Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lekcje z prawa dla licealistów i gimnazjalistów

Lilia Łada
Lilia Łada
- Wiedza o prawie jest wśród poznaniaków stanowczo za skromna - ...
- Wiedza o prawie jest wśród poznaniaków stanowczo za skromna - ... archiwum/Lilia Łada
- Wiedza o prawie jest wśród poznaniaków stanowczo za skromna - uznali poznańscy radcy prawni. I postanowili to zmienić, wprowadzając do szkół lekcje o prawie.

- Już kilka lat temu, przy pierwszych edycjach akcji Niebieski Parasol zauważyliśmy, jak wielka jest niewiedza Polaków w dziedzinie prawa - wyjaśnia mecenas Jolanta Kucharzak, która jest odpowiedzialna za ten projekt w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu.

Tak powstał pomysł, by przygotować lekcje z podstaw prawa dla uczniów gimnazjów i liceów. A że poznańskie szkoły okazały się bardzo zainteresowane pomysłem, to praca nad programem lekcji ruszyła pełną parą.

- Mamy cały pakiet propozycji - wylicza mecenas Kucharzak. - Mamy portal internetowy www.prawoteka.pl, na którym w zakładce "prawoteczka" są gotowe scenariusze lekcji do pobrania. Teraz przygotowujemy materiały dla nauczycieli, którzy uczą w szkołach wiedzy o społeczeństwie czy podstaw przedsiębiorczości, by lekcje stały się bardziej atrakcyjne.

Radcom prawnym chodzi o to, by prawo przynajmniej w tym zakresie podstawowym, jaki każdemu z nas przyda się w życiu, przestało być wiedzą tajemną.
- Chcemy podnosić świadomość tych młodych ludzi, ich praw i obowiązków - wyjaśnia mecenas Kucharzak. - Po to, by w dorosłym życiu uzbrojeni w tę wiedzę byli bardziej zaradni.

Bo lekcje prawa - a jest przygotowanych już kilkaset różnych scenariuszy - poruszają głównie tematy, które są ważne dla młodych ludzi i które mogą ich spotkać w życiu.
- Na przykład jakie konsekwencje prawne dla dzieci niesie rozwód rodziców - wylicza mecenas Kucharzak. - Albo z czym się należy liczyć, jeśli się pójdzie na mecz, a tam będą zamieszki.

Pani mecenas przytacza też przykład, z którym zetknęła się w swojej pracy zawodowej. Dyrekcja jednego z poznańskich liceów chciała wyrzucić ze szkoły tuż przed maturą jednego z uczniów, bo nieodpowiednio zachował się na studniówce. Dzięki pani mecenas udało się tego uniknąć.

- Bo to nie musi tak wyglądać, wyrzucenie nie jest jedynym sposobem na ucznia - tłumaczy Jolanta Kucharzak. - Tu po prostu szkoła nie wiedziała, co zrobić i poszła po najmniejszej linii oporu.

Już w maju ruszają lekcje-zwiastuny, a prawdziwe, regularne zajęcia rozpoczną się od września co najmniej raz w miesiącu. Program zajęć zależy w dużej mierze od indywidualnych potrzeb szkoły.
- Uczniowie pochodzą z różnych środowisk, więc nie zawsze taka sama wiedza będzie im potrzebna - mówi pani mecenas.

Program, by był skuteczny, musi być prowadzony przez wiele lat, ale radcy prawni mają nadzieję, że dzięki niemu prawo stało się przynajmniej dla tych młodszych Polaków dziedziną przyjazną i znaną.

- Może dzięki temu Polacy zaczną wcześniej zgłaszać się do prawników, gdy mają problemy, bo teraz przychodzą o wiele za późno - podsumowuje dr Krystyna Babiak, dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych w Poznaniu. - Bo jeśli przyjdą wcześniej, to nie tylko oszczędzą sobie wielu problemów, ale będzie ich to też znacznie mniej kosztowało.

Czytaj także:
Radcy prawni zapraszają pod Niebieski Parasol

Jak się obronić przed nieuczciwym pracodawcą? Jak przyjąć lub odmówić przyjęcia spadku? Na takie i inne pytania odpowiadać będą członkowie wielkopolskiej Izby Radców Prawnych podczas akcji Niebieski Parasol.

Festiwal Kultury Studenckiej ARTenalia
6, 7, 8 maja 2011
Stara Rzeźnia



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto