Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kurki, borowiki, maślaki – gdzie ich szukać? Zobacz wielkopolską mapę grzybów na lipiec 2020!

MRT
W wielkopolskich lasach rozpoczął się sezon na kurki, pojawiają się też pierwsze borowiki i podgrzybki. Zaprawieni grzybiarze ostrzegają jednak amatorów przed trującymi grzybami, które trudno rozróżnić od jadalnych. Dla czytelników "Głosu" przygotowaliśmy mapę grzybów oraz poradnik jak zbierać grzyby. 

Przejdź do kolejnego zdjęcia --->
W wielkopolskich lasach rozpoczął się sezon na kurki, pojawiają się też pierwsze borowiki i podgrzybki. Zaprawieni grzybiarze ostrzegają jednak amatorów przed trującymi grzybami, które trudno rozróżnić od jadalnych. Dla czytelników "Głosu" przygotowaliśmy mapę grzybów oraz poradnik jak zbierać grzyby. Przejdź do kolejnego zdjęcia --->Pixabay
W naszym regionie można już zbierać kurki, a także borowiki, podgrzybki czy maślaki. Grzyby łatwo znaleźć zarówno pod Poznaniem, jak również w innych nadleśnictwach – choćby w Obornikach, Sierakowie czy Nowym Tomyślu. Warto też zajrzeć w okolice Gniezna, Puszczy Zielonki i Puszczy Noteckiej. Prezentujemy lipcową mapę grzybów w Wielkopolsce.

W wielkopolskich lasach nieśmiało, ale już pojawiają się pierwsze grzyby. Ostatnie, deszczowe dni lipca sprzyjają ich rozwojowi. Na internetowych forach zaprawieni w boju grzybiarze pokazują swoje łupy i dzielą się miejscówkami, gdzie grzybów należy szukać.

Grzyby 2020: W Wielkopolsce królują kurki

Królują przede wszystkim kurki. Zaczyna się ich sezon, a więc nie ma co czekać. Warto wykorzystać pierwszy lipcowy weekend na wyprawę do lasu w poszukiwaniu leśnych skarbów. Zwłaszcza, że to także pora na jagody i maliny.

Czytaj: „Tu powstanie chlewnia. Tu wylewam gnojowicę" - ostatni rolnik z Mściszewa pod Murowaną Gośliną ostrzega przed zakupem ziemi

Na forum grzyby.pl jeden z grzybiarzy chwali się, że uzbierał 40 kurek w ciągu godziny w okolicach Konina. - Gdzie na grzyby? Do Królikowa, na Złotą Górę, na Żdżary i dalej do Tuliszkowa - mówi.

Kolejny informuje, że grzybów najwięcej jest przy drodze, w samym lesie, jeszcze zbyt sucho.

- Sprawdzamy okolice Poznania. Aż wstyd się przyznać, ale pierwszy raz byliśmy w Puszczy Zielonce. W trzy godziny przeszliśmy 7,5 km. I jestem w szoku jaka była tam różnorodność grzybów. W koszyczkach podgrzybki, maślaki, gołąbki, muchomory rdzawobrązowe, pieprzniki i czarcie jaja - informuje mieszkanka Poznania.

Kurki można znaleźć też na północy Wielkopolski.

- Zaobserwowaliśmy, że coś w runie leśnym "mruczy". Pogoda sprzyja, więc w naszych lasach zaczęły pojawiać się nieśmiało pierwsze grzyby. Na razie są to ilości śladowe, ale już za chwileczkę, już za momencik... - piszą leśnicy z Nadleśnictwa Sieraków.

Kurki pojawiły się też w Nadleśnictwie Oborniki. Tu grzybiarze polecają wybrać się zwłaszcza w okolice Stobnicy i do Rogoźna. - Pamiętajcie, aby zbierać tylko znane wam gatunki grzybów - przestrzegają leśnicy.

Pojawiają się także pierwsze borowiki i podgrzybki. Te pierwsze można znaleźć pod samym Poznaniem w lasach dębowo-brzozowych.

Czytaj: Jak bezpiecznie zbierać grzyby i się nie zatruć?

Grzyby 2020: Jak rozpoznać jadalne?

Niestety, dużo jest też grzybów, które do złudzenia przypominają te jadalne. Jeśli mamy wątpliwości, to lepiej zrezygnujemy z ich zbierania, zwłaszcza, że w czasie pandemii koronawirusa konsultacje ze specjalistami są utrudnione. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu do odwołania zawiesiła porady grzybowe. Te wrócą, gdy sytuacja związana z Covid-19 się ustabilizuje w Polsce.

- Na chwilę obecną nie prowadzimy porad, aczkolwiek zdarzają się już pierwsze telefony zapalonych grzybiarzy, którzy mają wątpliwości. Przyznam szczerze, że staram się wówczas nie udzielać porad, bo nie mam pewności o jakim grzybie rozmawiamy. Były też pojedyncze maile z prośbą o pomoc, ale zdjęcie także nie zawsze odzwierciedla wygląd rzeczywisty grzyba

- mówi Jerzy Rumiński, grzyboznawca z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu.

Sprawdź też:

Przyznaje, że w Wielkopolsce sezon na grzyby dopiero się rozpoczyna.

- Ten trwa w pełni na południu kraju, zwłaszcza wysyp grzybów jest na Podkarpaciu - mówi Rumiński.

Grzyby 2020: Jak zbierać grzyby? Poradnik

Na grzybach pamiętajmy przede wszystkim, by zbierać te, które znamy i nie ryzykować z tymi, co do których mamy wątpliwości. Czy znalezione grzyby wykręcać, czy wycinać? Technik zbierania jest wiele, ale specjaliści radzą, by większe grzyby wycinać, jak najniżej, odgarniając ściółkę, by nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała.

Zobacz też: Grzyby jadalne: Jak wyglądają m. in. podgrzybki i borowiki i gdzie ich szukać?

Grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać.

Mapa grzybów w Wielkopolsce:

Zobacz też:

Sprawdź też:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto