Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontener socjalny to nie mieszkanie

Justyna Laskowska
Justyna Laskowska
"Tanie mieszkania zamiast kontenerów" - takie hasło skandowali przed siedzibą ZKZL protestujący przeciwko budowie osiedla kontenerowego.

W czwartek Federacja Anarchistyczna protestowała przeciwko "planowanej budowie osiedla kontenerowego oraz prowadzenia wysiedleń biedniejszej ludności miasta Poznania na jego peryferia i poza granice". Przed siedzibą ZKZL pojawiły się osoby z transparentami, na których można było przeczytać hasła: „mieszkanie prawem nie towarem” i „wiemy jak rozwiązać problemy socjalne i mieszkaniowe”. Protestujący skandowali też hasło: „tanie mieszkania zamiast kontenerów”.

- To jest nasz kolejny protest przeciwko gettu kontenerów, które ma powstać w Poznaniu – wyjaśnia Łukasz Weber z Federacji Anarchistycznej. - Sprzeciwiamy się stanowczo temu pomysłowi i uważamy, że wbrew zapowiedziom ZKZL-u, takie osiedle nie rozwiązuje problemów społecznych, ale tworzy nowe.

Zdaniem protestujących przesiedlanie ludzi do kontenerów nie jest moralne, ponieważ w taki sposób dzieli się ludzi na lepszych i gorszych. Poza tym doprowadza to do wykluczenia biedniejszej części społeczeństwa i zamyka ich w, jak określali protestujący, getcie.

- Zapewnienia o tym, że w kontenerach mieszkają samotni mężczyźni i osoby sprawiające problemy jest kłamstwem – wyjaśnia Łukasz Weber. – Przykłady innych miast pokazują, że w kontenerach mieszkają kobiety z dziećmi, osoby starsze i schorowane. W tych pomieszczeniach panuje grzyb i nie ma tam warunków do mieszkania.

Sprzeciw Federacji Anarchistycznej budzi też fakt, że miasto nie ukrywa, iż kontenerowe osiedla mają być narzędziem dyscyplinowania i karania krnąbrnych lokatorów, choć początkowo twierdziło, że problem "trudnych lokatorów" doczeka się specjalnego programu socjalnego.

- Widać, że w zapewnienia urzędników nie można wierzyć - twierdzi Weber. - Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Miasta Poznania miał przygotować program socjalny dla tzw. trudnych lokatorów i do dzisiejszego dnia tego nie zrobił. Z tego co wiemy, na ten rok nie zarezerwowano nawet żadnych srodków finansowych na ten cel.

Do protestujących wyszedł dyrektor ZKZL-u Jarosław Pucek, który wysłuchał protestujących i starał się z nimi spokojnie porozmawiać. To ośmieliło zwykłych mieszkańców, którzy przypatrywali się pikiecie, do zadania pytań dyrektorowi.

- Już dawno pisałam do ZKZL-u, że do mojego mieszkania wchodzi grzyb i prosiłam, żeby coś z tym zrobić - tłumaczyła jedna z poznanianek. - Mam schorowane dzieci i rodziców. I co mi na to odpowiedzieliście? Że mam oddać klucze i wynieść się z mieszkania, bo znaleźliście jakieś zaległości w płaceniu czynszu. Nie stać mnie na spłacenie tego wszystkiego i co mam z dziećmi wyjść na bruk?

Swój żal wyraziła też starsza schorowana kobieta, która, jak mówiła, mieszka w skandalicznych warunkach.
- Pracowałam jako pielęgniarka i co z tego mam? Jestem praktycznie bezdomna. Przyszedł jakiś biznesmen wykupił naszą kamienice, a nas wyrzucił na bruk – mówiła rozżalona kobieta.

Protestujący kazali prezesowi spojrzeć w oczy tej kobiecie i wytłumaczyć, dlaczego takie sytuacje mają miejsce w XXI wieku. Prezes ZKZL-u bronił pomysłu wybudowania osiedla kontenerowego. Poznań kupił 25 kontenerów mieszkalnych, 10 z nich ma stanąć przy ulicy Średzkiej, gdzie staną pozostałe, jeszcze nie wiadomo.

-  Na tą chwilę nie zapadła decyzja o rezygnacji z kontenerów – mówi Jarosław Pucek. - Tak, jak wielokrotnie informowaliśmy, w tej chwili mamy już wszystkie decyzje administracyjne niezbędne do postawienia tych kontenerów. Jeśli sytuacja pogodowa nam na to pozwoli będziemy ruszać z inwestycją. Nie ma jeszcze wytypowanych pozostałych lokalizacji szukamy takiego miejsca, które wywołałoby jak najmniej kontrowersji.

A co może być alternatywą dla osiedla kontenerowego?

- Alternatywą jest faktyczne wdrożenie budownictwa socjalnego – przyznaje Łukasz Weber. - Mamy w poznaniu blisko 2 tysiące rodzin z orzeczeniem o eksmisję z prawem do lokalu socjalnego, ale co z tego skoro miasto takich mieszkań nie ma. Jeszcze raz powtarzamy, że osiedle kontenerowe nie jest rozwiązaniem, bo kontener socjalny to nie mieszkanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto