Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lektury na weekend: "Jutro" stworzysz własne zasady życia

Redakcja
Znak literanova
Wartka utrzymana w formie retrospekcji narracja, żywa i dynamiczna akcja – nic dziwnego, że powieść stała się bestsellerem nie tylko w rodzimej Australii, ale także Austrii, Szwecji, Niemczech i USA. Czy tak samo stanie się w Polsce?

Zapewne tak, ponieważ Jutro to przykład literatury teoretycznie młodzieżowej, która nie daje się jednak sztywno zamknąć w wiekowych cezurach.

A wszystko zaczyna się od wyprawy grupki nastoletnich przyjaciół do Piekła – urokliwej, ale trudno dostępnej polany w pobliskim masywie górskim. Gdy całe miasteczko Wirrawee szykuje się na festyn z okazji Dnia Pamięci, wielką wystawę bydła hodowlanego i płodów rolnych – oni wyruszają w góry. Chcą odpocząć i pobyć ze sobą. Problemy zaczynają się, gdy z kilkudniowej wycieczki wracają do miasteczka. Zastają puste domy i martwe zwierzęta.

Muszą nie tylko dojść do tego, co stało się w miasteczku, dlaczego nie działają stacje radiowe, telewizyjne, ani łączność telefoniczna, ale zacząć dbać o siebie w sposób zupełnie im wcześniej nieznany – ratując swoje życie. Jednak zamiast zaszyć się spokojnie w odosobnionym Piekle postanawiają walczyć z wrogiem, o którym wiedzą bardzo niewiele.

Utrzymane w stylu powieści awanturniczej i przygodowej Jutro nie jest tylko trzymającą w napięciu opowieścią o przygodach grupki nastolatków walczących z siłami zła. To pełna ciepła opowieść o dojrzewaniu (zarówno psychicznym jak i fizycznym), o potrzebie wspólnoty i więzi. Jej bohaterowie są młodymi ludźmi z krwi i kości – popełniają błędy, szukają własnych dróg, kochają, mają rozterki. Dlatego mogą się z nimi współczesne nastolatki identyfikować. Mogą sami sobie zadać pytanie: a jak ja bym postąpił, gdybym po powrocie do domu nie zastał w nim nikogo, a na ulicach pojawiły się obce wojska?

Jutro to pierwsza z siedmiu części serii. Następna ukaże się w czerwcu. I nie wiem, jak nastolatki, ale ja już na nią czekam.


John Marsden
Jutro
(Tomorrow, When The War Began)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto