Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kontrola wykazała, że firma budowlana z Rybnika nie płaciła CIT. Kontrola wykazała niejasności. Firma musiała oddać 380 tys. zł do budżetu!

Danuta Pałęga
Danuta Pałęga
Funkcjonariusze z Urzędu Skarbowego w Rybniku przeprowadzili analizę w stosunku do pewnej grupy firm, które nie regulowały bieżących wpłat zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (CIT).
Funkcjonariusze z Urzędu Skarbowego w Rybniku przeprowadzili analizę w stosunku do pewnej grupy firm, które nie regulowały bieżących wpłat zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (CIT). pixabay
Urząd Skarbowy w Rybniku przeprowadził analizę działalności firmy budowlanej, która nie regulowała zaliczek CIT. To skłoniło urzędników do dokonania kontroli. Kontrole mają szybki charakter i są wysoce skuteczne. Jak się okazało, w wyniku działań podatkowych, spółka z Rybnika wpłaciła do budżetu blisko 380 tysięcy złotych zaległych zaliczek CIT.

Spółka budowlana nie płaciła CIT. Musiała oddać do budżetu 380 tys. zł

Funkcjonariusze z Urzędu Skarbowego w Rybniku przeprowadzili analizę w stosunku do pewnej grupy firm, które nie regulowały bieżących wpłat zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych (CIT).

Wykryto, że wśród tych podmiotów jedna spółka, aktywna w sektorze budowlanym, zgłosiła znaczący obrót w podatku od towarów i usług (VAT), jednak nie uiściła należnych wpłat zaliczek CIT. To wywołało zainteresowanie pracowników urzędu skarbowego.

- W wyniku przeprowadzonych czynności sprawdzających urzędnicy poinformowali firmę o konieczności wpłaty ponad 380 tys. zł podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka dokonała wpłaty - podała Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.

Kontrole poprzedzone są analizami, stanowią działania o charakterze szybkim i wysoce skutecznym. Dodatkowo, tego rodzaju działania pozwalają podatnikom na błyskawiczną reakcję poprzez korektę deklaracji podatkowych, które mogą zawierać błędy lub braki. To z kolei przyspiesza uregulowanie należności podatkowych.

Warto przypomnieć, że w ciągu roku podatkowego podatnicy i płatnicy nie składają tradycyjnych deklaracji podatkowych. Jednakże zobowiązani są do regularnego wpłacania zaliczek na podatek dochodowy. Wysokość tych zaliczek jest uzależniona od rozmiaru obliczanego na podstawie ogólnych wytycznych rachunku podatkowego i wzrasta sukcesywnie od początku danego roku podatkowego.

- Co do zasady zaliczki są wpłacane miesięcznie. Natomiast mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej mają możliwość wpłacania zaliczek kwartalnie - tłumaczy Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.

Odwrotnym podejściem do określania zaliczek jest zastosowanie prostego mechanizmu obliczeniowego. Wysokość tych zaliczek jest uzależniona od podatku zobowiązania, który jest podany w formularzu składanym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy, lub – w przypadku wystąpienia straty w danym roku – w formularzu złożonym w roku poprzedzającym rok podatkowy o 2 lata. W tym modelu zaliczki są wpłacane co miesiąc.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rybnik.naszemiasto.pl Nasze Miasto