Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komputer z Internetem dla najbiedniejszych

Emilia Pietrzak
Emilia Pietrzak
Do 3000 gospodarstw "wykluczonych cyfrowo" trafi darmowy ...
Do 3000 gospodarstw "wykluczonych cyfrowo" trafi darmowy ... archiwum/Radek Rakowski
Do 3000 gospodarstw "wykluczonych cyfrowo" trafi darmowy internet wraz z komputerem. A wszystko w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Program nosi nazwę "Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu" i ma na celu dostarczenie do 3000 gospodarstw domowych darmowego Internetu. I to razem z komputerem - bo co komu po Internecie, jeśli nie ma sprzętu do jego odbioru. Pomysłodawcom programu chodzi o to, by osobom, których nie stać na kosztowny sprzęt, zapewnić do niego dostęp - i zapobiec w ten sposób wykluczeniu ze stale rosnącej społeczności internetowej.

Aby móc skorzystać z projektu, należy przede wszystkim być zameldowanym w Poznaniu i nie posiadać dostępu ani do komputera ani do Internetu.

Jeżeli liczba chętnych przekroczy wyznaczony limit o otrzymaniu wsparcia decydować będzie kryterium dochodowe. Zgłoszenia podlegać będą ocenie formalnej i merytorycznej Komisji Rekrutacyjnej, w której składzie będą przedstawiciele: Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu oraz Biura Koordynacji Projektów Urzędu Miasta Poznania.

Dla osób, które zakwalifikują się do projektu, przewidziane są szkolenia z zakresu podstawowej wiedzy z obsługi komputera oraz szkolenia e-lerningowe, dotyczące edycji tekstów, obsługi poczty elektronicznej, zdobywania informacji.  Przewidziana będzie również kontrola, uniemożliwiająca użytkowanie sprzętu niezgodnie z jej przeznaczeniem.
- Beneficjenci otrzymają komputer na podstawie umowy użyczenia, będzie on oznakowany logiem miasta i logami unijnymi oraz będzie posiadać wbudowany system nawigacyjny - mówi Alina Stachowiak z Biura Funduszy Unijnych. - Ten system uniemożliwi sprzedaż komputera i przekazanie go do użytku osobom, dla których nie został przeznaczony.

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa i będzie trwał 5 lat. Co zatem z komputerami po tym czasie?
- Zgodnie z umową powinny one zostać oddane, jednak możliwe będzie sporządzenie dodatkowych umów pozwalające na kontynuowanie użytkowania sprzętu - wyjaśnia Alina Stachowiak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto