Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komornicy szturmują kasę Cegielskiego

Marcin KĄCKI
Fot. A. Szozda, collage Z. Sikora
Fot. A. Szozda, collage Z. Sikora
Zobowiązania Cegielskiego wobec wierzycieli sięgają ok. 140 mln złotych. Długi te próbują wyegzekwować komornicy. W towarzystwie ślusarzy i policji zabierają pieniądze wprost z kasy lub zajmują konta firmy.

Zobowiązania Cegielskiego wobec wierzycieli sięgają ok. 140 mln złotych.
Długi te próbują wyegzekwować komornicy.
W towarzystwie ślusarzy i policji zabierają pieniądze wprost z kasy lub zajmują konta firmy.

Zobowiązania Zakładów im H. Cegielskiego wobec wierzycieli sięgają ok.150 mln złotych. Firmę, która znajduje się w złej sytuacji coraz częściej odwiedzają komornicy i zajmują wszystkie dostępne w kasie i na kontach pieniądze.
Rzecznik zakładu Bolesław Januszkiewicz ubolewa, że trwa nagonka egzekutorów. Rzecznik sądu Piotr Górecki usprawiedliwia ich działania

- Z wyrokiem sądowym mają prawo odzyskać pieniądze wierzycieli.

Walka za koziołkami

Najskuteczniejszy sposób znalazł Piotr Winter, komornik rewiru IX w Poznaniu.

- Zimą otrzymałem wyrok egzekucji na Cegielskiego. Jeden z banków chciał odzyskać kilka milionów złotych. Przez 1,5 godziny czekałem, aż ktoś w zakładzie ze mną porozmawia. W końcu nie wytrzymałem: zadzwoniłem po policję i ślusarza i wszedłem do pomieszczeń kasowych - mówi Piotr Winter.
Gdy ślusarz brał się do rozwiercania kasy przedsiębiorstwa, zgodzono się ją otworzyć. Komornik zajął około 200 tysięcy złotych.

- Oczywiście próbowano mnie przekonać, że to pieniądze na wypłaty dla pracowników i negocjować, abym część zostawił w środku - dodaje P. Winter.

Dlaczego komornicy sięgają po takie metody wobec uznanego
poznańskiego zakładu?

- Walczymy z mitem wielkiego symbolu Poznania. Kiedyś
wprost usłyszałem, że to tak jakby zlicytować poznańskie koziołki. Nie dziwię się zatem, że komornicy szukają sposobu na Cegielskiego, tak jak Winter - mówił nam anonimowo inny z poznańskich komorników.
Bolesław Januszkiewicz, ubolewa, że poznańscy politycy zapomnieli, że HCP jest takim symbolem.

- Przyrównałbym zakład do innych symboli, niż koziołki. Gdy zakład potrzebuje pomocy trudno nam teraz znaleźć sprzymierzeńca, a nikt nie pamięta o wielkim dorobku Cegielskiego dla Poznania - mówi Januszkiewicz.

Asysta widmo

Jednak przy jednej z egzekucji komorniczej HCP Cegielski znalazł „sprzymierzeńca” w... policji. Piotr Winter poprosił o asystę policjantów z komisariatu wildeckiego. Policjanci przyjechali i odjechali po telefonicznej interwencji... z Cegielskiego.

- Był taki przypadek, ale to komornik popełnił formalny błąd - wyjaśnia Wiesław Fiszer, szef komisariatu wildeckiego.- Nie złożył na piśmie prośby o asystę policyjną.

- To dziwne, że dyżurny przysyła na moją prośbę policjantów, a komendant ich odsyła - zastanawia się Piotr Winter.

Problemy z komornikami Bolesław Januszkiewicz kwituje krótko: my też mamy dłużników.

- Stocznia Szczecińska przez którą popadliśmy w kłopoty to już sprawa legendarna. Gdyby nie jej upadek żaden komornik by się u nas nie pojawiał - twierdzi rzecznik. - Jesteśmy największym na wildzie zakładem pracy. Zatrudniamy ponad 1800 osób. Musimy myśleć przede wszystkim o tych ludziach.

- Komornik sądowy musi myśleć przede wszystkim o pieniądzach, jakie musi odzyskać. Otrzymuje od sądu nakaz egzekucji i musi starać się znaleźć sposób, aby te pieniądze wyegzekwować - tłumaczy komorników Piotr Górecki, rzecznik Sądu Okręgowego w Poznaniu.
I komornicy sposób znajdują. Udało nam się dowiedzieć, że coraz częściej korzystają z tzw. metody przetargowej.

- HCP mówi: - Nie mamy pieniędzy. Śledzimy zatem przetargi, jakie ogłasza. Jeśli ktoś chce kupić maszynę od Cegielskiego musi wpłacić zakładowi wadium. Kilka takich ofert i nazbiera się ładny grosz. Gdy pieniądze trafią na konto firmy można je zająć - tłumaczy jeden z komorników. Wszystko zgodnie z prawem, bo komornika nie interesuje z jakiego źródła pochodzą wpłaty. Oczywiście zakład musi po przetargu zwrócić oferentom pieniądze ale to już nie problem komornika.

HCP ma również dziewięć spółek zależnych. Rzecznik firmy nie wiedział, jakie jest ich zadłużenie. Wiadomo jednak, że do nich również komornicy próbują się dobrać. Spółka Plasmet - zanim została sprzedana w ubiegłym roku - na skutek egzekucji straciła ze swojego konta 40 tys. złotych .

Rodzina HCP

HCP zatrudnia obecnie 1862 osoby, a jego spółki-córki około 800 osób.

W skład grupy kapitałowej HCP Cegielski wchodzą spółki-córki:

- Fabryka Pojazdów Szynowych sp. z o.o.

- Fabryka Silników Agregatowych sp. z o.o.

- Infocentrum sp. z o.o.

- Remocentrum sp. z o.o.

- CBR sp. z o.o.

- Transcel sp. z o.o.

- Energocentrum sp. z o.o.

- Logocentrum sp. z o.o.

- Service sp. z o.o.

Piotr Górecki
Sąd Okręgowy
w Poznaniu

Komornik jest przyjacielem dla wierzyciela i wrogiem dla dłużnika. W prawie istnieje paragraf, na podstawie którego można zaskarżyć działania komornika i do sądu przychodzą skargi na działania komornicze, ale najczęściej są bezzasadne, gdyż działa on na podstawie wyroku sądowego.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto