Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Przedsiębiorcy z Chorzowa liczą straty. Czy będą musieli zamknąć biznes? Miasto chce pomóc

Olga Krzyżyk
Olga Krzyżyk
Obraz Orna Wachman z Pixabay
Koronawirus. Przedsiębiorcy z Chorzowa liczą straty. Czy będą musieli zamknąć biznes? Miasto chce pomóc. Zamknięte są liczne salony urody, studia tatuażu, salony kosmetyczne i fryzjerskie. Siłownie, sale zabaw? Też są zamknięte do odwołania. W restauracjach i barach można jedynie zamówić jedzenie na wynos lub dowóz. To wielki cios dla przedsiębiorców.

Koronawirus to zagrożenie dla małych biznesów. Chorzów chce pomóc przedsiębiorcom

Koronawirus to nie tylko zagrożenie zdrowotne. To także zagrożenie dla funkcjonowania małych firm. Z powodu zagrożenia epidemicznego w Polsce zamkniętych jest wiele małych biznesów. Wystarczy krótki spacer ulicami Chorzowa, by na drzwiach m.in. salonów kosmetycznych, fryzjerskich czy studiów tatuażu, zobaczyć wywieszone kartki z napisem "Zamknięte do odwołania". To wielki cios dla małych biznesów. Miasta szykują plany pomocy dla przedsiębiorców. Czy to jednak wystarczy?

W Chorzowie wkrótce wprowadzone zostanie zwolnienia z części opłat czynszowych za lokale wynajmowane od miasta, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Chodzi o te branże, które ze względu na obecną sytuację związaną z pandemią koronawirusa, nie mogą świadczyć usług.

- Moja propozycja to zwolnienie z opłat przedsiębiorców z tych branż, które są wymienione w ustawie oraz rozporządzeniu o zakazie prowadzenia działalności - wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa

- Pozostali przedsiębiorcy będą mieli również możliwość składania wniosków indywidualnych z odpowiednim uzasadnieniem - dodaje prezydent.

AKTUALIZACJA:
Chorzów wypracował system pomocy przedsiębiorcom. Podjęto decyzję, że przedsiębiorcy będą zwolnieni z czynszu na czas stanu epidemicznego, a potem przez 3 miesiące będą mieć stawki obniżone o połowę. Chorzów wspiera lokalnych przedsiębiorców w trudnych czasach pandemii koronawirusa.

Pomoc ta dotyczy przedsiębiorców, którzy prowadzą biznes w lokalach wynajmowanych od miasta. Chodzi tu o branże, w których prowadzenie działalności zostało prawnie ograniczone na skutek ogłoszenia stanu epidemicznego.

- Właściciele chociażby restauracji czy kawiarni, prowadzonych w lokalach należących do miasta, mogą ubiegać się o całkowite zwolnienie z czynszu lub obniżkę stawki czynszowej na czas stanu epidemicznego. Chcemy w ten sposób pomóc przedsiębiorcom w niełatwym dla nich czasie. - wyjaśnia Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Oprócz tego nowe zarządzenie wprowadza możliwość ubieganie się o 50% obniżkę stawek czynszowych także przez 3 miesiące po odwołaniu stanu epidemicznego.

Najemcy lokali użytkowych prowadzących działalność gospodarczą nie objętą ograniczeniami również mogą ubiegać się o czasowe obniżenie stawek czynszu nawet o połowę. Umotywowane wnioski będą tutaj każdorazowo analizowane indywidualnie. Więcej informacji udziela Wydział Zasobów Komunalnych.

Przedsiębiorcy z Chorzowa obawiają się o swoje firmy. Każdy ma swój limit

W Urzędzie Miasta w Chorzów trwają pracę nad tą propozycją. Oczywiście zwolnienie to dotyczy jedynie przedsiębiorców działających w Chorzowie, którzy wynajmują lokal od miasta. Wiele przedsiębiorców jednak wynajmuje lokale od osób prywatnych, a ci nie są zobowiązani do tego, by zwolnić kogoś z opłat lub je zmniejszyć.

- Niestety, mam wrażenie, że rządzący nie maja pomysłu na realną pomoc dla małych firm. Jedyny pomysł to "odroczenie" płatności wszelakich danin: ZUS-u, rat kredytów, czynszów... Stan epidemiczny kiedyś się skończy i te wszystkie "odroczone" płatności przyjdzie nam, przedsiębiorcom, zapłacić - mówi pan Artur, którego żona prowadzi salon kosmetyczny w Chorzowie. Lokal wynajmuje od osoby prywatnej.

- Przedsiębiorca otrzyma mikropożyczkę w kwocie 5 tysięcy złotych i nie będzie jej musiał spłacić jeśli utrzyma miejsce pracy, tyle że koszt pracodawcy zatrudnienia tylko jednego pracownika z najniższą pensja krajowa to 3150 zł… - wylicza przedsiębiorca.

Nie wiadomo ile dokładnie potrwa okres, że niektórzy przedsiębiorcy nie będą mogli w ogóle świadczyć usług. U każdego indywidualnie trzeba liczyć też czas, do kiedy może pozwolić sobie na taką sytuację. Chorzowscy przedsiębiorcy są zgodni. U każdego może pojawić się taki moment, że po prostu będzie musiał zamknąć biznes.

- Świadczenie usług w moim salonie jest zawieszone, a ja pogrążam się finansowo. Czekam na kolejne decyzje rządu, bo miasto może niewiele zdziałać. Obecnie niestety salon jest wyłączony z pracy - mówi jedna z właścicielek salonu kosmetycznego w Chorzowie.

Świętochłowice wspierają przedsiębiorców. Na czym polega ta pomoc?

W Świętochłowicach obowiązuje zwolnienie i zmniejszenie czynszu najmu lokali dla przedsiębiorców. Daniel Beger, prezydent Świętochłowic podpisał zarządzenie, które wprowadza zwolnienie i zmniejszenie czynszu najmu lokali użytkowych będących w zasobach komunalnych gminy Świętochłowice prowadzących działalność gospodarczą, które były zmuszone zawiesić działalność w związku z koronawirusem. Na czym dokładnie polega nowe zarządzenie?

- W związku z bardzo trudną sytuacją jaka dotknęła naszych przedsiębiorców postanowiłem zadziałać szybko i zdecydowanie. Dla każdego przedsiębiorcy zamknięcie działalności nawet na krótki okres to spore koszty, które specjalnym zarządzeniem obniżamy - zapowiada Daniel Beger, prezydent Świętochłowic.

- Dziś fryzjerzy, kosmetyczki czy bary i puby otrzymują realne wsparcie od miasta, które pozwoli im przetrwać ten trudny czas. Chcę także docenić wszystkie restauracje, które postanowiły dalej prowadzić swoją działalności i dla nich zostanie przygotowana obniżka stawki za czynsz - dodaje prezydent Świętochłowic.

Na czym dokładnie polega nowe zarządzenie w Świętochłowicach?

  • Zwolnienie obejmuje lokale, w których przedsiębiorcy zaprzestali prowadzenia działalności gospodarczej po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, i obowiązuje na okres zamknięcia lokalu.
  • Obniżenie czynszu najmu lokali użytkowych może nastąpić do 50% obowiązującej stawki czynszu w stosunku do restauracji, które zajmują się przygotowaniem i podawaniem żywności na wynos i nie zaprzestały prowadzenia działalności.

Aby skorzystać ze zwolnienia z czynszu przedsiębiorca składa oświadczenie o zamknięciu lokalu i wysłać je za pośrednictwem e-mail [email protected].

Tarcza antykryzysowa - rząd chce pomóc przedsiębiorcom i pracownikom

Rząd w środę, 18 marca, ogłosił, że ma gotowy już pakiet antykryzysowy, zwany Tarczą Antykryzysową. To pakiet propozycji i rozwiązań mających wesprzeć przedsiębiorców, ale też osób samozatrudnionych w tym trudnym dla nich czasie.

Zaproponowane przez rząd rozwiązania to:

  • małe i średnie firmy będą mogły m.in. uzyskać przedłużenie kredytów obrotowych,
  • przedsiębiorcy będą mogli liczyć na odroczenie lub rozłożenie na raty płatności składek na ubezpieczenie społeczne w ZUS bez żadnych opłat,
  • przedsiębiorcy będą mogli otrzymać zwrot CIT poprzez korektę podatku z 2019 o wysokość strat w 2020 roku.

- Chcemy zmniejszyć negatywnie skutki koronawirusa poprzez odpowiednie działania inwestycyjne i gospodarcze - zaznaczył premier Mateusz Morawiecki, 18 marca, po zakończeniu posiedzenia Rady Gabinetowej zwołanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jakiej działalności nie można obecnie prowadzić?

Od 14 marca 2020 r. do odwołania obowiązuje całkowity zakaz prowadzenia działalności:

  • polegającej na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu (PKD 56.10.A),

Ważne! Zakaz nie dotyczy świadczenia usług polegających na przygotowywaniu
i podawaniu żywności na wynos lub na jej przygotowywaniu i dostarczaniu
oraz działalności restauracyjnej lub barowej prowadzonej w środkach transportu, wykonywanej przez oddzielne jednostki.

  • związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami, takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania, włączając działalności polegające na zarządzaniu i dostarczaniu pracowników do obsługi terenów i obiektów, w których te imprezy mają miejsce (PKD 82.30.Z),
  • twórczej związanej z wszelkimi zbiorowymi formami kultury i rozrywki (PKD 90.0),
  • związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (PKD 93.0), w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness,
  • związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w kinach, na otwartym powietrzu
  • lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych (PKD 59.14.Z),
  • związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (PKD 56.30),
  • związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20),
  • związanej z prowadzeniem kasyn, z wyłączeniem kasyn internetowych;
  • bibliotek, archiwów, muzeów oraz pozostałej działalności związanej z kulturą (PKD 91.0);
  • w zakresie lecznictwa uzdrowiskowego, w części polegającej na udzielaniu pacjentom świadczeń opieki zdrowotnej.
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chorzow.naszemiasto.pl Nasze Miasto