Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kto się myli na Mylnej, czyli tajemnice nazw ulic w Poznaniu

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
pochodzenie nazw ulic|skąd pochodzą nazwy ulic w poznaniu|nazewnciwto geograficzne poznania|zygmunt zagórski|ulica mylna|ulica sporna|ulica za bramką|skąd się wzięły nazwy ulic|skąd nazwa ulicy mylnej|ulica widok|ulica bosa w poznaniu
pochodzenie nazw ulic|skąd pochodzą nazwy ulic w poznaniu|nazewnciwto geograficzne poznania|zygmunt zagórski|ulica mylna|ulica sporna|ulica za bramką|skąd się wzięły nazwy ulic|skąd nazwa ulicy mylnej|ulica widok|ulica bosa w poznaniu Lilia Łada
Mylna, Sporna, Lodowa, Widok... – okazuje się, że nazwy tych poznańskich ulic wcale nie są przypadkowe, ale mają swoje uzasadnienie.

Większość ulic nosi imiona wybitnych postaci historycznych – pisarzy, malarzy, wybitnych dowódców wojskowych czy działaczy społecznych. W Poznaniu nie brakuje jednak ulic o nazwach nieco bardziej „pospolitych”. Pochodzenie niektórych dość łatwo odgadnąć – np. ul. Zwierzyniecka znajduje się przy starym zoo, na Szpitalnej mamy szpital, a niedaleko Olimpijskiej jest stadion.

Co jednak z takimi nazwami jak Mylna, Sporna, Za Bramką? Są przypadkowe czy ich geneza jest uzasadniona historycznie? Aby się o tym przekonać, warto zajrzeć do „Nazewnictwa geograficznego Poznania” – sporego opracowania powstałego pod redakcją prof. Zygmunta Zagórskiego z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.

Czy na Spornej sąsiedzi często się kłócą?

Zacznijmy od ul. Spornej – niewielkiej uliczki leżącej między ulicami Nowowiejskiego i Cichą. Czyżby nazwę zawdzięczała wyjątkowo kłótliwym sąsiadom, którzy lubią toczyć ze sobą spory? No cóż, nie wiadomo, w jakich stosunkach żyją aktualni mieszkańcy, ani w jakich żyli ci, którzy mieszkali tu w chwili uchwalania nazwy (1920 r.), ale według Zagórskiego w czasie, gdy należało nadać jej nazwę, trwały długie spory o to, jak ma się nazywać. Ostatecznie zdecydowano się pójść na kompromis i tak ulica została... Sporną.

Kto się myli na ul. Mylnej?

Niemniej ciekawa jest historia nazwy ulicy Mylnej na Jeżycach, która stanowi przedłużenie ulicy Strzałkowskiego od skrzyżowania z ul. Poznańską. Do 1900 r., czyli momentu włączenia Jeżyc w obręb Poznania, ulica nosiła niemiecką nazwę Hochstrasse nadaną przez władze zaboru pruskiego. Po odzyskaniu niepodległości nazwy ulic w Poznaniu zaczęto spolszczać. Hochstrasse to po przetłumaczeniu ulica Wysoka, ale problem polegał na tym, że w Poznaniu była już ulica o tej nazwie, przez co wielu osobom myliły się ulica Wysoka na Jeżycach z ulicą Wysoką na Starym Mieście (niedaleko ul. Święty Marcin), dlatego w 1920 r. podjęto decyzję o nadaniu jeżyckiej ul. Wysokiej nowej nazwy, a pierwsze, co się nasunęło to właśnie... Mylna.

Zimno jak na Lodowej i chłodno jak na Chłodnej

Przy ul. Głogowskiej znajdziemy dwie ulice kojarzące się z niskimi temperaturami – to ulica Chłodna i prostopadła do niej Lodowa. Wbrew pozorom nigdy nie było na nich specjalnie zimniej niż na sąsiednich ulicach. Obie nazwy wzięły się stąd, że w przeszłości w ich miejscu znajdowały się łąki i stawy, skąd czerpano lód przewożony później do miasta. Dziś aż się prosi, aby otworzyć przy nich lodziarnię.

Kto na Bosej chodził na bosaka?

Skoro już jesteśmy przy ul. Głogowskiej, idźmy dalej, aż między Knapowskiego a Daleką trafimy na ulicę Bosą. Gdyby ktoś próbował zgadnąć, skąd się wzięła ta nazwa, zapewne zaryzykowałby stwierdzenie, że w odległych czasach biedni mieszkańcy tej ulicy zazwyczaj nie mieli pieniędzy na obuwie i chodzili po niej boso. Czy słusznie? Może i tak kiedyś było, ale na nazwę ulicy nie wpłynęło. Jak czytamy w opracowaniu Zagórskiego, w czasach zaborów ulica ta nosiło imię Roberta Bossego – pruskiego ministra oświaty. Miejscowa ludność nazywała ją tak, jak im się kojarzyła, czyli „Bosą” i taką też nazwę postanowiono oficjalnie nadać ulicy w 1920 r.

Piękny widok na Widoku

Wędrówkę po Górczynie warto zakończyć na ul. Widok, której nazwa także nie jest przypadkowa. Jak wyjaśnia Zagórski: „w czasie powstania ulicy [1931 r. – przyp. ZK] była jeszcze wokół wolna przestrzeń, gdzieniegdzie dopiero zabudowywana willami. Teren (obecnie dzielnica Górczyn) był pagórkowaty, być może wtedy jeszcze ulica górowała nad otoczeniem”. A skoro górowała, musiał być z niej piękny widok na Poznań. Dziś już niestety z ul. Widok specjalnie pięknego widoku nie mamy...

Pograć w piłkę Za Bramką

A kojarzycie ulicę Za Bramką? Wiele osób pewnie stawiałoby, że musi znajdować się w pobliżu stadionu przy Bułgarskiej albo ewentualnie starego stadionu Warty na Wildzie, ale nic podobnego – ul. Za Bramką biegnie między ulicą Gołębią a Dowbora-Muśnickiego i nie ma nic wspólnego z ukochaną dyscypliną sportową poznaniaków. Nazwa ulicy Za Bramką jest zresztą o kilkaset lat starsza niż wymyślony przez Anglików futbol. Od średniowiecza aż do XIX wieku w jej miejscu znajdowała się bowiem bramka, czyli furtka w murze miejskim, która stanowiła wyjście na przedmieście. Miejscowa ludność nie mogła na biegnącą tutaj uliczkę mówić inaczej niż „za bramką”, a nazwa przetrwała do dziś.

Ciekawych historii nazw ulic oraz innych miejsc w Poznaniu jest cała masa. Zainteresowanych odsyłam do lektury książki „Nazewnictwo geograficzne Poznania”.


Piszemy bajki dla Tomka! Dołącz się do akcji i napisz własną opowieść!
Tym żyje miasto!
publikuj teksty, zdjęcia, wideo
Wygrywaj nagrody!
od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto