Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kogo obowiązuje kwalifikacja wojskowa 2019? Przed komisjami staną młodzi licealiści, ale też studentki psychologii czy farmacji

Cezary Hurysz
Stając przed komisją, trzeba mieć dowód osobisty lub inny dokument, który jednoznacznie potwierdzi naszą tożsamość
Stając przed komisją, trzeba mieć dowód osobisty lub inny dokument, który jednoznacznie potwierdzi naszą tożsamość Grzegorz Olkowski
Oprócz mężczyzn przed komisją staną między innymi kobiety, które w tym roku kończą studia z psychologii, farmacji czy pielęgniarstwa. Młodzież z całego kraju od lutego weźmie udział w kwalifikacjach wojskowych. Badania obejmą ponad 20 tys. osób z Wielkopolski.

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa od 4 lutego do 26 kwietnia. Obejmie ona głównie mężczyzn urodzonych w 2000 r. oraz panów urodzonych w latach 1995-1999, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do służby wojskowej.

- Przed komisją stanie 20,5 tys. osób, w tym około 500 kobiet - mówi Konrad Stube, oficer prasowy szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu.

Oprócz studentek psychologii, farmacji czy pielęgniarstwa w kwalifikacjach wezmą udział kobiety urodzone w latach 1998 i 1999, które w poprzednich latach zostały uznane przez komisje za czasowo niezdolne do służby wojskowej.

- Za niestawienie się na komisji grozi grzywna lub kara ograniczenia wolności. Wysokość kary określa sąd - informuje Konrad Stube.

Ponadto do kwalifikacji mogą zostać wezwane osoby, które ukończyły 18 lat i same zgłosiły się do pełnienia służby wojskowej.

Każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzyma od wójta, burmistrza lub prezydenta miasta wezwanie imienne. Będzie w nim określony dokładny termin i miejsce komisji. W wezwaniu będzie również lista dokumentów, jakie trzeba ze sobą zabrać.

Co po badaniach?

Podczas kwalifikacji wojskowej, każdej z badanych osób zostanie przydzielona konkretna kategoria zdolności do służby wojskowej.

  • kategoria A, czyli orzeczenie o zdolności do czynnej służby wojskowej
  • kategoria B, czyli orzeczenie o czasowej niezdolności do czynnej służby wojskowej przez okres do 24 miesięcy
  • kategoria D, czyli orzeczenie o niezdolności do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju
  • kategoria E, czyli trwała i całkowita niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju, w trakcie mobilizacji i w czasie wojny. Osoba taka nie będzie już podlegała obowiązkowi wojskowemu

– Z otrzymania kategorii A dyskwalifikują między innymi płaskostopie, otyłość, astma, gruźlica czy astma – przypomina Konrad Stube.

Co trzeba ze sobą zabrać?

Na komisję wojskową trzeba zabrać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (jeżeli wezwani taką posiadają), aktualną fotografię o wymiarach 35 x 40 mm bez nakrycia głowy, dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Osoby stawiające się do kwalifikacji po raz kolejny, powinny zabrać ze sobą te same dokumenty oraz dodatkowo: książeczkę wojskową i dokumentację medyczną, która dotyczy zmian w stanie zdrowia w ciągu 12 miesięcy od ostatniego badania.

POLECAMY:

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto