Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łejery gotowe na otwarcie – dzieciaki mają swój teatr [zdjęcia]

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
teatr łejery
teatr łejery Zenon Kubiak
17 września zostanie otwarty budynek Teatru Łejery, w którym będą prezentowane spektakle tworzone przez i dla dzieci.

Teatr Szkolny „Łejery” powstał w 1975 r. jako Harcerska Drużyna Artystyczna, zamieniając się potem w dziecięce i młodzieżowe grupy teatralne. 15 lat później powstała Szkoła Podstawowa „Łejery” o profilu teatralnym, a w 1999 r. także gimnazjum. To nie jest szkoła teatralna dla dzieci – edukacja artystyczna ma jedynie wspomagać wychowanie dzieci i umożliwiać wszechstronny rozwój.

Kolejne pokolenia wychowanków szkoły ze swoimi spektaklami zdobywały szereg nagród na różnych festiwalach teatralnych, a sława „Łejerów” sprawiła, że co roku liczba rodziców chcących posłać tu swoje pociechy wielokrotnie przekracza liczbę miejsc.

Od lat wielkim problemem „Łejerów” był brak profesjonalnego zaplecza. Wreszcie po wielu latach próśb Rada Miasta zgodziła się sfinansować budowę teatru. Budowę rozpoczęto przed rokiem i budynek jest już gotowy. Inwestycja kosztowała 6 mln zł, ale ma służyć nie tylko uczniom tutejszych szkół, lecz także Centrum Sztuki Dziecka, dlatego teatr będzie nosić nazwę Sceny Wspólnej.

- Chcemy, aby to miejsce było taką wypożyczalnią skrzydeł, bo od lat pomagamy przypinać skrzydła utalentowanym dzieciom – mówi Jerzy Hamerski, twórca „Łejerów”.

Wielkie otwarcie zaplanowano na 17 września i ma się na nim pojawić prezydentowa Anna Komorowska.

Na scenie będą prezentowane spektakle w wykonaniu dzieci z „Łejerów”, a także Centrum Sztuki Dziecka.
- Od razu przynosimy ze sobą gotowe trzy spektakle, a jeszcze w tym roku chcemy zaprezentować dwie premiery – zapowiada Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka. – Od 6 do 8 dni w miesiącu to mają być dni otwarte dla publiczności.

Otwarcie teatru ma umożliwić szereg kolejnych działań. W planach są m.in. spektakle dla starszych dzieci w wieku gimnazjalnym, a także współpraca z „dorosłymi” teatrami – Polskim i Nowym. We współpracy z Wyższą Szkołą Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa na uczelni ma także powstać nowy kierunek studiów podyplomowych kształcący w zawodzie „instruktor teatralny”.

Kliknij, aby obejrzeć wszystkie zdjęcia

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto