Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lektury na weekend: Miastowi. Slow food i aronia losu

Redakcja
Książki Anny Kamińskiej nie należy czytać jednym tchem. Trzeba ...
Książki Anny Kamińskiej nie należy czytać jednym tchem. Trzeba ... Wydawnictwo Trio
Książki Anny Kamińskiej nie należy czytać jednym tchem. Trzeba ją sobie powoli dawkować, powracać do niej po kilku dniach przerwy. Wtedy smakuje najlepiej!

Miastowi. Slow food i aronia losu to bowiem zbiór 21 historii o zwyczajnych ludziach, którzy zdecydowali się zmienić wszystko w swoim życiu i związać się ze wsią. To są właśnie ci  „miastowi”, którzy z różnych powodów przeprowadzili się w często bardzo oddalone od cywilizacji miejsca. Jakie motywy nimi kierowały, jaki jest ich sposób na życie, co ich odpychało od miast? Odpowiedzi będzie tyle, ilu bohaterów Anna Kamińska w swoich historiach przedstawia.

Niektórzy z „miastowych” to ludzie po przejściach, dla których mieszkanie na wsi jest swoistą terapią, zerwaniem z dotychczasowym stylem życia, to osoby, które zakończyły swój dotychczasowy związek i – często – dla nowego partnera zdecydowały się na zmianę wszystkiego. Zostawiły wygodne miejskie życie i gdzieś w poniemieckiej chałupie, zrujnowanym dworku, starej mazurskiej chacie, bieszczadzkim domu, który stawiają własnymi rękami, stodole przerobionej na mieszkanie – świetlicę terapeutyczną – robią to, co kochają. Pomagają innym, zajmują się uprawą aronii, wypiekają chleb, prowadzą gospodarstwa agroturystyczne, hodują konie, strusie, tunningują samochody…

W żadnej z historii opowiedzianej przez Kamińską nie ma jednak bajecznego przejścia ze świata miasta, często wielkich aglomeracji, do sielskiego życia na wsi. To opowieść o walce z problemami, o przezwyciężaniu własnych słabości i uczeniu się życia w nowym świecie.

Dlatego „Miastowych” warto czytać kawałkami – delektując się każdą z opowieści, trawiąc ją powoli, bez pośpiechu. W rytmie, który narzuca życie na wsi – bez pośpiechu, bez przejmowania się nieważnymi sprawami…

Anna Kamińska
Miastowi. Slow food i aronia losu

Wydawnictwo Trio
Dział: Publicystyka, reportaże, przewodniki
Seria: Opracowania szczegółowe
Wydanie: I
Format: A5
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7436-274-0
Liczba stron: 316
Cena det. 39,00 zł

Przeczytaj także:
Lektury na weekend: Dziewczyna, która pływała z delfinami

Krytycy porównują powieść Sabiny Berman z „Forrestem Gumpem” – jednak robią tym samym krzywdę „Dziewczynie, która pływała z delfinami”.

Lektury na weekend: Jutro 2. W pułapce nocy

Pamiętacie bohaterów pierwszej części sagi „Jutro”? To młodzi ludzie, którzy wybrali się na piknik w górach, a po powrocie stwierdzili, że wszyscy mieszkańcy ich miasteczka zniknęli. Teraz poznajemy ich dalsze losy.

Lektury na weekend: Wojciech Zembaty – Koniec pieśni (konkurs)

Polska fantasy ma się bardzo dobrze! „Koniec pieśni” to jedna z najlepszych książek gatunku – wciągająca, trzymająca w napięciu i przede wszystkim – pełna magii.

Lektury na weekend: Ryszarda Horowitza widzenie Poznania

Niezwykły album fotografii autorstwa Ryszarda Horowitza trafił już na księgarskie półki. Oglądamy w nim widoki Poznania jakiego nie znamy – bo przetworzone w wyobraźni twórcy uliczki, place i budynki tworzą nowe, często zaskakujące obrazy.

Lektury na weekend: Niewinność zagubiona w deszczu

Eduardo Mendoza - hiszpański mistrz pióra znowu w natarciu! „Niewinność zagubiona w deszczu” bawi, wzrusza i fascynuje lekkością formy. I możesz ją wygrać w naszym konkursie!

Lektury na weekend: Kolory tamtego lata, czyli opowieść o miłości w Toskanii (konkurs)

Eliana wyszła za mąż za przystojnego i zamożnego Włocha. Ma udanego synka, mieszka w pięknej piętnastowiecznej will w Toskanii i ma wszystko z wyjątkiem... miłości. Czy uda jej się ją odnaleźć?

Lektury na weekend: Czysta jak łza, czyli jak sprzątaczka szuka mordercy

Wszyscy wiedzą, że Lily Bard sprzątała mieszkanie Pardona. Wielu sądzi, że sprzątnęła także jego - tak zaczyna się powieść znanej amerykańskiej pisarki Charlaine Harris "Czysta jak łza".

Lektury na weekend: Pożeracz snów

Romans, horror, literatura młodzieżowa? Jeśli połączycie te wszystkie gatunki w jeden, otrzymacie „Pożeracza snów” Bettiny Belitz – wciągającą powieść, która niczym "pożeracz czasu" nie pozwoli się od siebie oderwać nim nie skończycie jej czytać.

Lektury na weekend: Oznaki życia, czyli kiedy i jak zakończyć leczenie

"Oznaki życia. Przypadki z intensywnej terapii" to książka ani łatwa, ani przyjemna, ale przeczytać powinien ją każdy i choć przez chwilę zastanowić się, czy szpitalne oddziały intensywnej opieki medycznej służą temu, do czego zostały stworzone.

Lektury na weekend: Barbarzyńcy w północnej Italii

Przed wakacyjnymi wędrówkami warto sięgnąć po książkę Dominiki Długosz, ale nie po to by zastąpiła nam przewodniki. To solidna dawka wiedzy o historii Półwyspu Apenińskiego – niezbędnej dla zainteresowanych czymś więcej niż plażami.

Lektury na weekend: Z ciemnością jej do twarzy

Ari jest piękną nastolatką, niezwykle sprawną fizycznie i… niebezpieczną. Chociaż nie zdaje sobie sprawy ze swoich mocy okażą się one przydatne gdy przyjdzie jej się zmierzyć z wampirami, hybrydami, dawnymi bogami i innymi stworami zamieszkującym Nowy Orlean.

Lektury na weekend: Na poważnie o street arcie

„Street art jako alternatywna forma debaty publicznej w przestrzeni miejskiej” A. Niżyńskiej to próba spojrzenia na nasze życie z graffiti, muralami, happeningami okiem socjologa. Ale czy zgodna z doświadczeniami spoza Warszawy?

Lektury na weekend: Historie o japońskich niesamowitych opowieściach

„Kaidan - japońskie opowieści niesamowite epoki Edo” Marcina Tatarczuka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych kultura Kraju Kwitnącej Wiśni. Nawet tą przetworzoną przez amerykańską popkulturę.

Lektury na weekend: "Jutro" stworzysz własne zasady życia

Wartka utrzymana w formie retrospekcji narracja, żywa i dynamiczna akcja – nic dziwnego, że powieść stała się bestsellerem nie tylko w rodzimej Australii, ale także Austrii, Szwecji, Niemczech i USA. Czy tak samo stanie się w Polsce?

Lektury na weekend: Osama bin Laden miał słabość do luksusowych samochodów

W poniedziałek rano cały świat obiegła informacja o śmierci Osamy Bin Ladena. Tymczasem my chcemy zachęcić Was do lektury książki, dzięki której będziecie mogli lepiej poznać świat założyciela Al-Kaidy.

Lektury na weekend: Ale kosmos! - fascynująca opowieść o wstydliwej stronie pozaplanetarnych wypraw

Wydawać by się mogło, że nasza wiedza o kosmicznych podróżach powinna być choć trochę zbliżona do rzeczywistości. Po lekturze książki „Ale kosmos!” autorstwa Mary Roach trzeba ją jednak bardzo zweryfikować.




od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto