MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Laur prezydencki

Barbara KOZŁOWSKA, ROTE
W czerwcu, podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, Aleksander Kwaśniewski, po raz ósmy wręczy Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Na zdjęciu - tak było w ubiegłym roku. Fot. W. Wylegalski
W czerwcu, podczas Międzynarodowych Targów Poznańskich, Aleksander Kwaśniewski, po raz ósmy wręczy Nagrody Gospodarcze Prezydenta RP. Na zdjęciu - tak było w ubiegłym roku. Fot. W. Wylegalski
Osiemnaście firm z Wielkopolski zostało nominowanych do drugiego etapu VIII Edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. W skali kraju do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP zakwalifikowało ...

Osiemnaście firm z Wielkopolski zostało nominowanych do drugiego etapu
VIII Edycji Nagrody Gospodarczej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej.

W skali kraju do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP zakwalifikowało się blisko 170 kandydatów. Będą oni konkurować w ośmiu kategoriach, w tym o miano najlepszego przedsiębiorstwa, instytucji finansowej czy gospodarstwa rolnego.

Nagroda Gospodarcza Prezydenta to obecnie najbardziej prestiżowe wyróżnienie za osiągnięcia gospodarcze w Polsce. Aleksander Kwaśniewski ustanowił Nagrodę w 1998 roku.

Kategorie i kryteria

Nagroda Prezydenta przyznawana jest w ośmiu kategoriach: Polskie Przedsiębiorstwo, Średnie Polskie Przedsiębiorstwo, Małe Polskie Przedsiębiorstwo, Instytucja Finansowa, Eksporter, Gospodarstwo Rolne, Inwestycja Zagraniczna w Polsce i Wynalazek w dziedzinie produktu lub technologii.

Wyłanianie laureatów podzielone jest tu na trzy etapy. W pierwszym, który trwa od 28 lutego 2005 roku uprawnione instytucje i organizacje typują swoich kandydatów w poszczególnych kategoriach. Wśród nich znajdują się organizacje i samorządy gospodarcze, wojewodowie oraz marszałkowie województw, agencje państwowe, organizatorzy najbardziej prestiżowych konkursów i programów promocyjnych.

Wielkopolskie firmy ubiegają się o prestiżowe wyróżnienie w kategoriach: polskie przedsiębiorstwo, eksporter, gospodarstwo rolne oraz wynalazek w dziedzinie produktu i technologii. Są wśród nich zakłady bardzo znane, takie jak: Solaris Bus & Couch, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, POZ-BRUK SOBOTA oraz Średzka Spółdzielnia Mleczarska „Jana”.

Kandydaci, zgłoszeni w poszczególnych kategoriach, musieli spełnić szereg kryteriów. W I etapie pod uwagę brano przede wszystkim całokształt działalności zgłoszonych uczestników. Szczególny nacisk kładziono głównie na wyniki ekonomiczne, a także wysoką pozycję rynkową, jakość produktów, stosowanie najnowocześniejszych technologii i standardów oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Firmy muszą wykazać się także ugruntowaną pozycją na rynkach polskim i zagranicznym, inwestowaniem w rozwój, prowadzeniem badań naukowo-technicznych, dbałością o środowisko naturalne. Dodatkowym kryterium było aktywne zaangażowanie się w ochronę środowiska naturalnego oraz działalność pro społeczną i charytatywną.

Finał w Poznaniu

W II etapie kandydatów oceniać będzie Kapituła, która od początku działa pod przewodnictwem prof. Janiny Jóźwiak ze Szkoły Głównej Handlowej. Kapituła zbierze się 11 kwietnia i wybierze spośród kandydatów trzech najlepszych w każdej kategorii. Natomiast w końcowym etapie Prezydent RP osobiście wybierze laureatów.

Finał konkursu nastąpi w czerwcu podczas uroczystego koncertu z okazji Międzynarodowych Targów Poznańskich. 25-kilogramowe nagrody, zaprojektowane i wykonane przez Pracownię Sztuk Plastycznych w Warszawie, wręczone zostaną przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.
Więcej informacji znaleźć można na stronie Prezydenta RP – www.prezydent.pl.

Jerzy Mackiewicz
Sekretarz Kapituły
Nagrody Gospodarczej
Prezydenta RP

Naszym największym mankamentem jest brak skutecznej i efektywnej promocji. Mamy co prawda coraz więcej nowoczesnych i innowacyjnych produktów, które jednoznacznie kojarzone byłyby na świecie z polską gospodarką, ale jest ich ciągle za mało. Polski eksport to nadal przede wszystkim półprodukty i prefabrykaty, albo produkty sprzedawane pod obcymi markami. Dlatego polska gospodarka potrzebuje liderów, którzy budując pozycję swoich firm i marek, jednocześnie budować będą prestiż i uznanie dla całej polskiej gospodarki.

Kandydaci z Wielkopolski

  • SOLARIS BUS & COACH, Bolechowo
  • Ośrodek Hodowli Zarodowej w Garzynie
  • Kutnowksa Hodowla Buraka Cukrowego - Stacja Hodowli Roślin Straszków
  • Hodowla Roślin Strzelce, oddział w Borowie
  • WYSOGLĄD Reprodukcja i Wylęg Drobiu SHAVER - MINIBRO, Skarszew
  • SPÓJNIA Hodowla i Nasienictwo Ogrodnicze, Nochowo
  • Gospodarstwo Rolne Idziego Łukaszewskiego, Kiełpiny
  • INTREX, Poznań
  • MADBET-BIS Tomasz Banaszyk, Wysogotowo
  • Samodzielny Publiczny Zakład Zaopatrzenia Ortopedycznego w Poznaniu
  • KONCERN MIĘSNY DUDA, Grąbkowo
  • Doradztwo Gospodarcze DGA, Poznań
  • POZ-BRUK SOBOTA, Rokietnica
  • Średzka Spółdzielnia Mleczarka JANA
  • Zespół Dariusza Wojciechowskiego z Przedsiębiorstwa „Polkon” w Trzciance - za Wielofunkcyjny Zespół Transportowy
  • Prof. Antoni Przybył z Akademii Rolniczej w Poznaniu, Zakład Doświadczalny w Muchocimiu - za mieszankę paszową dla ślimaków jadalnych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto