Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Letnia plaga meszek

Emilia Białecka *Emkanabe*
Emilia Białecka *Emkanabe*
Mimo, iż te owady są istotnym ogniwem ekosystemu, to dla samego człowieka są jedynie zagrożeniem i udręką. Zobacz jak się przed nimi ochronić i zniwelować dolegliwości po ukąszeniu.

Owady meszkowate pełnią m.in. rolę filtratorów przywracających martwe szczątki roślinne lub zwierzęce występujące na powierzchni gleby do łańcucha troficznego. Ponadto ich larwy są bioidykatorami, co oznacza, że wykazują dużą wrażliwość na zmiany składu chemicznego wody. Wykorzystuje się je do oznaczania stopnia zanieczyszczenia wody. Dla nas jednak stanowią źródło nieprzyjemnych dolegliwości.

W Polsce specjaliści doliczyli się około 50 odmian meszek. Występują najczęściej na podmokłych terenach i są nieco mniejsze od komarów, ale też żywią się krwią. Groźne są tylko samice meszek i tylko w dzień, zwłaszcza po południu i wieczorem. Atakują chmarami krowy, konie, świnie, owce, drób i ludzi. Ich ukłucia pozostawiają wyraźny, niekiedy krwawiący ślad i trwające czasami nawet tydzień bolesne obrzmienia.

W miarę łagodna zima to jedna z głównych przyczyn plagi tych owadów. Wilgoć i opady deszczu przyczyniają się do wylęgu chmar meszek na łąkach, polach i terenach podmokłych, więc to właśnie podczas tej pory roku jest ich najwięcej. Ich szkodliwość zależy od indywidualnych cech człowieka. Ukąszenie owada może wywołać u człowieka ostrą reakcję alergiczną, gorączkę i osłabienie, a rój meszek może nawet uśmiercić pasące się zwierzęta.

Jak uniknąć ukąszeń?
Niestety, meszki to problem, który wraca co roku i będzie wracać, bo tak naprawdę jedynym skutecznym sposobem wytępienia tych owadów byłoby spryskiwanie środkami chemicznymi miejsc lęgowych...

A ponieważ nie jest to możliwe, dlatego w porze dużej agresywności meszek lepiej unikać przebywania na otwartej przestrzeni. Jeśli to jednak konieczne, warto ubierać się tak, by jak najlepiej osłonić ciało. Odkryte części ciała dobrze jest posmarować olejkiem eterycznym: waniliowym, lawendowym lub miętowym. Olejki działają odstraszająco tak długo, jak długo pachną.

Niektóre kosmetyki do opalania również zawierają środki odstraszające owady.

Jak łagodzić i leczyć pogryzienia?

- Swędzenie można złagodzić, smarując miejsca ukąszeń np. żelem Fenistil, emulsją Sarnol bądź sztyftem Autan Akut - informuje nas farmaceutka z jednej z aptek. - Natomiast dobrym środkiem przeciwko tym owadom jest Mugga, należy również pić wapno.

W wypadku pokąsania przez meszki rankę trzeba dodatkowo przemyć wodą utlenioną albo spirytusem. To dlatego, że w przeciwieństwie do komara, który wbija się głęboko pod skórę, meszka zostawia otwartą rankę, przez którą łatwiej wnikają zarazki. Gorzej, jeśli ugryzień jest więcej: ślina meszek zawiera substancje drażniące, które z krwią szybko rozchodzą się po całym organizmie. Kiedy więc stwierdzimy, że jesteśmy mocno pokąsani, należy się bezzwłocznie skontaktować z lekarzem.

/Źródło:mmpoznań.pl
MM Łódź patronuje:

MMŁódź poleca:
Zostań
dziennikarzem
obywatelskim

KonkursyZdrowie i uroda
Przewodnik
po lokalach

Sztuka w ŁodziTeatr w Łodzi
Kino w ŁodziPraca w Łodzi
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto