Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książka - Sensacje z Posen i Kraju Warty

Sławomir Kmiecik
W książce jest m.in. opis publicznej egzekucji Greisera
W książce jest m.in. opis publicznej egzekucji Greisera Repr. Piotr Jasiczek
Leszek Adamczewski w swej najnowszej książce "Zmierzch bogów w Posen" przypomina o sensacyjnych i dramatycznych epizodów z dziejów Kraju Warty, czyli okręgu III Rzeszy. Pozycja właśnie trafiła na księgarskie półki.

Ostatnia w Polsce publiczna egzekucja odbyła się w Poznaniu 14 lipca 1946 roku. Na stokach Cytadeli powieszony został Arthur Greiser - zbrodniarz wojenny, namiestnik Kraju Warty, który jesienią 1939 roku objął władzę w Poznaniu i do końca wojny prowadził brutalną germanizację i eksterminację polskiej ludności.
Jego proces i stracenie oraz 25 innych sensacyjnych i dramatycznych epizodów z dziejów Kraju Warty, czyli okręgu III Rzeszy utworzonego w anektowanej przez Niemców zachodnio-centralnej Polsce, przypomina Leszek Adamczewski w swej najnowszej książce "Zmierzch bogów w Posen", która właśnie trafiła na księgarskie półki.

Autor, długoletni dziennikarz "Głosu Wielkopolskiego", poznański pisarz i reportażysta, znany jest z odkrywania tajemnic drugiej połowy XX wieku, a czyni to w licznych książkach i artykułach, dbając zawsze o atrakcyjną narrację oraz rzetelność podawanych faktów.

Najnowsza książka Leszka Adamczewskiego, wydana przez poznańską oficynę Replika, nosi podtytuł "Sensacje z Kraju Warty", który trafnie oddaje zawartość. Poza opisem egzekucji znanego Polakożercy, gauleitera NSDAP, czytelnik znajdzie też - między innymi - frapującą opowieść o tajemnicach schronu na terenie rezydencji Arthura Greisera w podpoznańskich Jeziorach, opis budowy i zagadek gabinetu Adolfa Hitlera w poznańskim Zamku (obecna Sala Kominkowa), czy historię tajnego laboratorium broni biologicznej, ulokowanego przez Niemców za murem klasztoru sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej na poznańskim Pokrzywnie.

"Zmierzch bogów w Posen" - ten intrygujący tytuł książki Leszka Adamczewskiego, wzięty z jednego z jej rozdziałów, ma charakter symboliczny, gdyż nawiązuje do konferencji najwyższych funkcjonariuszy partii nazistowskiej, którą w sierpniu 1944 roku zorganizował w Poznaniu szef kancelarii NSDAP Martin Bormann. Gauleiterzy obradowali w dopiero co ukończonym gabinecie Hitlera i - podziwiając pompatyczny wystrój poznańskiego Zamku, rezydencji dla Führera - raczej nie sądzili, że historia ich panowania skończy się już za parę miesięcy. Leszek Adamczewski dzieje Poznania i regionu pod okupacją hitlerowską, pełne tragedii, ale też sensacji i zagadek, opisał z takim znawstwem i dbałością o formę przekazu, że jego książkę zechcą mieć w domowej biblioteczce nie tylko miłośnicy wojennej historii Poznania.

Odwiedź nasz specjalny serwis poświęcony kulturze w Poznaniu

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto