Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety o męskości - Genderfest 2009

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
Męskość można przedstawiać na wiele różnych sposobów. Który z nich jest obecny w naszym życiu - klasyczny macho, zniewieściały metroseksualista, a może odpowiednik japońskiego Otaku? Między innymi na te pytania spróbuje odpowiedzieć Genderfest 2009.

Już po raz drugi organizowany jest w Poznaniu festiwal poświęcony płci – Genderfest.
Jego przewodnim tematem jest męskość, która odmieniana na różne sposoby przejawia się w nauce, filmie, sztukach wizualnych, literaturze, obyczajach i teatrze.

Przyglądanie się róźnym przedstawieniom męskości to stosunkowo nowy obszar dabań naukowych. Jednak, jak zapewniają organizatorki Genderfest, analiza i artystyczne przetwarzanie męskości uświadamiają jej bogate i bardzo zróżnicowane uwikłania w sieć kulturowych wzorów, z których często wyrastają nowe obrazy i wizerunki mężczyzn.

Jednak w czasie poznańskiego festiwalu genedr (czyli płci kulturowej - w odróżnieniu od biologicznej) wysłuchac będzie można... głównie kobiet. Przede wszystkim dlatego, że to kobiety najczęściej zajmują się w polskiej nauce badaniami gender.

Skąd pomysł, żeby badać męskość? Dla polskich badaczy gender męskość jest niezbadanym obszarem. Organizatorki Genderfestu nie zamierzają zdefiniować męskości, jednak chcą jej się przyjrzeć przez różne wzorce.

Festiwal rozpoczął wykład dr Joanny Bator - pisarki, publicystki i nauczycielki akademickiej, który poruszał szczególną formę japońskiej męskości – Otaku.
Pierwszy męski wzorzec festiwalu to japoński mężczyzna w wieku od 18 do 40 lat, nieprzywiązujacy wagi do wyglądu oraz uzależniony od mangi, anime i gier komputerowych. Ciężko wyłapać w tak opisanej postaci chociażby cząstek potocznie rozumianej męskości, jednak sama nazwa festiwalu „Różnicowanie męskości” może wyjaśnić pojawienie się Otaku wśród męskich wzorców.

W ramach czterodniowego festiwalu odbędą się wykłady, dyskusje i spotkania literackie oraz pokazy filmowe: Męskie czasoprzestrzenie, Męskie fantazmaty – fantazmaty męskości. Film i media, Queerowanie męskości. Zwieńczeniem festiwalu - ostatniego dnia będzie występ artystyczny oraz set dj-ski pod hasłem Zabawy z płcią.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto