Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce: Czy epidemia pogrąży kulturę? Jest petycja do ministra kultury

Sebastian Gabryel
Sebastian Gabryel
– W tej trudnej rzeczywistości artyści niemalże wszystkich dziedzin sztuki zostali pozbawieni z dnia na dzień jakichkolwiek możliwości zarabiania pieniędzy oraz możliwości utrzymania siebie i swoich rodzin – pisze Rzetelski.
– W tej trudnej rzeczywistości artyści niemalże wszystkich dziedzin sztuki zostali pozbawieni z dnia na dzień jakichkolwiek możliwości zarabiania pieniędzy oraz możliwości utrzymania siebie i swoich rodzin – pisze Rzetelski. Karolina Misztal
Adrian Rzetelski, wiceprzewodniczący Związek Artystów Scen Polskich w Poznaniu, wystosował list otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dotyczący artystów i innych ludzi kultury w Polsce, których sytuacja w obliczu pandemii koronawirusa jest szczególnie trudna.

W dniach od 12 do 25 marca decyzją rządu została zawieszona organizacja wydarzeń kulturalnych z udziałem publiczności, w tym koncertów, spektakli, wernisaży oraz wydarzeń specjalnych odbywających się w zamkniętych pomieszczeniach. Mając na uwadze, że koronawirus rozprzestrzenia się coraz szybciej, można przypuszczać, że taki zakaz może obowiązywać również w kwietniu.

W czwartek 12 marca na portalu petycjeonline.com pojawił się „List otwarty do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tragiczna sytuacja artystów w czasie pandemii koronawirusa”, którego autorem jest Adrian Rzetelski, będący wiceprzewodniczącym Związku Artystów Scen Polskich w Poznaniu. – W tej trudnej rzeczywistości artyści niemalże wszystkich dziedzin sztuki zostali pozbawieni z dnia na dzień jakichkolwiek możliwości zarabiania pieniędzy oraz możliwości utrzymania siebie i swoich rodzin – pisze Rzetelski, podkreślając, że w obecnej sytuacji najbardziej ucierpią artyści niezależni, którzy nie pracują na zasadzie umowy o pracę.

Będą zapomogi i rekompensaty?

– Dlatego prosimy Pana Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, aby przyjrzał się tej sprawie i wyciągnął pomocną dłoń do ludzi, którzy prowadzą edukację kulturalną oraz godnie prezentują swoją sztukę na scenach Polski, Europy i świata będąc zarazem najsłabszym i najbardziej wrażliwym ogniwem polskiej kultury i sztuki na zmieniające się warunki finansowe – czytamy w apelu.

Adrian Rzetelski proponuje dwa rozwiązania. Pierwsze to zapomoga w ustalonej przez Ministerstwo wysokości dla artystów i instruktorów, którzy wykażą podpisane już umowy zlecenia lub umowy o dzieło bez możliwości ich wykonania ze względu na pandemię koronawirusa. Drugą z propozycji jest rekompensata w wysokości 80% dochodów odwołanych spektakli i zajęć edukacyjnych określonych na podstawie umów zlecenia i umów o dzieło. Z treścią listu otwartego można zapoznać się TUTAJ

Gorzej z dnia na dzień

Maciej Mińczykowski, booking manager poznańskiego Klubu u Bazyla, porównuje obecną sytuację do „filmu katastroficznego”. – Dla klienta branża rozrywkowa to klub i artysta wykonujący w tym klubie koncert. W rzeczywistości to skomplikowany system naczyń połączonych, który zawiera poza w/w firmy transportowe, nagłośnieniowe, oświetleniowe, managerów, agencje, ekipy techniczne, firmy zajmujące się produkcją gadżetów (np. koszulek), firmy cateringowe, dostawców napojów, wytwórnie muzyczne, mnóstwo personelu wspomagającego produkcję wydarzeń artystycznych – wylicza Mińczykowski, podkreślając, że mowa głównie o freelancerach, „którzy utracili pracę z dnia na dzień”.

ZOBACZ TEŻ:

Przy kilku szpitalach w Poznaniu, w tym przy szpitalu miejskim przy ul. Szwajcarskiej stanęły namioty polowe. Mają być w nich przyjmowani pacjenci z podejrzeniem koronawirusa.

Koronawirus w Poznaniu: Obok szpitala przy ul. Szwajcarskiej...

Aktualna sytuacja na świecie związana z zagrożeniem koronawirusem, sprawia, że coraz częściej sięgamy po gry, seriale i filmy o tematyce związanej z globalną epidemią. W ciągu ostatnich lat nakręcono wiele filmów, których dziś fabuła zdaje się nam być szczególnie bliska… Mamy kilka propozycji na wieczorne seanse!

Przejdź do galerii i sprawdź --->

Koronawirus w Polsce: Filmy o wirusach, epidemiach, plagach....

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. 

Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. 

Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Puste półki w poznańskich sklepach.

Epidemia koronawirusa pustoszy sklepy w Poznaniu! To tylko c...

- To prawdziwa panika, gorzej niż przed powodzią. Ludzie wykupują co się da. Nie nadążamy z wykładaniem towarów. Kończą nam się zapasy w magazynie - usłyszeliśmy od sprzedawczyni z jednej z wrocławskich Biedronek. W obawie przed epidemią koronawirusa Polacy robią w sklepach wielkie zapasy. Co znika najszybciej? Które produkty warto kupić na zapas, bo może ich zabraknąć? Zobacz na kolejnych slajdach, posługując się klawiszami strzałek, myszką lub gestami.

Te towary kup na zapas. Szybko znikają ze sklepów

Sprawdź też:

Czapury pod Poznaniem - tu mieszkała pierwsza ofiara koronawirusa w Polsce. Czy mieszkańcy nie obawiają się epidemii?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto