Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Poznaniu: Strefa zakaźna przed szpitalem przy Szwajcarskiej. Kontenery będą pełnić funkcję izolatek [ZDJĘCIA]

Marta Danielewicz
Marta Danielewicz
Przy szpitalu zakaźnym w Poznaniu, przy ul. Szwajcarskiej została wydzielona tzw. strefa zakaźna. Staną tam kontenery, które będą spełniały funkcje izolatek. W ten sposób szpital przygotowuje się na masowy wzrost zachorowań.
Przy szpitalu zakaźnym w Poznaniu, przy ul. Szwajcarskiej została wydzielona tzw. strefa zakaźna. Staną tam kontenery, które będą spełniały funkcje izolatek. W ten sposób szpital przygotowuje się na masowy wzrost zachorowań. Łukasz Gdak
Przy szpitalu zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu została wydzielona tzw. strefa zakaźna. Staną tam kontenery, które będą spełniały funkcje izolatek. W ten sposób szpital przygotowuje się na masowy wzrost zachorowań.

- Skokowy szczyt zachorowań na pewno będzie. Pytanie jest więc nie „czy?”, a „kiedy?” – mówi Jacek Górny, kierownik Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w szpitalu zakaźnym przy ul. Szwajcarskiej w Poznaniu.

Dlatego, by przygotować się lepiej do walki z koronawirusem, obok placówki została wydzielona specjalna strefa zakaźna. W poniedziałek stanęły tam już pierwsze kontenery, w kolejne dni dojeżdżają kolejne. Mają one pełnić funkcję izolatek dla pacjentów.

– Zostały zamówione przez szpital. Część z nich pochodzi z darów, część wynajęliśmy za odpowiednie honorarium – tłumaczy J. Górny.

Przy szpitalu zakaźnym, szpital polowy na walkę z koronawirusem

Docelowo takich izolatek przy SOR-ze ma powstać 20. Ostatnie mają przyjechać prawdopodobnie w poniedziałek. Ich lokalizacja jest także nieprzypadkowa.

– Personel SOR będzie pełnił nadzór nad tymi chorymi, którzy mają najlżejsze objawy i mogą być na czas diagnostyki w naszym szpitalnym oddziale ratunkowym umieszczeni celem izolacji w tych kontenerach, aby w sposób profesjonalny i bezpieczny można było udzielić im pomoc – tłumaczy Jacek Górny.

Zobacz też:

Każdy kontener przeznaczony jest na przyjęcie jednego pacjenta. Powstałe izolatki są ogrzewane, umeblowane, z jednorazową pościelą, mają drzwi i okna. Niestety, potrzeby toaletowe pacjenci będą musieli załatwiać w stojących obok toi-toiach.

– Takie są cechy szpitala polowego. To jednak stabilne konstrukcje modułowe, które będzie można w razie potrzeby również rozbudować o kolejne kontenery. Nie grozi im przewrócenie. Dzięki temu może powstać szpital przygotowany na przyjęcie wielu chorych – dodaje rzecznik szpitala.

Do kontenerów nie trafią pacjenci ciężko chorzy.

– Dzięki temu, że stoją już pierwsze, na razie puste, możemy przetestować ich działanie. Dopasować do naszych potrzeb strukturę istnienia szpitala przy szpitalu, by było to miejsce przyjazne zarówno pacjentom, jak i personelowi – mówi Jacek Górny.

Szpital zakaźny w Poznaniu: - Chcemy być krok przed epidemią

Kontenery oprócz funkcji izolacyjnej mają spełniać dodatkowe zadanie.

– W nich będzie się odbywał triaż przedszpitalny, podczas którego zidentyfikujemy pacjentów, którzy absolutnie nie wymagają hospitalizacji będą mogli wrócić od razu do domów i tam stosować się do dalszych zaleceń sanepidu. Tym samym uchronimy ich przed kontaktem z innymi chorymi. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko ewentualnego zakażenia. Dobra identyfikacja to pierwszy krok do walki z epidemią. My to robimy, chcemy być o kilka kroków przed kolejną falą epidemii, dlatego przeszliśmy do ofensywy – zaznacza J. Górny.

Aktualnie w szpitalu przebywa na oddziale zakaźnym 17 osób, u których stwierdzono chorobę Sars 2 COVID-19, w tym dwie osoby na oddziale intensywnej terapii. Ich stan jest jednak stabilny. Ile jednak łącznie przebywa osób w szpitali?

– Trudno jest mi to oszacować, bowiem ta liczba każdego dnia ulega zmianie. Dziennie przez nasze oddziały przewija się 80-90 nowych pacjentów. W szpitalu jest kilkaset łóżek – tłumaczy Jacek Górny.

Służby medyczne ze szpitala zakaźnego wypisują tych pacjentów, którzy po wykonaniu testu uzyskali wynik ujemny.

– Są wypisywani do domu lub kierowani do innych szpitali, gdyż my potrzebujemy miejsca na nowe przypadki – mówi. – We Włoszech na tym etapie było podobnie. Też było mało chorych, było rozprężenie, ludzie zaczęli się spotykać, no i doszło do tragedii. My chcemy tego uniknąć. Nie damy się zmylić, nie damy się zaskoczyć.

Szpital polowy na MTP?

Czy, gdy wzrośnie liczba zakażonych, miasto lub wojewoda rozważa stworzenie kolejnego szpitala polowego, np. w halach Międzynarodowych Targów Poznańskich? Takim krokiem poszła m. in. Hiszpania.

– Mam nadzieję, że sztab kryzysowy bierze pod uwagę każdy scenariusz. W innych krajach powstają szpitale po trzy tysiące osób właśnie na terenie hal targowych. Ale to jest ponad nami. Natomiast szpital polowy to nasza oddolna, własna inicjatywa. Zrobiliśmy to jako pierwszy i póki co jedyni w kraju, w sposób który w Europie zachodniej, południowej jest normą – dodaje.

- Międzynarodowe Targi Poznańskie wydają się być przestrzenią nadającą się do zorganizowania miejsca zbiorowej obserwacji mieszkańców z podejrzeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Sytuacja w Poznaniu jest jednak daleka od tej we Włoszech czy Hiszpanii. Takie działanie nie jest zatem w najbliższym czasie planowane - mówi Joanna Żabierek, rzeczniczka prezydenta Poznania.

Zobacz też:

Koronawirusem można się zarazić nie tylko drogą kropelkową. Utrzymuje się on też na powierzchniach. Jak długo? Sprawdź, ile czasu koronawirus przeżywa na plastiku, metalu, papierze, szkle i w powietrzu.

Przejdź do galerii i sprawdź --->

Jak długo koronawirus utrzymuje się na powierzchniach i w po...

Rozprzestrzeniający koronawirus powoduje u nas strach. Ale są też dobre wiadomości! W naszej galerii zebraliśmy 10 pozytywnych i pocieszających faktów na temat koronawirusa. Zobacz i choć na chwilę odetchnij od złych wiadomości!

Przejdź do galerii --->

Koronawirus straszy, ale są też dobre wieści. Sprawdź 10 poz...

W czasie epidemii koronawirusa nie chcesz stać w kolejce po chleb lub bułki? Masz więcej czasu i pizzę chcesz zrobić sam? Przygotowaliśmy zestaw przepisów - na chleb, bułki, chałkę, pizzę. 

Przejdź do galerii i zobacz przepisy --->

Przepisy na czas epidemii koronawirusa. Jak zrobić w domu ch...

Sprawdź też:

Koronawirus w Poznaniu - wyludnione centrum miasta

Koronawirus w Polsce - mapa na żywo:

Pobierz bezpłatną aplikację Głosu Wielkopolskiego i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto