było usłyszeć podczas wykładu w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki.

Magia kosmetyków - tak brzmiał tytuł wykładu wygłoszonego w Collegium Chemicum. Rzeczywiście w kosmetykach jest coś z magii, w końcu, zgodnie z przeznaczeniem, mają one za zadanie odmładzać i upiększać.

Historia kosmetyków sięga początków cywilizacji. Starożytni Egipcjanie chętnie korzystali z dobrodziejstw składników zawartych w takich roślinach jak kozieradka, którą stosowali na "piegi, zaczerwienienia skóry i łysinę". Problemy natury estetycznej widać mocno zajmowały starożytnych, o czym może świadczyć zapis jednego z papirusów, który powstał kilkaset lat p.n.e. Tytuł tego dokumentu brzmi "Jak przemienić starca w młodzieńca".

Na to pytanie próbuje odpowiedzieć również współczesna kosmetologia, czyli dział wiedzy zajmujący się przywracaniem urody ciała (cosmo oznacza "upiększać", "zdobić"). Aby poprawić nasz wygląd stosuje się współcześnie m.in. dwutlenek węgla (zwalcza cellulit), czekoladoterapię, tlen oraz tysiące składników zawartych w roślinach oraz... zwierzętach.

Wagę kosmetyków w naszym życiu dostrzegł już w 1947 r. parlament brytyjski stwierdzając, że: "Kobiety mogą malować się w pracy, ponieważ , jeśli kobieta wygląda lepiej - czuje się lepiej, a jak czuje się lepiej to lepiej pracuje".

Podczas wykładu prof. Izabeli Nowak słuchacze (w większości kobiety), mogli nie tylko poznać historię kosmetyków, ale i uczestniczyć w ich... powstawaniu. Okazuje się, że do wytworzenia kremu nawilżającego wystarczy destylowana woda, trochę alkoholu, wosków i tłuszczów. Efekty ich wymieszania audytorium wypróbowało na własnej skórze.

- Woda to podstawowy składnik np. kremów. Płacąc więc za drogie kosmetyki kupujemy przede wszystkim drogą wodę - stwierdziła prof. Nowak.

Choć kupującymi produkty kosmetologów są coraz częściej mężczyźni, kosmetyki to nadal domena kobiet. - Kosmetyków używam, ale rzadko. Być może w przyszłości będzie tego więcej - przyznaje Kamil, licealista, który z kolegami przyszedł na wykład.

A przyszłość kosmetyków to m.in. nanotechnologie oraz "inteligentne" kapsułki, które w zetknięciu ze skórą dopasowują się do jej właściwości. Już teraz w sprzedaży są szampony, które w zetknięciu z siwiejącymi włosami pozwalają im odzyskiwać ich naturalny kolor...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto