Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ławica po warszawsku?

Józef DJACZENKO
Opr. P. Tomaszewski
Opr. P. Tomaszewski
Czy rząd scentralizuje zarządzanie regionalnymi portami lotniczymi? Minister nie wykluczył utworzenia spółki pięciu portów z siedzibą w Warszawie. Przyszłość Ławicy jest niewiadoma.

Czy rząd scentralizuje zarządzanie regionalnymi portami lotniczymi? Minister nie wykluczył utworzenia spółki pięciu portów z siedzibą w Warszawie. Przyszłość Ławicy jest niewiadoma.

O pomyśle kierownictwa Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze głośno było pod koniec ubiegłego roku. Zamierzało ono połączyć pięć spółek obsługujących porty lotnicze w Poznaniu, Szczecinie, Gdańsku, Krakowie i Warszawie w jedną spółkę. Jej siedzibą byłaby Warszawa. To powrót do przeszłości – kiedy między innymi poznański port cierpiał, bo miało rozwijać się Okęcie.

Fuzja wstrzymana

– Rozmawiałem na temat tego pomysłu w Warszawie, także z premierem. Uzyskałem zapewnienie, że nie jest to już aktualne – pociesza Krzysztof Pawłowski, prezes spółki Port Lotniczy Poznań Ławica. Tylko, że wcale nie jest pewne, że te zapewnienia są aktualne.
Stanowisko Jerzego Polaczka, ministra transportu i budownictwa, nie jest jednak tak jednoznaczne. Poznański poseł Dariusz Lipiński złożył interpelację w sprawie przyszłości Ławicy. – Decyzja dotycząca możliwości podjęcia prac zmierzających do ewentualnej fuzji pięciu spółek została wstrzymana do czasu przeprowadzenia analiz – odpowiedział minister.

Udziały dla miasta?

Dariusz Lipiński interesował się też ewentualnym przekazaniem udziałów w spółce Ławica samorządom przez największego właściciela – Porty Lotnicze. Minister odpowiedział ,,na okrągło’’, że większe zaangażowanie władz samorządowych w zarządzanie i finansowanie portów jest celowe. Rozstrzygnie o tym ustawa.
Prezes Pawłowski twierdzi, że według jego informacji polityka władz państwowych będzie polegała na przekazaniu udziałów samorządowi wojewódzkiemu. Dziś ma on zaledwie 11,9 proc. udziałów. Miasto ma 24,2 proc., a Porty Lotnicze aż 63,9 proc.

Pieniędzy nie ma

Nie wiadomo jeszcze, jak będzie finansowany rozwój Ławicy. W projekcie Narodowego Planu Rozwoju na lata 2007-13 nie przewidziano wydatków na infrastrukturę lotniczą. Dokumenty te straciły jednak aktualność. Przyznaje to minister Polaczek twierdzący, że dopiero zaczną się prace na Programem Operacyjnym Infrastruktura. Zakres inwestycji lotniczych nie został jeszcze określony.
– Jeżeli chodzi o rządowe ustalenia dotyczące naszej branży – wszystko się zmieniło. Przyszłość jest wielką niewiadomą. Musimy cierpliwie poczekać – twierdzi prezes Pawłowski, który regularnie w Warszawie spotyka się z przedstawicielami rządu i PPL.

- Prace nad Narodowym Planem Rozwoju zostały wstrzymane. Rząd nie rozeznał jeszcze problemów infrastruktury, więc nie udziela konkretnych odpowiedzi. Obawiam się szkodliwych dla Polski zapędów centralistycznych – mówi Dariusz Lipiński, poseł PO.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto