Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magdalena Abakanowicz: „Jesteśmy strukturami włóknistymi”. Wystawa w Muzeum Narodowym w Poznaniu

Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Wystawa będzie prezentowana od 8 sierpnia do 24 października w Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego 9.
Wystawa będzie prezentowana od 8 sierpnia do 24 października w Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego 9. fot. Łukasz Gdak
Muzeum Narodowe w Poznaniu sprowadziło prace z różnych etapów twórczości Magdaleny Abakanowicz, jednej z najznamienniejszych polskich artystek współczesnych. Na wystawie „Jesteśmy strukturami włóknistymi” znajdziemy przegląd najważniejszych realizacji i zagadnień artystki – jest to pierwszy w Poznaniu tak wielki pokaz jej wielkoformatowych tkanin.

Wystawa poświęcona twórczości Magdaleny Abakanowicz

Tytuł wystawy jest zaczerpnięty z wykładu Magdaleny Abakanowicz z 1978 roku, wygłoszonego na Kongresie Fiberworks w Berkley. Twórczyni używała włókna nie w sposób użytkowy, a jako podstawowy składnik świata organicznego – budulca wszystkich żywych organizmów, roślin, tkanek, liści i ciała człowieka.

Zobacz też: Wideo z pracą Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu

od 16 lat

Rewolta, której dokonała w 1962 roku, wpłynęła na rozwój tej dziedziny sztuki na całym świecie. Pełniąc funkcję pedagoga poznańskiej uczelni, zrewolucjonizowała dotychczasowy program nauczania tkactwa – rozwijając ją jako odrębną i autonomiczną dyscyplinę artystyczną.

Trwa głosowanie...

Czy znasz prace Magdaleny Abakanowicz?

Głos Wielkopolski

Magdalena Abakanowicz w 2021 została patronką Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który od tamtej pory nosi imię artystki. Uniwersytet we współpracy z Muzeum Narodowym prezentuje wystawę, która łączy pracę artystyczną Abakanowicz z jej działalnością pedagogiczną.

„Jesteśmy strukturami włóknistymi”

Na wystawie zobaczymy m.in. „Kompozycję białych form”, które premierowo wystawione były w 1962 roku na I Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie. Artystka utkała ponad sześciometrową kompozycję, która wywołała poruszenie i dyskusję. Udostępnione zostaną również pierwsze reliefowe tkaniny o wypukłej, fakturowej powierzchni, za które Magdalena Abakanowicz otrzymała złoty medal na Biennale Sztuki w Sao Paulo. W drugiej połowie lat 60. powstały pierwsze przestrzenne, monumentalne kompozycje tkane, które nawiązując do nazwiska zaczęto nazywać abakanami.

W czasie prezentacji „struktur włóknistych” poznaniacy i turyści zobaczą też instalacje zwane environmentem, działania z liną, postacie z utwierdzonej juty, „Anatomię”, czyli jeden z ostatnich cyklów prac artystki, w którym przygląda się ludzkiemu ciału, a także „Coexistence”, czyli monstra – hybrydyczne figury siedzące na metalowych stelażach lub stojące.

Wystawa będzie prezentowana od 8 sierpnia do 24 października w Muzeum Narodowym w Poznaniu przy Alejach Marcinkowskiego 9.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto