Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert - Jazz i rozrywka z poznańskiej Akademii Muzycznej

Marek Zaradniak
Młodzi jazzmani z poznańskiej Akademii Muzycznej.
Młodzi jazzmani z poznańskiej Akademii Muzycznej. Paweł Miecznik
Jak grają młodzi poznańscy jazzmani można było usłyszeć podczas niedzielnego koncertu "Jazz w Akademii".

Czy "Bogurodzica" może być wykonana w wersji jazzowej? Nie mają z tym problemu studenci Zakładu Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej, którzy między innymi taką, zaskakującą formę prezentacji swych umiejętności wybrali na niedzielny koncert w poznańskiej Auli Nova.

Studencka grupa Uluru, oprócz najstarszego polskiego zabytku muzycznego przypomniała też, że piosenki pod pseudonimem Derwid komponował również Witold Lutosławski. Z przyjemnością słuchało się też kompozycji Pata Metheny'ego (ale i utworów autorskich) w wykonaniu zespołu stworzonego specjalnie na ten koncert, którego liderem jest gitarzysta Wojciech Świeca. Gościem specjalnym koncertu był saksofonista Henryk Miśkiewicz.

Zakład Jazzu i Muzyki Estradowej poznańskiej Akademii Muzycznej działa już czwarty rok. Na początku kierował nim dr hab. Krzysztof Przybyłowicz, dziś prorektor uczelni. Ster przejął po nim Zbigniew Wrombel.

- Aktualnie studiuje około 50 studentów. Liczbę tę zamierzamy rozszerzyć jeszcze o dziesięć osób. W tym roku uruchomiliśmy studia magisterskie. Chcemy tak utrzymywać proporcje ilościowe, aby nie było problemu ze stworzeniem big bandu. Staramy się, aby na każdym roku było po dwóch studentów grających na takim samym instrumencie - zauważa Zbigniew Wrombel.

Zobacz także: Objazdowy festiwal punkowy U Bazyla [ZDJĘCIA]

Przy powstawaniu Zakładu oprócz wymienionych byli m.in. pianista Wojciech Olszewski, saksofonista Jarosław Wachowiak, pianistka Katarzyna Stroińska-Sierant i trębacz Sebastian Sołdrzyński.

- Kadra się rozrasta. Zajęcia z wokalistyki prowadzi Janusz Szrom, kompozycji uczy Krzesimir Dębski, zajęcia z saksofonu i zespołów prowadzi Maciej Kociński, a gitarzyści od początku doskonalą umiejętności pod okiem Konrada Zemlera. Wśród wykładowców są także m.in.; trębacz Maciej Fortuna i pianista Krzysztof Dys - mówi prorektor Przybyłowicz.

Studenci mają już na koncie znaczące sukcesy. Pianista Jacek Szwaj z zespołu Uluru wygrał Instant Composition Contest podczas ubiegłorocznego festiwalu Transatlantyk, a jego zespół był finalistą ubiegłorocznego festiwalu Jazz Juniors w Krakowie. Perkusistka Agnieszka Matuszczak zajęła II miejsce w międzynarodowym konkursie internetowym "Hit Like A Girl 2012", a gitarzysta Wojciech Świeca gra m.in. w zespole International Jazzpocalypse, który zajął I miejsce na Europejskim Konkursie Jazzowym w Rzymie.

- Przydałby się w Poznaniu festiwal jazzowy, na którym pokazano by jazzową młodzież. W planach mamy warsztaty z udziałem muzyków z Włoch, Francji czy Niemiec - mówi Zbigniew Wrombel.
Jazz i muzyka estradowa to na razie tylko specjalność na Wydziale Instrumentalnym. Status kierunku powinna zyskać w ciągu dwóch lat.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto