Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kryteria przyjęcia do szpitala polowego w Warszawie? "Bardziej dla ozdrowieńca niż chorego". Jak będzie w szpitalu na MTP w Poznaniu?

Redakcja
Szpital polowy dla Wielkopolski powstaje w czterech halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kryteria przyjęcia do niego mają nie być tak ostre, jak do Szpitala Narodowego w Warszawie.
Szpital polowy dla Wielkopolski powstaje w czterech halach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kryteria przyjęcia do niego mają nie być tak ostre, jak do Szpitala Narodowego w Warszawie. Waldemar Wylegalski
Po opublikowaniu kryteriów przyjęcia do Szpitala Narodowego, czyli placówki polowej na stadionie w Warszawie rozgorzała dyskusja. Zarówno wśród internautów, jak i lekarzy specjalistów. Nie brak opinii, że do szpitala tymczasowego najlepiej trafić, przechodząc COVID-19 bezobjawowo lub... będąc zdrowym. W Poznaniu także powstaje szpital polowy. Sprawdzamy, czy równie trudno będzie się do niego zakwalifikować.

Szpital Narodowy w Warszawie: Ostre kryteria przyjęcia

Na stronie Szpitala Narodowego, czyli placówki polowej utworzonej na Stadionie Narodowym w Warszawie dostępne są do wglądu kryteria kwalifikacji do leczenia. Jasne jest, że nie każdy może tam trafić. Nie brak opinii, że biorąc pod uwagę kryteria i charakter pandemii - leczyć można w nim nielicznych.

O co dokładnie chodzi? Chory musi spełniać wszystkie cztery kryteria kwalifikujące do przyjęcia. Musi mieć dodatni wynik testu PCR lub antygenowego i rozpoznanie COVID-19 nie dłużej niż w ciągu 10 dni od pierwszych objawów. Chory może wymagać tlenoterapii, ale konieczna jest informacja, jaki ma być przepływ tlenu i jaką ma saturację. Dodatkowo konieczne jest przedstawienie wyniku badania RTG lub tomografii płuc z ostatnich pięciu dni (od tego można wyjątkowo odstąpić, po ocenie kwalifikującego do przyjęcia). Wreszcie chory nie może mieć ostrych i przewlekłych chorób współistniejących, które wymagają leczenia specjalistycznego. Nie może też być po przebytych operacjach i zabiegach.

Szpital na Stadionie Narodowym rozpoczął pracę - zobacz wideo:

źródło: TVN24

Dodatkowo jest też 13 kryteriów wykluczających przyjęcie, z których chory zakwalifikowany do leczenia na Stadionie Narodowym nie może spełniać żadnego. Znów znajdziemy tam występowanie chorób współistniejących wymagających leczenia pod okiem specjalisty. Dodatkowo chory nie może mieć niewydolności oddechowej pomimo standardowej tlenoterapii. Mimo informacji o utworzeniu stanowisk respiratorowych - pacjenci w Szpitalu Narodowym nie mogą obecnie wymagać respiratoroterapii. Badanie RTG lub tomograf nie może wykazać ciężkiego zapalenia płuc.

Dodatkowo chory nie może też być niestabilny krążeniowo-oddechowo lub wymagać intensywnego nadzoru w tym zakresie. Dyskwalifikują go także: współistniejące choroby zakaźne, zakażenie niektórymi drobnoustrojami, zespoły obniżonej odporności, aktywna choroba psychiczna, ostre psychozy, stany upojenia alkoholowego, nadużycia substancji odurzających, zatrucia innymi substancjami, zaawansowane zespoły otępienne.

Trwa głosowanie...

Czy decyzja o tworzeniu szpitali polowych jest słuszna?

Do Szpitala Narodowego nie trafiają też kobiety w ciąży oraz chorzy pozostający w opiece paliatywnej.

Kryteria przyjęcia do szpitala polowego: Trwa spór w środowisku lekarzy

Wspomniane kryteria budzą emocje także wśród lekarzy. Jak tłumaczył nam prof. Jacek Wysocki, były rektor Uniwersytetu Medycznego i lekarz-zakaźnik - w środowisku cały czas trwa o nie spór.

- Można powiedzieć, że to są bardziej zasady dla ozdrowieńca, niż chorego

- oceniał lekarz.

Dodał, że idea szpitali tymczasowych nie była przez zakaźników witana z entuzjazmem. Obawiali się oni osłabiania kadr innych szpitali. Prof. Wysocki przypominał, że miejsca w szpitalach polowych na początku były traktowane tylko jako rezerwa, ale obecnie chyba zmienia się to ze względów propagandowych.

- Mówiono o zapasowych łóżkach, które najlepiej by nie były nigdy użyte. Trudno mi powiedzieć, z jakich względów w tej chwili próbuje się lokować w nich pacjentów. Co budzi opór zakaźników, to że wspomniane kryteria są dla bardzo łagodnego przebiegu choroby i trudno powiedzieć, czy rozwiążą jakikolwiek problem. Przecież te szpitale zostały też wyposażone w łóżka respiratorowe

- wyliczał prof. Wysocki i wskazywał na brak konsekwencji w poczynaniach związanych ze szpitalami polowymi.

Szpital polowy na MTP w Poznaniu: Kryteria będą inne

Czy warszawskie kryteria kwalifikacji do szpitala polowego są wskazówką tego, jak będą one wyglądały w całej Polsce? Najprawdopodobniej nie. Choćby w przypadku Poznania, gdzie szpital tymczasowy powstaje na MTP, kwalifikacja do przyjęcia chorych ma się odbywać na takiej samej zasadzie, jak do szpitala zakaźnego przy ul. Szwajcarskiej. To ta placówka będzie koordynowała pracę szpitala na targach i kierowała pacjentów według standardowych kryteriów.

- W przypadku szpitala tymczasowego na Międzynarodowych Targach Poznańskich nie mamy kryteriów wykluczających pacjentów, m.in. ze względu na choroby współistniejące czy poziom tlenoterapii, który wynosi 30 litrów na minutę na łóżkach intensywnej opieki i 10 litrów na minutę na pozostałych

– zapewnia wojewoda wielkopolskiŁukasz Mikołajczyk. I dodaje: - Na targach jest już dostępny sprzęt kwaterunkowy, trwa montaż instalacji tlenowej i przygotowania do posadowienia zbiornika tlenu. Prace idą zgodnie z harmonogramem i z końcem listopada będziemy gotowi.

Sprawdź też:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto