Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekarze zapisują szkodliwy lek

D, KAR, MAG, MON
Aby walczyć z otyłością nie trzeba stosować szkodliwych dla zdrowia preparatów. Fot. Archiwum
Aby walczyć z otyłością nie trzeba stosować szkodliwych dla zdrowia preparatów. Fot. Archiwum
Mazindol - lek, który wiele instytucji zajmujących się leczeniem otyłości zapisuje osobom z nadwagą, mimo iż jest bardzo szkodliwy dla zdrowia nadal mozna kupić w aptekach.

Mazindol - lek, który wiele instytucji zajmujących się leczeniem otyłości zapisuje osobom
z nadwagą, mimo iż jest bardzo szkodliwy dla zdrowia nadal mozna kupić w aptekach.

Szkodliwy lek stosuje firma SABA z Łodzi, która w Poznaniu organizuje specjalne konsultacje. Na takie spotkanie umówiła się dziennikarka Gazety Poznańskiej.

Robią badania

Aby umówić się na wizytę w Poznaniu, trzeba zadzwonić do Centrum Leczenia Otyłości Saba w Łodzi. Pani, która odebrała telefon proponuje do wyboru godziny. Na pytanie o lek na zmniejszenie apetytu głos w słuchawce ożywia się:

– Ma pani pewnie na myśli mazindol? Tak, stosujemy go– informuje nas recepcjonistka.

Po badaniach pacjenci otrzymują kartkę z dietą i krótkie wyjaśnienie, czego jeść nie wolno, a co w umiarkowanych ilościach.

Są także recepty - z zaleceniem, żeby wykupić je koniecznie we wskazanej aptece. Na receptach ziołowa herbata, preparat chromowy, tajemniczy proszek C preparat witaminowy oraz dostępne w każdej aptece bez recepty krople ponoć zmniejszające apetyt.

- Proszek C to preparat złożony z kofeiny, wapna, witamin B i C - poinformowano nas we wskazanej przez lekarkę „Saby” aptece. Dla osób, które podejmują kurację, zapisywany jest także mazindol. W Poznaniu sprzedaje go tylko jedna apteka. Wskazywana jest ona od razu przez udzielającego konsultacji lekarza.

Nie chce się jeść, ale...

– Dostałam go po dwóch czy trzech miesiącach odchudzania – mówi Maria Komasa* z Poznania – Rzeczywiście nie chce się po tym jeść i bardzo szybko chudnie–
Niestety, wiele osób, które próbowały pomóc sobie w zrzuceniu zbędnych kilogramów zażywając mazindol może potwierdzić informacje producenta o możliwych skutkach ubocznych stosowania tego preparatu.

- To było straszne doświadczenie - opowiada pani Maria - Po przyjęciu pierwszej dawki mazindolu czułam się bardzo źle, byłam nerwowa, miałam wrażenie, że coś złego dzieje się z moim sercem. O prowadzeniu samochodu nie było nawet mowy. Poza tym miałam mdłości, co - trzeba przyznać - skutecznie zniechęciło mnie do zaglądania do lodówki. Mimo tych dolegliwości postanowiłam być konsekwentna i licząc na to, że mój organizm się przyzwyczai zjadłam kolejną tabletkę. Niestety, dolegliwości nie minęły. Wręcz się nasiliły, więc zrezygnowałam z kuracji.

Lek działa na ośrodkowy układ nerwowy blokując ośrodek głodu w mózgu, co powoduje niechęć do jedzenia. Zaliczany jest do grupy środków psychotropowych uzależniających.
Sam producent leku w dołączonej do niego ulotce ostrzega, że pacjenci, którzy go zażywają mogą mieć zaburzenia snu, rytmu serca, być nadmiernie pobudzeni, nerwowi, odczuwać bóle i zawroty głowy, nudności i zaparcia.

- Można kupić w aptekach mazindol, bo zaprzestano co prawda jego produkcji, ale nie został wycofany z rynku. Jeśli będzie sprzedawany, to do wyczerpania się zapasów - mówi Alina Jurek, kierownik Działu Aptek w Wojewódzkim Inspektoracie Nadzoru Farmaceutycznego w Poznaniu.

Szkodliwy, ale...

Poznańscy inspektorzy kontaktowali się w tej sprawie z warszawską Polfą, która była jedynym producentem tego specyfiku w Polsce. Wytwórnia potwierdziła, iż produkcja ustała w czerwcu 2002 roku. Zniszczone też zostały wszystkie surowce niezbędne do otrzymania mazindolu. Nie zdecydowano się natomiast na wycofanie środka z obrotu, więc ostatnie zapasy, jakie się obecnie znajdują w aptekach, są tam legalnie i będą do końca terminu ważności zaznaczonego na opakowaniach.

* Imię i nazwisko zmienione
na życzenie naszej rozmówczyni

Dr Wojciech Kasprzak
ordynator Oddziału Pulmonologiczno-Internistycznego Wielkopolskiego Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy

- Wśród licznych szkodliwych działań ubocznych, mazindol pobudza ośrodkowy układ nerwowy, wywołuje nerwowość i nadciśnienie, Lek ten nadal produkowany jest poza granicami Polski i ciągle jego nazwę można znaleźć w międzynarodowym lekospisie.

Groźne dla zdrowia


Mazindol, jakkolwiek już nie jest produkowany w kraju, może być sprzedawany jako środek zagraniczny pod nazwą teronac. Całkowicie może zniknąć dopiero z chwilą wydania decyzji o jego wycofaniu z aptek. Inny z tej samej rodziny farmaceutyków powstrzymujących łaknienie - isolipan został wycofany z rynku i nie ma go w sprzedaży. Podobny los spotkał avipron, który jest nieosiągalny dla pacjentów. Zniknął również ponderal, który jest pochodną amfetaminy i działa jak narkotyk. Najnowszym osiągnięciem farmacji jest nowoczesny preparat o nazwie meridia, który według oceny lekarzy jest dobrze tolerowany przez organizm człowieka. Miesięczna kuracja kosztuje ok. 350 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto