Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KOMORNIKI - Komu mieszkaniec powinien płacić za wywóz odpadów?

Robert Domżał
Części samochodowe to często spotykane śmieci na dzikich wysypiskach
Części samochodowe to często spotykane śmieci na dzikich wysypiskach Piotr Krzyżanowski/Polskapresse
Śnieg znika z godziny na godzinę, odsłaniając liczne dzikie wysypiska. Jak z nimi walczyć? Czy przekazać gminom pełną kontrolę nad gospodarką odpadami , jak same tego chcą? Ministerstwo Środowiska nie chce się na to zgodzić, chociaż przez pewien czas planowało, że gminy będą pobierać opłaty od mieszkańców, a firmom prywatnym wyłonionym w przetargach zlecać transport i zagospodarowanie śmieci. Dzięki temu gminy przejęłyby pełną kontrolę nad odpadami komunalnymi.

Taki system od lat działa w podpoznańskich Komornikach. Przed laty wprowadzono tam podatek śmieciowy. Mieszkańcy płacą 85 złotych rocznie od osoby. Gmina wyłania w przetargu firmę, która wywozi każdą dostarczoną przez mieszkańców ilość odpadów. System sprawdza się od 15 lat. Porzucanie śmieci w lasach po prostu się nie opłaca.

– W stu procentach dzikich wysypisk się nie wyeliminuje. Bywa, że wykonujący remont zabiera śmieci budowlane od inwestora, a następnie wyrzuca je po drodze. Ale i tak wysypisk mamy w gminie niewiele – mówi Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

Według nowych projektów resortu środowiska gminy dostaną tylko 10 procent pieniędzy z opłat za odbiór śmieci. Firmy, które wywożą odpady, nadal będą samodzielnie zawierały umowy na ich odbiór z właścicielami nieruchomości.

Parlamentarzystki Bożena Szydłowska i Jadwiga Rotnicka, które mogłyby wpłynąć na decyzję ministerstwa, proponują walczyć z wysypiskami przy pomocy „mapy zagrożeń śmieciowych”.

Według autorek przyczyni się ona do pokazania skali zjawiska, a w konsekwencji do zmniejszenia liczby dzikich wysypisk.
Jest to jednocześnie pierwszy element programu „Zostań Przyjacielem Swojego Otoczenia”. Miejsca, w których są dzikie wysypiska mieszkańcy mogą zgłaszać na adres e-mailowy: [email protected]. Dokument ma być gotowy do końca marca.

Inicjatorki programu mają nadzieję, że dzięki informacjom od mieszkańców i samorządów możliwe będzie ustalenie skali problemu dzikich wysypisk. Mapa ma służyć policji, leśnikom i strażnikom.

– Chcemy upublicznić te mapy, by problem był ogólnie znany – mówi Bożena Szydłowska. Finałem akcji ma być sprzątanie dzikich wysypisk. Kto to zrobi? Tego jeszcze nie wiadomo.

Czy mapa na pewno jest potrzebna? – W ubiegłym roku usunęliśmy 31 dzikich wysypisk i składowisk odpadów – mówi Piotr Kubczak, komendant Straży Miejskiej w Murowanej Goślinie. – Na wysypisko trafiło około 299 550 kg odpadów, w tym 850 kg odpadów azbestowych. Od 2009 roku do lokalizowania dzikich wysypisk i innych miejsc zaśmieconych używamy lokalizatora GPS, który mierzy dokładne współrzędne geograficzne miejsca, gdzie się znajdują odpady. Dalej, z pomocą bazy danych Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, ustalamy działkę geodezyjną i jej właściciela. Przyspiesza to usunięcie śmieci. Dobrze zorientowana jest w lokalizacji dzikich wysypisk lubońska straż miejska.

Zdaniem Krzysztofa Krauze, dyrektora poznańskiego Zakładu Zagospodarowania Odpadami, gminy powinny szybko likwidować dzikie wysypiska, a nie chwalić się nimi (z tego wynika, że mapa nie jest najfortunniejszym pomysłem). Potrzebna jest też większa kontrola gmin nad firmami wywożącymi odpady, a ponadto w każdej gminie winno być miejsce, gdzie mieszkańcy mogliby wywozić odpady wielkogabarytowe.

W większości krajów samorządy w większym stopniu niż w Polsce kontrolują gospodarkę odpadami. U nas mamy wolnorynkową gospodarkę odpadami. Ale śmieci leżą tam, gdzie nie powinny – mówi dyrektor Krauze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto