Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolektorem w dachy – wygraj upominki od BOŚ Banku

Redakcja
Coraz częściej w krajobraz osiedli domków jednorodzinnych wkradają się kolektory słoneczne – urządzenia wykorzystujące energię słoneczną do podgrzewania wody użytkowej. Co takiego solary mają w sobie, że ludzie decydują się przejść na zasilanie wprost ze środowiska?

Przyczyn takiej sytuacji jest kilka, ale wszystkie można zaliczyć do dwóch grup: ekologicznych lub ekonomicznych. Bowiem nie trzeba być ideologicznie „zielonym”, by korzystać z dobra słonecznej energii.

Na fali ekologii

Chęć podążania za najnowszymi trendami wymaga od społeczeństwa postrzegania świata przez pryzmat ochrony środowiska. W markowych sieciach odzieżowych pojawiły się ubrania z ekologicznej bawełny, a w delikatesach powstały specjalne działy z „ekologiczną żywnością”. Branża nieruchomości nie pozostaje z boku. Teraz wybierając własny dom, coraz więcej osób zwraca uwagę na aspekty przyjazne środowisku. Najprostszym rozwiązaniem jest zamiana tradycyjnych źródeł energii na odnawialne. Tu na scenę wkraczają wspomniane już solary. I faktycznie jest ich więcej w miejscach, gdzie naturalny krajobraz stanowią sąsiadujące z zabudową lasy, jeziora, czy góry.

– Kupując dom w uroczej okolicy chcielibyśmy, aby zawsze taka pozostała. A to pociąga za sobą bardziej ekologiczne i rozsądne postępowanie ze strony mieszkańców – tłumaczy Dawid Sztandera, prezes firmy Novum Plus, która w podpoznańskim Lusówku realizuje osiedle domów jednorodzinnych – Rozalin. Deweloper przyznaje, że już kilkukrotnie klienci prosili o pomoc w procesie instalacji kolektora dachowego, więc dla firmy nie stanowi problemu stosownej instalacji – Mamy doświadczenie w tego typu pracach, więc coraz więcej osób o nie pyta  – dodaje D. Sztandera.

…i dopłat NFOŚiGW

To, iż coraz więcej osób interesuje się kolektorami słonecznymi wynika również z faktu, że w te wakacje ruszył program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który zakłada nawet 45 proc. dopłaty do solarów. Chętni mogą uzyskać zwrot niemalże połowy kosztów zakupu i montażu, pod warunkiem, że całkowite finansowanie pozostawią jednemu z sześciu zakontraktowanych banków. Procedura przyznawania dopłat, dostępna na stronach www Funduszu, wydaje się dość żmudna, jednak finalny efekt wynagradza wszystkie trudy. Wystarczy przywołać wyliczenia Banku Ochrony Środowiska, który kredyt z dopłatami NFOŚiGW oferuje pod własną nazwą – Słoneczny EKOkredyt, a z których wynika, że przy zakupie i montażu kolektora słonecznego o powierzchni 6 mkw. z 15 tys. zł kosztu będziemy musieli spłacić tylko niewiele ponad 8 tys. zł. Resztę wyłoży za nas NFOŚiGW.

Fakt wsparcia finansowego solarów ze strony państwa to duży ukłon w stronę środowiska, tym korzystniejszy, że połączony z preferencyjnymi warunkami kredytów. Tak „motywacyja” dodatkowo wzmocni rosnącą w siłę branżę kolektorów słonecznych, która w 2009 roku zaliczyła wzrost sprzedaży o 11 proc. względem poprzedniego roku. Eksperci Instytutu Energetyki Odnawialnej już teraz zapowiadają, że kolejnym krokiem w wykorzystaniu energii słonecznej będą słoneczne systemy ogrzewania, a potem także chłodzenia.

Stoisko Banku Ochrony Środowiska można odwiedzić na trwających właśnie w Poznaniu targach Poleko. Można dowiedzieć się tam wszystkiego nie tylko o możliwości sfinansowania z kredytu instalacji kolektorów słonecznych, ale także między innymi o termomodernizacji budynków, odnawialnych źródłach energii i działaniach proekologicznych, które mogą sprawić, że będzie się nam żyło nie tylko przyjemniej i taniej, ale także w zgodzie z naturą.


Mamy dla Was sześć zestawów upominków od Banku Ochrony Środowiska w sam raz na chłodniejsze dni, by ochronić się przed stratą ciepła – w każdym z nich znajdziecie m.in. koc z polaru (z pokrowcem), ciepłą czapkę, zestaw kamieni do ciepłego masażu oraz kubek termiczny. By wygrać jeden z zestawów w komentarzach pod tym tekstem napiszcie w jaki sposób przekonalibyście zarządcę Waszego domu do podjęcia proekologicznych działań na większą skalę niż tylko segregacja śmieci? W jaki sposób zaprezentowalibyście mu korzyści z zamontowania na przykład kolektorów słonecznych na dachu domu? A może macie inny pomysł, na który można uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska?

A nasz konkurs będziemy rozstrzygać co tydzień – w środy (8, 15 i 22 grudnia) – przyznając nagrody dla dwóch najciekawszych propozycji lub najbardziej przekonywujących uzasadnienień. Pod uwagę brane będą komentarze dodane do północy we wtorek poprzedzający przyznanie nagród tygodnia.

Uwaga! Konkurs przeznaczony jest wyłącznie dla zarejestrowanych Uzytkowników serwisu MM Moje Miasto Poznań. Nie masz jeszcze stałego loginu? Dołącz do nas!

Laureatami konkursu mogą zostać wyłącznie ci Użytkownicy, którzy przy akceptacji regulaminu serwisu zgodzili się na otzrymywanie wiadomości elektronicznych od redakcji MM Moje Miasto Poznań. E-mail jedyną formą komunikacji z wygrywającą osobą.

Uwaga! Konkurs został zawieszony do godz. 22.00 w niedzielę - 5 grudnia, czyli do końca ciszy wyborczej. Dopiero po jej zakończeniu będzie można ponownie dodawać komentarze.


VIVE LA FRANCE
czyli malarstwo francuskie z kolekcji galerii
Artykwariat

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto