Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lednicki Park Krajobrazowy

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Wokół Jeziora Lednickiego znajduje się Lednicki Park Krajobrazowy. na jego terenie znajduje się m.in. Muzeum Pierwszych Piastów.

Do Lednickiego Parku Krajobrazowego z Poznania można dojechać trasą krajową nr 5 na Gniezno. Za Pobiedziskami, w miejscowości Lednogóra należy skręcić w lewo zaraz za jeziorem. Wskazane jest zwracanie uwagi na oznakowanie drogi, gdyż zjazd łatwo przeoczyć.

Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy położone jest 2 km od szosy Poznań-Gniezno (dojazd autobusem PKS do przystanku Dziekanowice) i 5 km od stacji PKP w Lednogórze.

Przy wschodnim brzegu jeziora, w Dziekanowicach, leży Wielkopolski Park Etnograficzny (ok. 300 m od szosy Poznań-Gniezno - dojazd autobusem do przystanku Dziekanowice i nieco ponad 4 km od stacji PKP w Lednogórze - ok. 45 min.marszu). Zgromadzono w nim najcenniejsze zabytki architektury wiejskiej XVI - XX w. z terenów Wielkopolski. Ekspozycja podzielona jest na część wiejską i dworską. Turystom pokazuje się pracę warsztatów rzemieślniczych, poza tym jedna z zabytkowych zagród jest zamieszkała - w jej obejściu prowadzi się hodowlę, a okoliczne pola są uprawiane, co wprowadza do skansenu elementy autentycznego życia wsi. 

Park, utworzony w 1988 roku, obejmuje obszar pięciu wysp na Jeziorze Lednica i tereny wokół niego. Po przeprowadzonej w 1998 r. korekcie granic jego powierzchnia wynosi 7 652 ha. Park powstał w celu ochrony terenów wokół Jeziora Lednica, będących kolebką polskiej państwowości. Znajdują się tu liczne ślady osadnictwa od czasów neolitu, a na wyspie Ostrów Lednicki zachowane do dziś ruiny siedziby księcia Mieszka I - zachowane wały potężnego grodziska otaczają relikty budowli z X i XI w.: ruiny kamiennej kaplicy, pałacu i baptysterium oraz fundamenty grodowego kościoła z tego samego okresu. Na wyspę można dopłynąć promem z tzw. Małego Skansenu k. Dziekanowic.

Poza grodem na Ostrowiu Lednickim, w parku znajdują się ruiny czterech innych grodów średniowiecznych, liczne zabytki drewniane i murowane (dwory, spichlerze itp.) oraz lasy z pomnikowymi drzewami i ciekawe zbiorowiska roślin. Teren parku ukształtował lodowiec w czasie ostatniego zlodowacenia. W jego krajobrazie dominują pola uprawne, gdyż intensywne osadnictwo doprowadziło już we wczesnym średniowieczu do jego odlesienia. Lasy zachowały się jedynie na niewielkim obszarze północnej części parku, o bardziej urozmaiconej rzeźbie terenu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto