Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzywdzą dziecko? Wyślij maila!

Lilia Łada
Lilia Łada
Poznańska policja uruchomiła mailową "niebieską" skrzynkę, na którą można przysyłać informacje o krzywdzonych dzieciach. - Twój mail może odmienić życie dziecka, a nawet je ocalić - proszą policjanci.

Jak wynika z policyjnych doświadczeń ludzie bardzo rzadko reagują na krzywdę najmłodszych, jednak wcale nie dlatego, że są na nie nieczuli. Znacznie częstszymi powodami jest przekonanie, że nie nalezy ingerować w życie innych ludzi, że zgłoszenie krzywdy dziecka może zniszczyć tę rodzinę albo że nie należy niczego takiego zgłaszać, jeśli się nie ma dowodów.

Tymczasem żadna z tych opinii nie jest prawdziwa.
- Zgłoszenie takiego podejrzenia sprawi, że sprawą zajmą się specjaliści - tłumaczy Jolanta Kęcińska z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. - Oni sprawdzą informację i jeśli okaże się prawdziwa,  pomogą dziecku i jego rodzinie.

Bo głównie o pomoc dla całej rodziny tu chodzi, i to pomoc zapewnioną jak najwcześniej. Bo im wcześniej podejmie się kroki przeciwko krzywdzeniu dziecka w rodzinie, tym większe są szanse, że uda się to dziecko ochronić. Dlatego maila może wysłać każdy, nawet ten, kto wcale nie jest pewien, czy temu dziecku dzieje się krzywda, albo kto wolałby pozostać anonimowy, bo sprawa dotyczy bliskich sąsiadów lub rodziny. Policja zapewnia anonimowość w takich przypadkach.

Policjanci apelują, by o zaobserwowanych przypadkach krzywdzenia dzieci informować jak najszybciej. To nieprawda, że kiedy dziecko jest małe, to nie pamięta takich wydarzeń. Im wcześniej dziecko zaczyna być krzywdzone, tym bardziej poważne i negatywne ślady pozostawia to w jego psychice. Gdy pomoc nadchodzi zbyt późno, problemy fizyczne i emocjonalne dziecka mogą być już nie do usunięcia. Dlatego policjanci apeluja, by jak najwcześniej i najszybciej sygnalizować o przypadkach krzywdzenia dzieci, z jakimi się stykamy.

Według najnowszych badań ofiarami krzywdzenia padają najczęściej najmłodsze dzieci, czyli do 3 roku życia. A właśnie one mają najmniejsze szanse na powiadomienie kogoś o swoim losie.

Adres skrzynki: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto