Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kupujesz mieszkanie - poradź się fachowca

Krzysztof Nowicki
Krzysztof Nowicki
Zakup mieszkania może wydawać się prosty, zwłaszcza przy tak bogatej ofercie. Ale mimo to - a może właśnie dlatego - trzeba bardzo uważać.

Któż z nas nie marzy o własnym M? Miejscu, które można swobodnie zmieniać i urządzać, nie oglądając się na właściciela. Takie miejsce można wybrać na odbywających się co roku w poznańskiej Arenie Targach Mieszkaniowych. Jednak przy zakupie naszego własnego lokalu musimy uważać na mnóstwo szczegółów.

- Przede wszystkim trzeba czytać dokumenty, ponieważ ludzie często tylko przeglądają papiery, czytając je bardzo pobieżnie - zwraca uwagę Krystyna Góral, specjalistka w dziedzinie nieruchomości, która prowadzi na targach prelekcje o bezpiecznym kupnie mieszkania. - Nawet jeśli przeczytamy i nie rozumiemy tego technicznego języka, który tam jest, to warto się poradzić specjalisty.

Częstym grzechem kupujących jest również podpisywanie umowy przedwstępnej w zwykłej formie, bez udziału notariusza. Chociaż developerzy najczęściej przekonują, że taka forma nie jest potrzebna, to jednak jest to bardzo skuteczne zabezpieczenie.
- W przypadku problemów z developerem posiadając umowę notarialną możemy wiedzieć, co się dzieje z księgami wieczystymi inwestycji. Możemy także odzyskać wpłacone pieniądze w przypadku kłopotów inwestora - podkreśla Góral. - Kiedy umowy przedwstępnej nie ma, to nie ma takich możliwości.

Rynek wtórny czy pierwotny

Zakup mieszkania bezpośrednio od developera ma swoje plusy. Jednym z nich jest to, że można wtedy sprawdzić wiarygodność i rzetelność inwestora. W przypadku zakupu od osoby prywatnej ryzyko oszustwa wzrasta.
- Dlatego zawsze należy sprawdzać księgi wieczyste nieruchomości - podkreśla specjalistka. - W Poznaniu jest to o tyle łatwe, że księgi mają formę elektroniczną. Uzyskanie uproszczonego odpisu zajmuje nie więcej niż 15 minut.

Kolejną zaletą developera jest udzielana przez niego gwarancja obejmująca nie tylko samo mieszkanie, ale też wyposażenie, które się w nim znajduje, takie jak np. drzwi antywłamaniowe.

Przewagą rynku wtórnego może być za to cena. W przypadku zakupu mieszkania od osoby prywatnej mamy większe możliwości negocjowania ceny.

Sklep, poczta, fryzjer i blisko do miasta

Przy zakupie mieszkania musimy przede wszystkim zastanowić się, czego potrzebujemy.
- Trzeba wiedzieć, czy kupujemy mieszkanie na 4 lata czy na dłużej, odpowiada nam jego położenie, czy infrastruktura jest odpowiednia - przypomina Krystyna Góral. - Sąsiedztwo również jest ważne, ponieważ mieszkanie może nam się super podobać, ale już wystający w bramie sąsiad po jakimś czasie może nas irytować.

Ważna jest również dostępność komunikacji publicznej, obecność placówek oświatowych, parków oraz sklepów i punktów usługowych. Specjaliści od nieruchomości zwracają uwagę, że developerzy bardzo często koloryzują rzeczywistość: bliskie położenie szkoły i sklepów może oznaczać, że do najbliższych tego typu obiektów będziemy musieli iść 20 minut.
- Dlatego warto samemu sprawdzić jak to wygląda, zamiast ślepo wierzyć folderom reklamowym - podpowiada Góral.

Zakup mieszkania zatem nie należy do łatwych zadań, jednak przy odpowiednim wsparciu nic nam nie grozi.
- Radźmy się więc fachowców, sprawdzajmy wszystko ze specjalistami i pytajmy o zdanie naszych prawników. Możemy dzięki temu oszczędzić sobie wielu kłopotów - zakończyła swoją prelekcję Krystyna Góral.


Barak

Kultury - Metamorfozy: Gra

pozorów
10 marca, Maska 17 marca, Sztuka

ciała
24 marca
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto