Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontenery na odzież używaną. Czy nasze niepotrzebne ubrania faktycznie trafiają do potrzebujących?

Alicja Durka
Alicja Durka
Kontenery na odzież używaną znajdują się na wielu osiedlach w Polsce, często w okolicy śmietników. W świadomości społecznej są one miejscem charytatywnej zbiórki na rzecz potrzebujących. Czy faktycznie nasze ubrania trafiają do osób niezamożnych? Co dzieje się z ubraniami trafiającymi do kontenerów?

Najpopularniejsze pojemniki w Polsce są sygnowane logiem PCK, ale w kraju można spotkać wiele innych kontenerów opisanych nazwami innych fundacji lub zupełnie anonimowe, należące do prywatnych przedsiębiorców, którzy prowadzą np. działalność handlową związaną ze sprzedażą odzieży używanej.

Gdzie trafia odzież z kontenerów?

Rzeczy wrzucone do kontenerów w zdecydowanej większości nie trafiają bezpośrednio do potrzebujących. Jest to najpewniej spowodowane dużymi kosztami sortowania, przetwarzania i pozyskiwania tekstyliów. Na każdym z tych etapów potrzebni są pracownicy, którzy muszą otrzymać wynagrodzenie za pracę.

Ubrania z kontenerów trafiają więc do sortowni, gdzie w pierwszej kolejności dzieli się je na te, które nadają się do sprzedaży w sklepach z odzieżą używaną i na odpady. Ubrania w dobrym stanie są sortowane na konkretne kategorie i trafiają do polskich second handów lub są eksportowane za granicę.

Tekstylia gorszej jakości lub zniszczone zostają zazwyczaj przerobione na czyściwa fabryczne, materiały do uszczelniania lub paliwa alternatywne.

Ciemna strona kontenerów na tekstylia

Niektóre sortownie współpracują z fundacjami, których logo znajduje się na pojemnikach i te fundacje otrzymują część z zysków. Ogromnym plusem tego typu kontenerów jest to, że znajdują się blisko wielu mieszkań i domów, ale niestety niewiele tych firm posiada metody utylizowania odpadów tekstylnych, które nie szkodzą środowisku, czego dowodem są nielegalne wysypiska śmieci z tekstyliami. Często też zdarza się, że firmy utylizują swoje odpady na wysypiskach komunalnych. To jednak również nie jest dobre rozwiązanie, bo materiały tam mogą uwalniać do środowiska toksyczne substancje.

Nie istnieje również system kontrolujący ilość pozyskanych ubrań, nie wiadomo więc co dzieje się z odpadem, który stanowi przeważającą część ubrań w kontenerach. Trudno też o weryfikację, jaka część zysku zostaje przekazana na rzecz fundacji, której logiem sygnowane są pojemniki

Nie istnieje też miejsce, gdzie można zweryfikować, do kogo należą kontenery. Jedynie PCK ma na swojej stronie listę z lokalizacjami ich kontenerów.

Czy kontenery PCK to dobry wybór?

Wtórpol, który współpracuje z PCK jest jedną z niewielu firm posiadającą technologię umożliwiającą utylizację odpadów tekstylnych. Wtórpol produkuje granulat do paliwa alternatywnego, który trafia do cementowni. To oznacza, że do kontenerów PCK można oddać praktycznie każdy rodzaj odzieży, obuwia, pościeli, itd., na co nie godzi się wiele organizacji takich jak Po-Dzielnia czy Ubrania do Oddania. Niestety Wtórpol nie przekazuje zysków na cele charytatywne z zysku ze sprzedaży we własnych sklepach, a jedynie płaci za każdy kilogram oddanej odzieży.

Coraz więcej zielonej energii w Polsce

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Kontenery na odzież używaną. Czy nasze niepotrzebne ubrania faktycznie trafiają do potrzebujących? - Głos Wielkopolski

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto