Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

KontenerART: Co łączy brzeg Warty, marzenia i ekologię?

Błażej Dąbkowski
Na warsztatach poznaniacy stworzyli 5 etiud
Na warsztatach poznaniacy stworzyli 5 etiud archiwum Powidoki
Jak wygląda miasto po piątkowych imprezach? Czy dwa brzegi Warty konkurują ze sobą? Na te pytania odpowiedzieli młodzi filmowcy, którzy przez trzy letnie miesiące brali udział w warsztatach "Powidoki" organizowanych kolejny raz w KontenerART.

KontenerART: Co łączy brzeg Warty, marzenia i ekologię?

Efekty prac amatorów będzie można zobaczyć już w środę o godz. 20. - W tym roku udało się nam nakręcić pięć etiud dotyczących Poznania i jego mieszkańców. Stworzyli je przede wszystkim młodzi ludzie, głównie studenci i trzydziestolatkowie - mówi Szymon Mizera, reżyser i koordynator "Powidoków".

W warsztatach w początkowym, teoretycznym etapie brało udział 15 poznaniaków, jednak ostatecznie filmy zostały zrealizowane przez mniejszą 9 -osobową grupę. - Uczestnicy musieli się nauczyć, że w tej branży liczy się przede wszystkim współpraca, dlatego żaden z nich nie stworzył etiudy, od początku do końca sam - tłumaczy Mizera.

CZYTAJ TEŻ: OFF Garbary, czyli nowe centrum hipsterstwa w Poznaniu

Co zobaczymy w środę w KontenerART? - "Dwa Brzegi" opowiadają o relacjach między brzegami Warty. O tym jak postrzegają się wzajemnie i jakie różnice widać między tym, który zajmuje KontenerART, a drugim, gdzie znajduje się Ostrów Tumski - opowiada koordynator "Powidoków". Ciekawie zapowiada się również premiera eksperymentalnego "Kolektywu zwierząt", będącego zapisem sobotniego, poimprezowego poranka w Poznaniu. - To obraz tego, jak mieszkańcy po 5 dniach wytężonej pracy redukują swój stres w mieście - zaznacza Szymon Mizera. Projekcji ma towarzyszyć podkład z nagranym... dźwiękiem zwierząt.

Młodzi filmowcy opowiedzieli również historię poznańskiego muzyka Romualda Andrzejewskiego, który w latach 80. i na początku 90. współpracował ze znanym i cenionym kompozytorem Tadeuszem Woźniakiem. - Autorzy etiudy porównali jego sytuację, gdy był dwadzieścia lat temu na fali, z tym jak dziś wygląda jego praca i życie - zdradza reżyser.

Czwartym filmem, który zobaczymy w środę będzie obraz "Marzenia i sny". Jak sam tytuł wskazuje ma on pokazać o czym marzą mieszkańcy stolicy Wielkopolski i jak chcą zmieniać swoje miasto. Ostatni dokument natomiast przedstawi sylwetkę lokalnej freelancerki, działającej na rzecz ekologii i pracującej z dziećmi.- Dla części osób nie była to jednorazowa przygoda z filmem. Niektórzy już teraz proszą mnie o wypożyczenie programów do montażu wideo - kończy Mizera.

Początek projekcji w środę o godz. 20. Wstęp wolny.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto