Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety muszą się badać!

W
W
Codziennie w Polsce pięć kobiet umiera z powodu raka szyjki macicy. To jeden z wyższych wskaźników umieralności na tę chorobę w Europie. Niestety, winne temu bardzo często są same kobiety.

Rok 2009 został ogłoszony przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Rokiem Zdrowia Kobiety. W jego ramach ginekolodzy z całej Polski wezmą udział w szkoleniach poszerzających ich wiedzę na temat aktualnych problemów zdrowotnych kobiet. Jedno z takich spotkań w sobotę odbyło się w hotelu Andersia w Poznaniu.

Badaj się regularnie i zaszczep swoje dziecko. Uniknij raka!

Jedną z poważniejszych chorób, która dotyka kobiety, jest rak szyjki macicy. W Polsce w 2006 roku zachorowało na nią 3226 kobiet. Ponad połowa z nich zmarła. Współczynnik ten, który jest jednym z najgorszych w całej Unii Europejskiej, można by jednak poprawić.

W ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka, wszystkie kobiety w wieku od 25 do 59 lat mają co trzy lata prawo do bezpłatnego badania cytologicznego. Światowe statystyki pokazują, że tak częstotliwość badań znacząco obniża zachorowanie na inwazyjnego raka szyjki macicy.

- Problem nie tkwi w tym, że w Polsce nie ma warunków, by troszczyć się o swoje zdrowie, ale że kobiety nie korzystają z możliwości, jakie mają – mówił Jan Kotarski, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. – Zgłaszalność na te badania mimo wysyłania imiennych zaproszeń, mimo bardzo jasnej klarownej informacji, gdzie, kiedy i jak można zrobić te badania, jest na poziomie 30 proc.

Dodatkowo od pewnego czasu w Polsce dostępna jest szczepionka, przeciwko wirusowi HPV, odpowiedzialnego za wywoływanie raka szyjki macicy. Ta nowoczesna technika, za którą w 2008 roku niemiecki profesor Zur Hausen otrzymał nagrodę Nobla, pozwala ograniczyć do minimum ryzyko zachorowania na tę chorobę.

Sama szczepionka jest dosyć droga, bo kosztuje około 500 zł, ale coraz więcej samorządów, w tym Poznań, obejmuje darmowymi szczepieniami kolejne roczniki kobiet. W naszym mieście w zeszłym roku rozpoczęto akcję darmowych szczepień dla dziewczynek urodzonych w 1995 roku.

Ponad 4 miliony kobiet w Polsce ma problem z „nietrzymaniem moczu”.

W ramach Roku Zdrowia Kobiety, ginekolodzy chcą zwrócić uwagę także na inne „palące” kwestie, niezbędne dla poprawienia zdrowia pań. Jednym z nich jest problem „nietrzymania moczu”, który dotyka w Polsce około czterech milionów kobiet, w wieku 50-60 lat. Wiele z nich wstydzi się o tym nawet mówić, nie mówiąc o rozwiązaniu tego kłopotliwego problemu.

- Oczywiście często wiele chorób wywołanych jest naturalnym efektem starzenia – tłumaczy Kotarski. – Ale musimy pamiętać, że dzisiaj dysponujemy bardzo skutecznymi metodami i możemy wyeliminować wiele chorób, które wydają się nam już nieodwracalne. Tak jest m.in. z zaburzeniami układu płciowo-moczowego u kobiet, które bardzo często można wyleczyć.

Tylko 19 proc. Polaków stosuje nowoczesne metody planowania rodziny.

Równie ważnym problemem, na jaki zwracają uwagę ginekolodzy, jest nowoczesna antykoncepcja hormonalna. Jak pokazują badania 47 proc. kobiet, które stosują doustną antykoncepcję hormonalną, zapomina o przyjęciu jednej tabletki w ciągu jednego cyklu, zaś 22 proc. pań, nie pamięta o przyjęciu 2 lub więcej tabletek na cykl.

Dane te pogarszają i tak bardzo złą statystykę na tle Europy, jeśli chodzi o częstość stosowania nowoczesnych metod planowania rodziny. W Polsce ten współczynnik wynosi zaledwie 19 proc. Dla porównania np. w Niemczech wynosi on prawie 72 proc., a w Wielkiej Brytanii 81 proc.

- W Polsce nie mówi się w ogóle o tym, że antykoncepcja może dać duże korzyści zdrowotne pozaantykoncepcyjne – ubolewa Kotarski. – Prawidłowy dobór metody antykoncepcyjnej może wpłynąć korzystnie na poziom cholesterolu, może to też być sposób leczenia nadmiernych krwawień miesiączkowych. Warto też stosować nowe techniki antykoncepcyjne, takie jak plaster, czy pierścienie dopochwowe. Mają one te same zalety co tabletki, a dodatkowo nie obciążają wątroby kobiety i są lepiej przyswajane przez jej organizm.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co to jest zapalenie gardła i migdałków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto