Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kreatywność czy zwykłe oszustwo? Najpopularniejsze studenckie metody ściągania

Klaudia Chrobak
Fot. Polskapresse
Studiowanie nie jest prostą sprawą. Ciągłe kolokwia, egzaminy, testy – nauka zajmuje niekiedy całe wieczory. Gdy plan samodzielnego opanowania wiedzy zawodzi, wielu studentów decyduje się na opcję B - ściąganie. I nie są to już zwykłe kartki ze wzorami schowane w kieszeni spodni. Metody oszukiwania na egzaminie są różnorodne i nieraz zaskakują kreatywnością.

Hitem ostatniego roku stało się „ściąganie z długopisu”. Małą, zapisaną lub zadrukowaną kartkę zwija się w rulonik i nakleja na długopis. Jeszcze lepszym sposobem jest kupienie przezroczystego długopisu i schowanie ściągi do środka.

Czytaj także: Łączenie uniwersytetów sposobem na prestiżową uczelnię?

Sposobem wymagającym dobrego wzroku jest tzw. „książeczka dla krasnoludków", czyli plik malutkich karteczek z informacjami na egzamin. Takie książeczki są naprawdę miniaturowe, czasem mniejsze od pudełka zapałek. Korzystający przyznają, że bardzo męczą się od tego oczy.

Praktycznie niewykrywalna metoda to wydrukowanie ściągi na specjalnej folii. Gdy leży na ławce, wydaje się całkowicie czysta - po nałożeniu na kartkę cała "wiedza" staje się widoczna.

Można teżwydrukować na komputerze ściągę malutką czcionką, a następnie przykleić na świeżo wydrukowany tekst taśmę klejącą i delikatnie odkleić. Nadruk zostanie na taśmie.

Nieco bardziej skomplikowane wydaje się używanie długopisu UV. Metoda polega na to, że specjalnym markerem pisze się na kartce tekst, który początkowo jest niewidzialny. Dopiero po użyciu specjalnej lampki z długopisu staje się widoczna.

Jeśli na egzamin nie jest wymagany strój galowy, pojawia się opcja nałożenia bluzy bądź rozpinanej koszuli, w której można przykleić najpotrzebniejsze rzeczy.

Pomysłem stosowanym przez kobiety jest umieszczenie ściągi za pończochą lub po prostu na taśmie na nodze. W prosty sposób, podciągając spódniczkę do góry nie naraża się na groźbę przyłapania, gdyż w przypadku prośby o podwinięcie spódniczki, egzaminator może narażać się na pomówienia o molestowanie. Zdarzają się też dziewczyny zapisujące ściągi na... dekolcie.

Sposobem także zarezerwowanym raczej dla dziewczyn jest też ściąga umieszczana na paznokciach. Maluje się je jasnym lakierem. Po wyschnięciu zapisuje się ściągi ołówkiem, a potem wszystko zamalowuje lakierem bezbarwnym.

Czytaj także: Co każdy student powinien wiedzieć o programach antyplagiatowych

Innym pomysłem jest metoda polegająca na przyklejeniu ściągi taśmą do jednego z butów. Gdy siedzimy z nogą założoną na drugą nogę i lekko ją przechylamy, ściąga staje się widoczna. Za dodatkowy plus stosujący uważają fakt, że nawet gdy egzaminator zechce studenta przeszukać, najprawdopodobniej nie przyjdzie mu do głowy poproszenie o pokazanie podeszew.

Nowoczesną metodą jest kombinacja telefon i zestaw słuchawkowy. Według bardziej zaznajomionych z tematem uczniów w takich zestawach kable łączące słuchawkę z komórką są zrobione z materiału, który nawet po zdarciu gumy i zwarciu ich nie powoduje zakłóceń. Można więc sobie skonstruować mini słuchawkę bez plastików, sam głośniczek. Wtedy z ucha nic nie wystaje. Najlepiej sprawdza się u osób z długimi włosami. Wiele osób twierdzi jednak, że jest to ryzykowne, ponieważ denerwuje osoby obok i zwraca uwagę egzaminatora.

Popularnym na forach internetowych sposobem jest ściąganie „z etykietki”. Jeżeli na egzaminie istnieje możliwość postawienia butelki - np. wody, to przed egzaminem wystarczy zerwać etykietę. Zeskanować, tekst taki jak np. skład napoju zamalować w programie graficznym kolorem tła etykiety i na to miejsce wpisać treść ściągi. Następnie należy wydrukować, najlepiej na specjalnym papierze, wyciąć i przykleić do butelki.

Jeśli na stole może pozostać tylko kartka, długopis i indeks, ten ostatni także jest dobrym miejscem na chowanie ściąg.

To tylko niektóre z nielicznych pomysłów młodzieży na radzenie sobie z egzaminem. Znacie jakieś inne? A może uważacie ściąganie za zwykłe oszustwo? Czekamy na wasze opinie.

Codziennie najświeższe informacje z Warszawy na Twoją skrzynkę. Zapisz się do newslettera!


Wszytsko o edukacji w serwisie natablicy.pl

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto