Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół o Halloween: To naśmiewanie się ze śmierci

Joanna Błaszkowska
Joanna Błaszkowska
Popularne zabawy halloweenowe nie przez wszystkich są ...
Popularne zabawy halloweenowe nie przez wszystkich są ... kgreggain/sxc.hu
Popularne zabawy halloweenowe nie przez wszystkich są przyjmowane entuzjastycznie. Zdaniem niektórych hierarchów Kościoła są to chybione próby łagodzenia strachu przed śmiercią.

Artykuł pochodzi z 2008 r.


Chociaż Halloween jest świętem o pochodzeniu celtyckim, Polacy najlepiej znają jego amerykańską wersję, czyli wydrążone dynie, przebieranie się za duchy i straszydła oraz obchody ulic przez grupki poprzebieranych dzieci, które pukają do domów i proszą o słodycze. Dlatego też słowami, które dobrze określają "polskie" Halloween, są niestety "komercja" i "amerykanizacja".

Wśród tych, którzy sceptycznie podchodzą do obchodów Halloween w Polsce, są nie tylko krytycy komercjalizacji naszego życia, ale także ci, którzy obchodzenie przez Polaków Halloween uważają za coś moralnie podejrzanego. To oczywiście autorytety Kościoła katolickiego, który zakazuje praktyk związanych ze światem zmarłych innych niż modlitwy za nich lub za ich wstawiennictwem.

- Halloween to jest naśmiewanie się ze śmierci, zgrywanie się - mówi ks. Jan Glapiak z poznańskiej kurii metropolitalnej. - Ci, którzy je obchodzą, chyba myślą, że jak będą się naśmiewać z tego, czego się boją, to przezwyciężą strach przed umieraniem - ocenia.

Jak wytłumaczyć fakt, że w Polsce, gdzie ponad 90% obywateli deklaruje przynależność do Kościoła katolickiego, Halloween cieszy się coraz większą popularnością? Ks. Glapiak sądzi, że "halloweenizacja" polskiej kultury nie jest zjawiskiem trwałym. - Mam nadzieję, że to przeminie, bo z moich obserwacji wynika, że w Polsce jeszcze całkiem nie zgłupieliśmy - ocenia. - Polska, katolicka mentalność jest inna niż amerykańska - mówi. Zdaniem ks. Glapiaka polskie wspominanie zmarłych charakteryzuje zaduma i powaga, która kłóci się z traktowaniem dnia poświęconego zmarłym jako okazji do rozrywki.

Czy znaczy to, że katolik wybierający się na imprezę halloweenową grzeszy? Niekoniecznie, ks. Glapiak wystrzega się tak jednoznacznej oceny. - Nie można jednak narażać swojej duchowości na takie marności jak kpienie z dnia zmarłych, które jest pogańskie, a nie chrześcijańskie - twierdzi.

Czy "moda na Halloween" rzeczywiście przeminie, zobaczymy wraz z upływem czasu. Jednak jak dotychczas na przełomie października i listopada niemal wszystkie poznańskie kluby i puby organizują zabawy halloweenowe, na których nie brakuje gości.

A co internauci sądzą o obchodzeniu Halloween w Polsce? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach pod artykułem.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto