Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łosie, bagna, rum i niedźwiedzie grizzly

Joanna Błaszkowska
Joanna Błaszkowska
Co może zaskoczyć podróżnika, który decyduje się przebyć tysiące kilometrów, by dotrzeć do miejsca, o którego zobaczeniu marzył?

Podczas festiwalu "Na Szagę" można było posłuchać kilkunastu podróżników opowiadających o swoich wyprawach, obejrzeć tysiące zdjęć z dalekich podróży i posłuchać egzotycznie brzmiących melodii. Jakie wspomnienia przywieźli ze sobą włóczykije?

W dalekich krajach zawsze zastawali odmienną od rodzimej przyrodę. Przeraźliwy mróz i niskie ciśnienie w wysokich górach (jak te na Nowej Gwinei, w które wypuścił się Jurek Kostrzewa, czy jak góry Alaska, w których był Lech Flaczyński), bagna w ciepłych i wilgotnych częściach świata oraz różna od polskiej fauna i flora. - Na brzegach rzeki Kuskokwin, którą płynąłem, pojawiało się mnóstwo łosi - wspomina Flaczyński, który rok temu wyprawił się na Alaskę. - A taka pani łosiowa jednym kopnięciem może zabić niedźwiedzia - stwierdza. Niedźwiedzie grizzly również nie są rzadkością na Alasce.

W drodze poznaje się także ciekawych ludzi. - Podczas zdobywania szczytu McKinley bardzo interesujące osoby spotykało się... w kolejce do toalety - relacjonuje Flaczyński. Po przedstawieniu się można było poznać się lepiej. - Spotkaliśmy na przykład Czechów, którzy twierdzili, że posiadają flaszkę płynu, który w górach nie zamarza - mówi "zdobywca Alaski". - Płynem okazał się rum. Niełatwo było później dotrzeć z powrotem do własnego namiotu... - wspomina.

Najciekawsi w odwiedzanych krajach są zawsze tubylcy. Jedną z opisywanych podczas festiwalu nacji byli Eskimosi. - Ciekawe jest u nich na przykład wychowywanie dzieci - mówi Lech Flaczyński. - Dzieci nie mieszkają z cały czas z jedną rodziną, tylko się przenoszą. Jeśli nie podoba im się u jednych ludzi, przeprowadzają się do innych - opisuje.

Fascynujących zjawisk jest na innych kontynentach mnóstwo i opowiadać o nich można bez końca. Mamy więc nadzieję, że festiwal "Na Szagę!" powtórzy się, i że znów będzie można wysłuchać miłośników wędrowania, którzy chcą dzielić się wspomnieniami utrwalonymi na zdjęciach i filmach.

 

O festiwalu "Na Szagę"

pisaliśmy również wcześniej

 


Od redakcji:

Przypominamy, że każdy z Was może zostać 
dziennikarzem obywatelskim serwisu MM Moje Miasto!

Zachęcamy Was do zamieszczania artykułów, nadsyłania materiałów foto oraz
video. Czekamy na Wasze filmiki nakręcone kamerą, cyfrowym aparatem
fotograficznym bądź telefonem komórkowym.

Spróbujcie swych sił w roli
reporterów obywatelskich eMeMki! Pokażcie innym to co dzieje się wokół Was.
Pokażcie, czym żyje Miasto!


 

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto