Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KOMUNIKACJA - Wyższe ceny za bilety kupione u kierowcy są niezgodne z prawem

Katarzyna Fertsch, Maciej Roik
Bilet kupiony u kierowcy swarzędzkiego autobusu jest o złotówkę droższy
Bilet kupiony u kierowcy swarzędzkiego autobusu jest o złotówkę droższy Sławomir Seidler
Pobieranie od pasażera wyższej opłaty za bilet tylko dlatego, że kupuje go u kierowcy, jest niezgodne z prawem. Tak uznali prawnicy Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. W Poznaniu bilety można kupić u kierowców i motorniczych w pojazdach nocnych. Kosztują tyle samo, co w kiosku czy biletomacie. W autobusach podmiejskich podobne dopłaty są jednak pobierane.

Prawnicy z Lublina zdecydowali, że usługa jest usługą, bez względu na to, gdzie za nią płacimy. Podobnego zdania byli sędziowie Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, którzy niedawno badali podobną sprawę oraz sąd w Toruniu, który pobieranie dodatkowych opłat uznał za bezprawne.
W tej chwili stawki za pojedynczy bilet różnią się na przykład w autobusach komunikacji gminnej w Swarzędzu. Kupując u kierowcy, trzeba zapłacić złotówkę więcej.

– Uchwała o różnej cenie biletu została zaakceptowana przez nadzór prawny w Urzędzie Wojewódzkim – mówi Mariusz Szrajbrowski, kierownik Referatu Nadzoru Właścicielskiego i kontroli w Urzędzie Miasta i Gminy w Swarzędzu. – Wyższa cena wynika z chęci zmotywowania pasażerów do kupowania w punktach sprzedaży, a nie u kierowcy.

Kupowanie po wejściu do autobusu, często opóźnia przejazd i niepotrzebnie angażuje kierowcę. Dlatego właśnie podobna usługa nie może zostać wprowadzona na liniach dziennych w Poznaniu (trudno wyobrazić sobie przystanek na moście Teatralnym w godzinach szczytu, kiedy wchodzący do tramwaju pasażerowie mogą kupować bilety u motorniczych). W przyszłości Poznań, podobnie jak gmina Swarzędz, planuje w każdym autobusie zainstalować automat biletowy.
– Wtedy będzie można kupować bilety w takiej samej cenie, jak w punktach sprzedaży – zapewnia Mariusz Szrajbrowski.

Droższy o 60 groszy jest także bilet kupiony u kierowcy w autobusach przedsiębiorstwa Translub. Również ta dopłata ma zachęcić pasażerów do zaopatrywania się w bilety w punktach sprzedaży. Nie dotyczy ona sprzedaży biletów jednorazowych w autobusach kursujących na liniach nocnych, kiedy punkty sprzedaży są już zamknięte.

Kilka lat temu ceny różniły się także w komunikacji gminnej w Czerwonaku. Jak zapewniono nas w firmie Transkom, jednym z powodów o zmianie takiego stanu były właśnie docierające do nich informacje, że ceny powinny być takie same. Niezależnie od tego, czy bilet jest sprzedawany przez kierowców w autobusie, czy w regularnych punktach sprzedaży.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto