Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koniec rowerowego audytu

Rowerowy Poznań
Rowerowy Poznań
Po ponad czterech latach współpracy Zarząd Dróg Miejskich nie jest już zainteresowany konsultacją projektów dróg rowerowych z samymi rowerzystami.

Dotychczas Sekcja Rowerzystów Miejskich otrzymywała do zaopiniowania niemal wszystkie projekty przebudowy układu drogowego, które wpływały na warunki poruszania się rowerami po mieście. Były to zarówno projekty budowy osobnych dróg rowerowych (np. przy al. Solidarności, a także przy ul. Bukowskiej od al. Polskiej do ul. Przybyszewskiego), jak i przebudowy ulic (np. ul. Dolna Wilda). Tylko sporadycznie konsultacje takie nie miały miejsca - tak było m.in. w przypadku przebudowy ul. Bułgarskiej.

W ciągu minionych czterech lat rowerzyści społecznie zaopiniowali kilkadziesiąt projektów. Opiniowaniem zajmowali się zrzeszeni w Sekcji Rowerzystów Miejskich architekci, prawnicy, specjaliści od gospodarki przestrzennej i budownictwa, a zarazem osoby na co dzień poruszające się rowerami po mieście. Pozwalało to na zupełnie inne spojrzenie na problemy ruchu rowerowego niż zza urzędniczych biurek.

Cztery lata konsultacji projektów przyniosły wymierne efekty. Na wielu nowych drogach rowerowych zamiast nielubianej przez rowerzystów kostki pojawił się asfalt. W wielu ulicach (np. Koszalińskiej) zaprojektowano drogi rowerowe po obu stronach jezdni, a nie tylko po jednej stronie. Do opiniowanych projektów wprowadzono też wiele drobnych poprawek, ułatwiających jazdę rowerem. Przykładem może być ulica Połabska przed skrzyżowaniem z al. Solidarności, gdzie powstał specjalny, dodatkowy odcinek drogi rowerowej umożliwiający rowerzystom ominięcie kolejki samochodów czekających na zielone światło. Projekty, które nie były konsultowane z SRM, okazywały się natomiast często bublami, nie spełniającymi elementarnych oczekiwań użytkowników (np. drogi pieszo-rowerowe z płyt chodnikowych wzdłuż trasy tramwajowej na Rataje).

Podobne konsultacje od dawna mają miejsce we Wrocławiu, Gdańsku czy też w Krakowie. Tzw. audyt rowerowy umożliwia nie tylko poprawę warunków ruchu rowerowego, ale przede wszystkim pozwala zaoszczędzić pieniądze podatników. Teraz okazuje się jednak, że konsultacja projektów dróg rowerowych z samymi rowerzystami poznańskiego Zarządu Dróg Miejskich nie interesuje. Na prośbę Sekcji Rowerzystów Miejskich o przesłanie do konsultacji kilku kolejnych projektów zastępca dyrektora ZDM Kazimierz Skałecki odpisał jednym zdaniem: "Zarząd Dróg Miejskich informuje, że projekty drogowe opiniowane są przez Rady Osiedli, które reprezentują interesy wszystkich uczestników ruchu drogowego."

Odpowiedź ZDM to przejaw wyjątkowej arogancji - twierdzą rowerzyści, którzy uczestniczyli w opiniowaniu projektów. Oczywiste jest bowiem, że w kilkudziesięciu radach osiedli, z całym szacunkiem dla ich członków, rzadko zasiadają osoby dysponujące fachową wiedzą i doświadczeniem w wąskiej dziedzinie, jaką jest transport rowerowy. Oburzeni są też rowerzyści z innych miast, w których konsultacje projektów są codzienną, normalną praktyką. - Władze Gdańska, Wrocławia i Krakowa już dawno zrozumiały, że lepiej jest już na etapie projektowania korzystać z wiedzy i doświadczenia organizacji rowerowych, niż oddawać do użytku rowerowe buble. Poznański ZDM postanowił jednak cofnąć się do innej epoki - mówią rowerzyści.

Sylwester w Poznaniu. Sprawdź, gdzie się bawić w sylwestra.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto