Lekarz weterynarii radzi: Fretka podszyta tchórzem

dr medycyny weterynaryjnej Jarosław Zajączkowski
archiwum Polskapresse
Tchórzofretka jest typowym przykładem zwierzątka hodowlanego, którego „użytkowanie” powoli ulega przemianom. Zwierzę powstało w wyniku mieszanki "hodowlanej” dzikiego tchórza zwyczajnego (Mustella putorius) oraz jego udomowionej wersji - albinotycznej fretki (Mustella putorius f. furo) a jego podstawowym przeznaczeniem było (i często nadal jest) przemysł futrzarski. Dziś coraz częściej ze względu na przyjazne usposobienie i miłą aparycję tchórzofretka staje się zwierzątkiem domowym.

Zachowania tchórzofretki w domu przypominają zachowania kota. Kwestie „toaletowe” zwierzęta załatwiają w wypełnionych piaskiem kuwetach. Jedzonko również swoim składem przypomina kocie chrupki - tchórzofretki podobnie jak ich dzicy przodkowie są mięsożercami.

Weterynarz radzi - czytaj nasz serwis specjalny

Często się również zdarza, że tchórzofretki poruszają się po domu zupełnie swobodnie, nocując w "kocich kojcach”.

Dla bezpieczeństwa zaleca się jednak przetrzymywanie tchórzofretek w specjalnie dla nich przeznaczonych i odpowiednio wyposażonych obszernych, wielopiętrowych klatkach z których maluchy mogą wychodzić jedynie pod kontrolą właściciela.

Proces wychowania zwierzątka należy rozpocząć w jak najwcześniej, stąd o wiele korzystniej jest sprowadzić do domu zwierzątko młode - w wieku dwóch-trzech miesięcy.

Podobnie jak koty fretki cechuje duży indywidualizm. Trudno jest je do czegoś zmusić lub zakazać. Potrzebna jest spora dawka cierpliwości a karcenie czy użycie siły jest wręcz zakazane.

Jeśli tchórzofretka straci zaufanie do właściciela - trudno jest to zaufanie odzyskać. Tchórzofretka będzie przez długi czas gryźć rękę, która ja skrzywdziła. Często w takich sytuacjach drogi człowieka i zwierzęcia muszą się rozejść.

Jest jeszcze jeden powód "rozwodowy” człowieka i tchórzofretki - zapach. W okolicy odbytu. tak u samców jak i samic, znajdują się dwa gruczoły, których wydzielina odznacza się silnym, "przenikliwym” zapachem. Nie wszyscy potencjalni właściciele mają świadomość jego intensywności i problemów, kiedy "smrodek” wyląduje na ulubionych spodniach.

Zobacz: Wszystko o ZWIERZĘTACH W POZNANIU

Gruczołów okołoodbytowych z powodów humanitarnych nie wolno usuwać chirurgicznie a kastracja czy sterylizacja tylko nieznacznie zmniejsza intensywność produkcji. Nie ma więc wyjścia - jeśli ktoś chce mieć w domu fretkę - musi polubić jej zapach.

Tchórzofretki można wyprowadzać na spacery. W tym celu wyposażamy zwierzątko w "fretkowe szelki” oraz długą smycz. Przed spacerami fretka powinna się oswoić z "ubrankiem”.

Fretki należy co roku szczepić przeciw nosówce i wściekliźnie. Podróżując po krajach Unii Europejskiej z fretką zwierzątko musi mieć wyrobiony Paszport, powinno być zaczopowane oraz zaszczepione przeciwko wściekliźnie.

Jarosław Zajączkowski DVM PhD
515 503 559
[email protected]


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Mniej wina w Europie

Wideo

Dodaj ogłoszenie