Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulinarne odkrycia na Smakach Regionów

Redakcja
Targi Smaki Regionów to okazja do poznania potraw prawie nieznanych w stolicy Wielkopolski. Sprawdziliśmy dla Was kilka z nich.

Kulinarną przygodę po produktach regionalnych i tradycyjnych zaczęliśmy od Śląska. Naszą uwagę przykuło stoisko firmy Visa Bell, na którym zobaczyliśmy reklamę oblatów. Okazuje się, że oblaty to cienkie okrągłe wafelki o średnicy około 15 cm i mogą smakować aż na siedem sposobów: na słodko, bezcukrowo, orzechowo, cynamonowo, waniliowo, czosnkowo lub cebulowo. Obok nich leżą... kopalnioki.

- To cukierki ziołowe, kompozycja anyżu, dziurawca, melisy i mięty – wyjaśnia Wojciech Cybulski z Visa Bell. – Te cukierki znane były na Śląsku przed I wojną światową, a ich recepturę odtworzyliśmy na podstawie wywiadów etnograficznych z najstarszymi mieszkańcami Śląska.

Z prawdziwą ulgą zobaczyliśmy, że trzecim produktem regionalnym oferowanym przez Visa Bell jest zakwas na żur. Co prawda, to również tradycyjny śląski żur, z gruboziarnistej mąki i otrębami żytnimi, ale przynajmniej nazwa nie brzmiała obco. W ten sposób poznaliśmy śląskie maszkety - stare, często zapomniane przysmaki.

Następnym stoiskiem, jakie odwiedziliśmy na targach Smaki Regionów było wystąpienie Dolnego Śląska. Tamtejsze specjały charakteryzują się tym, że nie mają jednego rodowodu – pochodzą, tak jak mieszkańcy regionu, z różnych części Europy.

- Wszyscy się pytają, gdzie leżą Krużewniki, a tak naprawdę nie chodzi o miasto a o potrawę – tłumaczy Lidia Grodecka z Chmielenia koło Lubomierza, oferująca krużewnickie gołąbki. Ich podstawę, zamiast ryżu stanowi kasza gryczana. – Jest bardzo popularna na wschodzie, to podstawa wszystkich potraw.

Pani Lidia częstuje nas także zupą dyniową. Ta potrawa ma włoski rodowód. Jest gęsta, zawiesista i... pikantna. Gospodyni przygotowuje ją z kilku rodzajów dyni wyhodowanych we własnym ogrodzie. Wśród nich jest dynia maślana, którą gotuje się razem z bardzo delikatną skórką.

- Sama dynia w zasadzie nie ma zdecydowanego smaku, dlatego podaję ją na ostro z chili – wyjaśnia Lidia Grodecka. – Zupę przed podaniem doprawiam śmietaną , a na wierzch sypię prażone pestki dyni. Wszystkim gościom mojego gospodarstwa agroturystycznego bardzo smakuje.

Dzieki uprzejmości pani Lidii Podajemy Wam prosty przepis na pyszną zupę z dyni (więcej znajdziecie na www.podjasionem.blogspot.pl). Składniki: 500 g miąszu z dyni, 1 cebula, 1 łyżka masła, 500 ml wywaru jarzynowego, 200 ml śmietanki 30-proc., sól, pieprz, imbir, chili. Dunię pokroić w kostkę, cebulę zeszklić na maśle, dodać dynię i wywar jarzynowy. Gotować pod przykryciem do miękkości dyni. Zupę zmiksować, dodac śmietankę i przyprawy. Już nie gotować. Na suchej patelni uprazyć pestki dyni lub płatki migdalowe i posypac nimi zupę na talerzu.

Trudno oderwać się nam od tych przysmaków, więc przechodzimy tylko do kolejnego wystawcy z Dolnego Śląska. Daniel Sokołowski z Koziej Łąki częstuje nas serem dojrzewającym z koziego mleka z dodatkiem czarnuszki.

Ser dojrzewający z mleka koziego z czarnuszkąSer bunc krowi

- Skóra chroni ser przed bakteriami, które chcą się do niego dostać, a sam w środku dojrzewa – tłumaczy proces dojrzewania. - To stara i bardzo pracochłonna metoda. Są sery które mają 6 czy 8 miesięcy, a im ser starszy tym bardziej szlachetny.

Wyjaśnia nam, że na Dolnym Śląsku istnieje tradycja robienia serów, ale jest ona bardzo różnorodna. Ci, którzy przybyli z południa, przywieźli sposoby greckie i macedońskie, ci z Wileńszczyzny – wschodnie.

Po spróbowaniu jeszcze kolejnego dojrzewającego sera, tym razem z mleka krowiego, czujemy się tak nasyceni, że zdecydowaliśmy się przerwać wizytę na targach Smaki Regionów. Jednak do kulinarnej  wędrówki po propozycjach wystawców jeszcze wrócimy. A może nam w niej pomożecie? Targi Smaki Regionów za darmo można odwiedzić jeszcze w niedzielę do godz. 17. Znajdziecie je w pawilonach 7 i 8 Międzynarodowych Targów Poznańskich (wejście od ul. Śniadeckich).


Piszemy bajki dla Tomka! Dołącz się do akcji i napisz własną opowieść!
Tym żyje miasto!
publikuj teksty, zdjęcia, wideo
Wygrywaj nagrody!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto