Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunia na rękę

Marcin ROGOZIŃSKI
Sprawą udzielania Komunii św. na rękę wiernym zajmie się w marcu Komisja Episkopatu Polski. Fot. W. Wylegalski
Sprawą udzielania Komunii św. na rękę wiernym zajmie się w marcu Komisja Episkopatu Polski. Fot. W. Wylegalski
Prymas Polski, kardynał Józef Glemp, zezwolił na udzielanie Komunii św. na rękę w archidiecezji warszawskiej jako pierwszej w Polsce. Lider poznańskiej LPR, Maciej Giertych, wzywa wiernych do protestu w tej sprawie.

Prymas Polski, kardynał Józef Glemp, zezwolił na udzielanie Komunii św. na rękę
w archidiecezji warszawskiej jako pierwszej w Polsce. Lider poznańskiej LPR,
Maciej Giertych, wzywa wiernych do protestu w tej sprawie.

Możliwość udzielania wiernym Komunii świętej na rękę w Polsce wprowadzają dokumenty II Synodu Plenarnego z 1999 r., zatwierdzone przez Stolicę Apostolską. Decyzję podejmuje każda diecezja osobno.

Na razie bez zmian

W Archidiecezji Poznańskiej i Gnieźnieńskiej w najbliższym czasie nie będzie zmiany. – Arcybiskup Stanisław Gądecki nie zamierza na razie podejmować decyzji w tej sprawie. Temat jest nadal otwarty – mówi rzecznik poznańskiej kurii, ks. Maciej Szczepaniak.

Szczepaniak zapewnia, że kwestia przyjmowania Komunii św. na rękę nie jest w Poz- naniu przedmiotem dyskusji. Osoba z otoczenia arcybiskupa nieoficjalnie mówi, że Stanisław Gądecki nie widzi w tej chwili społecznej potrzeby, by umożliwić wiernym przyjmowanie Hostii na rękę. Wielu księży, nie czekając na decyzję hierarchii kościelnej, udziela Komunii św. na rękę osobom, które domagają się tego podczas liturgii. Najprawdopodobniej sprawą zajmie się w marcu Komisja Episkopatu Polski.

- Przepis wiąże się z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej – uważa ks. prof. Paweł Bortkiewicz, dziekan Wydziału Teologicznego UAM – Turyści z Europy Zachodniej, uczestniczący w Polsce we mszy św. mogą być narażeni na ostracyzm wiernych. To kwestia alternatywy. Bortkiewicz zdaje sobie sprawę, że opór wiernych przed tym sposobem rozdzielania hostii, może być silny.

Opoka Giertycha

Lider poznańskiej Ligi Polskich Rodzin, Maciej Giertych rozpoczął już kampanię przeciwko umożliwieniu przyjmowania komunii św. do ręki. W wydawanym przez siebie czasopiśmie „Opoka w kraju” Giertych wzywa do nadsyłania listów protestacyjnych. – Chodzi o należny eucharystii respekt – wyjaśnia Giertych – Apeluję, by w Polsce dochowano tradycji. Giertych przekonuje, że wydawanie komunii do ręki, spowoduje wzrost przypadków profanacji Hostii. – Eucharystia może trafić w ręce satanistów i zostać zbezczeszczona – uważa Maciej Giertych. – Na zachodzie często dochodzi do podobnych incydentów.
Ksiądz prof. Paweł Bortkiewicz mówi, że przypadki profanacji hostii, zdarzały się już wcześniej. Według niego Kościół nie powinien wiązać decyzji o sposobie przyjmowania komunii z praktykami satanistycznymi. – To są ekstremalne przypadki i nie skupiałbym na nich uwagi – argumentuje Bortkiewicz. – Osoby świeckie mają prawo protestować, ale przestrzegam przed czynieniem z Kościoła narzędzia polityki.

List kardynała

_W Archidiecezji Warszawskiej jako pierwszej w Polsce, od wielkiego Czwartku a więc od 24 marca kapłani będą mogli kłaść Hostię Świętą na rękę wiernego – zdecydował kardynał Józef Glemp, po rozważeniu tego zagadnienia, jak pisze w swoim liście pasterskim. Podkreśla, że moment trzymania Hostii w ręku jest wyrazem szczególnej adoracji, a więc ten sposób przyjmowania Komunii św. powinny stosować osoby dojrzałe religijnie, spełniające przy tym następujące warunki; czystość serca i przyjęcie Sakramentu Bierzmowanie. Na przyjęcie komunikantu dłoń prawa podtrzymuje lewą, na której kapłan składa Hostię, którą należy włożyć do ust w obecności kapłana. Arcybiskup opisuje w swoim Liście dokładnie te warunki, gdyż zgodnie z polską tradycją przyjmowanie Hostii na rękę nie było przyjęte i sprzeciwia się temu wiele tradycyjnych środowisk. Decyzję o możliwości przyjmowania Komunii na rękę podejmuje każda diecezja osobno, a przyjęcie tej formy nie wyklucza tradycyjnego sposobu. _MAJ

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto