Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryminalny Poznań: Gdzie biją, a gdzie kradną auta?

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Rośnie poziom przestępczości na Nowym Mieście i w centrum, spada ...
Rośnie poziom przestępczości na Nowym Mieście i w centrum, spada ... archiwum/mat. policji
Rośnie poziom przestępczości na Nowym Mieście i w centrum, spada m.in. na Grunwaldzie. Zobaczcie, gdzie jest najbardziej niebezpiecznie.

Co pół roku poznańska policja prezentuje tzw. mapy zagrożeń – statystyki dotyczące przestępczości w poszczególnych dzielnicach miasta. Różnice w stosunku do poprzedniego roku nie są wielkie – liczba zanotowanych przestępstw jest na tym poziomie. Zmieniły się statystyki poszczególnych dzielnic.

- W pierwszym półroczu 2012 r. Na Nowym Mieście zanotowaliśmy o 69 przestępstw więcej niż rok temu – wyjaśnia Paweł Malusiak z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

Zmorą Nowego Miasta, a zwłaszcza Rataj pozostają kradzieże samochodów – od początku roku skradziono ich już 147, o 8 więcej niż przed rokiem. Najwięcej aut ginie na osiedlach Piastowskim, Jagiellońskim i Orła Białego. Pociesza jedynie to, że ogólnie z roku na rok liczba kradzionych samochodów w Poznaniu spada. Na Nowym Mieście wzrosła także liczba włamań do mieszkań i samochodów.

A gdzie najłatwiej dostać w zęby albo zostać zmuszonym do oddania portfelu czy komórki? Nie będzie zaskoczeniem informacja, że oczywiście na Starym Mieście. To nie zmienia się od lat. Od początku roku w centrum Poznania doszło do 37 rozbojów – to znaczy, że co czwarty spośród wszystkich w Poznaniu ma miejsce właśnie tu. W porównaniu do 2011 r. to wzrost o 7. Najczęściej do rozbojów dochodziło na al. Niepodległości, Starym Rynku i Świętym Marcinie. Także co trzecia bójka miała miejsce na terenie Starego Miasta (24 z 64 w całym mieście).

Jeśli chodzi o kradzieże to najczęściej dochodzi do nich w centrach handlowych, sklepach i ich okolicy oraz w okolicy Starego Rynku – znowu w statystykach „króluje” Stare Miasto, a niechlubny rekord kradzieży dzierży ul. Półwiejska (aż 90 kradzieży).

W walce z przestępczością pomaga monitoring, a także przede wszystkim sygnały od samych mieszkańców. To oni najlepiej wiedzą, gdzie w ich dzielnicy jest niebezpiecznie, o czym jednak nie zawsze informują policjantów.

- Na podstawie sygnałów od rad osiedli w zeszłym roku stworzyliśmy 56 kart zadań doraźnych – mówi Roman Kuster, p.o. komendanta poznańskiej policji. – Dzięki nim nasze patrole oprócz stałej trasy patrolowej, pojawiały się także w dodatkowych miejscach. Dzięki takim informacjom nie błądzimy po omacku.

Czytaj więcej wiadomości z Poznania




**

**

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto