Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lektury na weekend: Na poważnie o street arcie

Redakcja
Street art jako alternatywna forma debaty publicznej w przestrzeni miejskiej, aleksandra niżyńska, wydawnictwo trio
Street art jako alternatywna forma debaty publicznej w przestrzeni miejskiej, aleksandra niżyńska, wydawnictwo trio Wydawnictwo TRIO
„Street art jako alternatywna forma debaty publicznej w przestrzeni miejskiej” A. Niżyńskiej to próba spojrzenia na nasze życie z graffiti, muralami, happeningami okiem socjologa. Ale czy zgodna z doświadczeniami spoza Warszawy?

Zacząć trzeba o próby zdefiniowania tego, czy „street art" jest. Oczywiście najprostszą odpowiedzią będzie dosłowne przetłumaczenie angielskiego terminu na „sztukę ulicy” – czy jednak on dokładnie oddaje sens terminu? Problemów dostarczą przede wszystkim punkty widzenia na street art. Inaczej będzie go definiował teoretyk sztuki a inaczej socjolog, czyli badacz więzi społecznych i ich przejawów. A takie spojrzenie na street art  jest zdecydowanie bliższe Aleksandrze Niżyńskiej.

Socjologowie także nie mają jednoznacznych opinii czym są pojawiające się w przestrzeni publicznej graffiti, murale, instalacje artystyczne. Jedni definiują je jako próbę odzyskiwania przestrzeni publicznej przez osoby i grupy społeczne wykluczone z publicznej debaty. To także zaznaczanie swojego miejsca w miejskiej przestrzeni. Inni skłaniają się z kolei do mówienia, że to próba dialogu pewnych grup ze społeczeństwem i władzą. I głównie na takich próbach debaty rozgrywających się na murach i ulicach naszych miast skupia się Aleksandra Niżyńska.

Z definicjami autorki można się zgadzać, albo nie. Na potrzeby swojej pracy wykluczyła ona z pojęcia street artu graffiti, uznając, że są to „malunki w przestrzeni publicznej, które służą wyłącznie zaznaczeniu własnej obecności. Nie mają przekazywać ani żadnej idei, ani niczyich poglądów. Nie są również dobrze wypracowane w sensie estetycznym”.  Street art  to „forma najbardziej rozwinięta, operująca wieloma technikami i różnorodnymi pomysłami na przywrócenie przestrzeni miejskiej mieszkańcom”. Nawet pozostając w opozycji do tak sformułowanych definicji, można z zainteresowaniem książkę Niżyńskiej przeczytać.

Autorka odwołuje się w niej bowiem do wielu artystycznych działań które miały na celu integrację lokalnych społeczności. Opisuje działania Joanny Rajkowskiej, Pawła Althamera, Grzegorza Drozda czy wrocławskiej Pomarańczowej Alternatywy. Zajmuje się także komercjalizacją street artu.

I chociaż przyznam, że brakuje mi w książce Agnieszki Niżyńskiej szerszego niż głównie warszawskie spojrzenia na obraz polskich ulic, próby syntetycznego podejścia do street artu jako formy odzyskiwania przestrzeni publicznej, a nie jako debaty (bowiem samo słowo debata zakłada udział w niej więcej niż jednego podmiotu), to jednak przyznaję, że warto do książki sięgnąć i poznać poglądy autorki na street art, graffiti, różnego rodzaju działania per formatywne w przestrzeni miasta. I można je jednocześnie skonfrontować z naszymi, własnymi  - poznańskimi doświadczeniami.


Aleksandra Niżyńska
Street art jako alternatywna forma debaty publicznej w przestrzeni miejskiej

Wydawnictwo TRIO
Seria: Obyczaje - prawo i polityka - życie codzienne
Wydanie: I

Format: A5
Oprawa: miękka
Rok wydania: 2011
ISBN: 978-83-7436-247-4

Liczba stron: 152
Cena det. 24,00 zł

Przeczytaj także:
Lektury na weekend: Historie o japońskich niesamowitych opowieściach

„Kaidan - japońskie opowieści niesamowite epoki Edo” Marcina Tatarczuka to pozycja obowiązkowa dla wszystkich zainteresowanych kultura Kraju Kwitnącej Wiśni. Nawet tą przetworzoną przez amerykańską popkulturę.

Lektury na weekend: "Jutro" stworzysz własne zasady życia

Wartka utrzymana w formie retrospekcji narracja, żywa i dynamiczna akcja – nic dziwnego, że powieść stała się bestsellerem nie tylko w rodzimej Australii, ale także Austrii, Szwecji, Niemczech i USA. Czy tak samo stanie się w Polsce?

Lektury na weekend: Osama bin Laden miał słabość do luksusowych samochodów

W poniedziałek rano cały świat obiegła informacja o śmierci Osamy Bin Ladena. Tymczasem my chcemy zachęcić Was do lektury książki, dzięki której będziecie mogli lepiej poznać świat założyciela Al-Kaidy.

Lektury na weekend: Ale kosmos! - fascynująca opowieść o wstydliwej stronie pozaplanetarnych wypraw

Wydawać by się mogło, że nasza wiedza o kosmicznych podróżach powinna być choć trochę zbliżona do rzeczywistości. Po lekturze książki „Ale kosmos!” autorstwa Mary Roach trzeba ją jednak bardzo zweryfikować.

Plakat musi śpiewać
8 maja - 24 lipca 2011 | Muzeum Narodowe w Poznaniu



od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto