Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Książki nie odejdą do lamusa? liczby mówią same za siebie!

Jakub Zachciał
Biblioteka Publiczna im. Jana Daniela Janockiego w Międzychodzie
Biblioteka Publiczna im. Jana Daniela Janockiego w Międzychodzie Archiwum BP
Wielka katastrofa biblioteczna to często powielany problem, który na językach filozofów i profesorów nauk społecznych jest od dawna. Książka dla dzisiejszych uczniów coraz częściej jest złem koniecznym. Problem czytelnictwa w szkołach podstawowych i istniejących jeszcze gimnazjach rośnie z roku na rok.

Nic w tym dziwnego, patrząc na tematykę lektur od lat przerabianych bez jakiejkolwiek świeżości i zachęty do czytania. Co więc zrobić trzeba, aby zachęcić dzieci i młodzież do częstszego czytania?

Na to i wiele innych pytań odpowiedzieli sobie pracownicy lokalnych bibliotek, w tym Biblioteki Publicznej im. Jana Daniela Janockiego. Ta największa w powiecie międzychodzkim skarbnica książek w Międzychodzie wprowadziła wiele innowacyjnych zmian, które pozytywnie wpłynęły na postrzeganie biblioteki, przełamały ogólnopanujące w tym zakresie stereotypy.

- Oddział dziecięcy stał się miejscem przyjaznym nie tylko dla dzieci, ale całych rodzin. Tam właśnie zagościł na stałe, w życiu biblioteki klub czytających rodzin „Czytalscy”, w skład którego wchodzi aż dwanaście aktywnie czytających rodzin. Białe regały, wygodne kanapy, stylowe dekoracje, nowe opisy poszczególnych działów zapraszają do obcowania z miejscem, gdzie zaczyna się przygoda małego czytelnika - mówi Natalia Czarnecka, dyrektor Biblioteki Publicznej w Międzychodzie.

Niemniej ambitnie swoją działalność unowocześnia Biblioteka Publiczna przy Gminnym Ośrodku Kultury w Chrzypsku Wielkim. Dzięki wprowadzeniu nowoczesnego systemu, dzisiaj książki dostępne są również online.

- Dla naszej chrzypskiej biblioteki wybraliśmy program biblioteczny MAK+ i powiązany z nim portal internetowy dla czytelników szukamksiazki.pl. Dla nas system ten okazał się być bezkonkurencyjny. Dzięki niemu wprowadzenie całego księgozbioru do katalogu online i uruchomienie elektronicznych wypożyczeń i zamówień zajęło niespełna pół roku. Tym sposobem w naszym księgozbiorze mamy dokładnie 13590 książek - mówi Łukasz Majchrzak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Chrzypsku.

Zarówno w Chrzypsku, jak i w Międzychodzie nowe książki zakupowane są można by powiedzieć na życzenie czytelników. W Międzychodzie zjawisko to spowodowało wzrost aktywnie wypożyczających zbiory o ponad sześć procent w porównaniu do roku ubiegłego.

To jedna z naszych recept na zdobywanie wiernych czytelników - dodaje Łukasz Majchrzak

- Wzrosły także znacznie wypożyczenia księgozbioru na zewnątrz i wynoszą 38 309, co pozwala wnioskować, iż udało się nam dotrzeć do znaczącej części społeczności lokalnej i przynoszą już efekty szeroko rozumiane działania promocyjne - w postaci cyklicznych kiermaszy książek, bookcrossingu czy też uczestnictwa w ogólnopolskich wydarzeniach promujących czytelnictwo, takich jak: Narodowe Czytanie, Tydzień Bibliotek, akcja pn. „Jak nie czytam, jak czytam”, odjazdowy bibliotekarz i wiele, wiele innych - mówi Natalia Czarnecka.

Biblioteka to nie tylko miejsce, gdzie trzeba zachowywać się po cichu - wręcz przeciwnie. Międzychodzcy bibliotekarze dzięki organizowanym wydarzeniom, spotkaniom z dziećmi m.in. ze Specjalnego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego i prężnie działającym czterem punktom bibliotecznym w Międzychodzie spowodowały wzrost udostępnień księgozbioru na miejscu aż o 60 proc. Warto zaznaczyć, że we wszystkich bibliotekach publicznych w powiecie znajdują się aż 153 tysiące książek.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto