Komercyjna sieć 5G już w Polsce! Jest dostępna w siedmiu miastach. Nie wszyscy są zadowoleni...

Igor Chudziński
Igor Chudziński
Komercyjna sieć 5G już w Polsce! Jest dostępna w siedmiu miastach.
Komercyjna sieć 5G już w Polsce! Jest dostępna w siedmiu miastach. Pixabay
Udostępnij:
W poniedziałek, 11 maja sieć Plus uruchomiła pierwszą w Polsce i jak dotąd jedyną komercyjną sieć 5G. Na początek będzie ona działać na obszarze siedmiu polskich miast, również w Poznaniu. Nie wszyscy są zadowoleni z tego faktu. 19 maja podczas sesji Rady Miasta Poznania radni zajmą się petycją przeciwko 5G.

Pierwsza w Polsce komercyjna sieć 5G została uruchomiona przez operatora Plus w poniedziałek, 11 maja.

Sieć 100 nadajników będzie działać na obszarze siedmiu polskich miast: Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia na częstotliwości 2,6 GHz TDD.

Drugim etapem rozwoju 5G Plusa w Polsce będzie objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie powstanie ponad 600 dodatkowych stacji.

Jakie są zalety sieci 5G?

Sieć 5G daje prędkość internetu do 600 Mb/s, lepszą stabilność połączenia, mniejsze opóźnienia w transmisji danych oraz dużo większa pojemność sieci. Będzie można przesyłać znacznie więcej danych, dużo szybciej i bez zakłóceń.

5G umożliwi także nową jakość rozrywki w dowolnym miejscu i czasie w technologii mobilnej, np. oglądanie filmów w ultra wysokich rozdzielczościach, transmisje sportowe, wydarzeń i programów w wysokiej rozdzielczości (4K, a nawet 8K) czy też korzystanie z technologii cloud gaming, umożliwiającej użytkownikom dostęp do gier komputerowych bez pobierania ich na urządzenie.

Kto obecnie może skorzystać z technologii 5G?

Na ten moment sieć 5G w Polsce posiada tylko Plus. Od 11 maja wraz z wdrożeniem komercyjnej sieci 5G w Plusie, będą mogli z niej korzystać wszyscy klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu mieszkający w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.

Muszą oni znajdować się w zasięgu 100 stacji 5G i posiadać sprzęt obsługujący technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz.

Jednocześnie jak podaje Plus - Oferta taryf 5G zostanie przedstawiona w najbliższym czasie. W pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dostępna dla Klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach.

Petycja przeciwko 5G

Sieć 5G ma również swoich przeciwników. 27 marca 2020 roku do poznańskiej Rady Miasta wpłynęła petycja Koalicji Polska Wolna od 5G, która będzie rozpatrywana na sesji rady 19 maja.

Przedmiotem petycji są postulaty: podjęcia przez Radę Miasta Poznania uchwały „w sprawie ochrony zdrowia mieszkańców przed elektroskażeniami” oraz zobowiązania Prezydenta Miasta Poznania do: wykonania uchwały, opublikowania jej na stałe na stronie internetowej UM oraz profilu Facebooka Urzędu Miasta Poznania, przekazania uchwały dyrektorom wszystkich szkół i przedszkoli na terenie Miasta Poznania, przekazania uchwały władzom wojewódzkim i krajowym.

Petycja została przekazana do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta Poznania, która po rozpoznaniu sprawy będzie rekomendować, by rada nie uwzględniła wniosków zawartych w petycji.

W uzasadnieniu tej rekomendacji czytamy między innymi:

Komisja podkreśla, że w zakresie elektroskażenia nie potwierdzono naukowo wpływu wskazanych w petycji częstotliwości na zdrowie człowieka. Jednocześnie Komisja wskazała, że w zakresie oceny wypływu zwiększenia wysyłanych częstotliwości na środowisko naturalne rada gminy nie ma kompetencji do zbadania przedmiotowego problemu, ani też do kwestionowania rozwiązań przyjętych w regulacjach powszechnie obowiązującego prawa. Komisja uznała, że w związku z dużą rozbieżnością poglądów dotyczących oddziaływania PEM na organizmy żywe oraz brakiem wystarczających dowodów na negatywne konsekwencje zdrowotne wynikające z kontaktu polem elekromagnetycznym wytwarzanym przez urządzenia telekomunikacyjne, identyfikacja potencjalnych zagrożeń dla mieszkańców Miasta Poznania wynikających z pola elektromagnetycznego byłaby możliwa jedynie po przeprowadzeniu specjalistycznych badań.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

q
qwerty

"Nie wszyscy są zadowoleni z tego faktu"??? Jesteśmy w światowej czołówce i otwierają się super możliwości a ktoś niezadowolony? Ruskie trolle namieszały w głowach?

Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie