Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mają lobbować na rzecz Euro 2012 w Poznaniu

Zenon Zabawny
Zenon Zabawny
Prezydent Poznania, Ryszard Grobelny spotkał się dzisiaj z wielkopolskimi parlamentarzystami i zachęcał ich do lobbowania na rzecz organizacji Euro 2012 w Poznaniu.

Poznań w wielu rankingach zajmuje pierwsze miejsce pod względem stanu przygotowań polskich miast do organizacji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 r., ale ostatnio pojawiły się obawy, że możemy w ogóle stracić prawo organizacji imprezy.

Wszystko przez nasilające się w ostatnich tygodniach akcje lobbujące na rzecz Krakowa i Chorzowa – miast, które na razie znajdują się na liście rezerwowej. Jeśli UEFA uzna, że zasługują one na zorganizowanie u siebie Euro 2012, najprawdopodobniej odbyłoby to się kosztem dwóch innych miast, np. Poznania.

- Wszystko wskazuje na to, że UEFA podejmie decyzję na przełomie maja i czerwca, choć słychać też głosy, że może to nastąpić szybciej. Nie możemy dać się wyprzedzić miastom, które pod względem przygotowań są daleko w tyle za nami – mówi wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz.

O lobbingu rozmawiano już podczas zeszłotygodniowego spotkania zorganizowanego przez „Gazetę Wyborczą” w Gazeta Cafe, na którym zjawiło się kilku poznańskich parlamentarzystów. Dziś doszło do kolejnego spotkania z posłami i senatorami z całej Wielkopolski, na którym do mówienia o przygotowaniach Poznania do Euro 2012 zachęcał prezydent miasta Ryszard Grobelny.
- Mówi się, że najbardziej lobbują najsłabsi, ale na pewno nie dotyczy to Poznania – przekonywał Grobelny, prezentując obecny stan przygotowań miasta do mistrzostw Europy.

Wielu nowości tutaj nie ma, choć w ostatnich dniach pojawiła się informacja bardzo ważna dla stolicy Poznania.
- UEFA zmieniała wymagania dotyczące bazy hotelowej. Podzieliła hotele na te o wyższym i niższym standardzie, rezygnując z podziału ze względu na liczbę gwiazdek. Jest to dla nas bardzo korzystne, bo mamy za mało miejsc w hotelach pięciogwiazdkowych – wyjaśnia Grobelny. – Co istotne, problem z hotelami w Poznaniu nie wynika z braku deweloperów gotowych zainwestować w budowę nowych hoteli tylko z braku zainteresowania dużych sieci hotelowych.

Prezydent Poznania przedstawił także stan przygotowań w zakresie infrastruktury oraz podkreślił najmocniejsze atuty Poznania – m.in. zaawansowaną modernizację stadionu, komunikację wewnątrz miasta oraz sprawny wolontariat i doświadczenie w organizacji dużych imprez.

- Pokazała to konferencja klimatyczna. Nie było żadnych zastrzeżeń, jeśli chodzi o obsługę VIP-ów i bezpieczeństwo. Sprawdził się też nasz system wolontariatu, który najprawdopodobniej zostanie wprowadzony we wszystkich miastach organizujących Euro 2012 – przekonywał prezydent Poznania i zaapelował do wielkopolskich parlamentarzystów, aby mówili głośno o silnych atutach Poznania w rozmowach z przedstawicielami innych państw.

- Mówmy o tym, że jesteśmy dobrze przygotowani, ale delikatnie, aby nie sprawiać wrażenia, że mamy jakieś powody do obaw – zaznaczył Grobelny.

- Nie wyobrażamy sobie, aby Poznań mógł stracić organizację Euro 2012 – przyznawali parlamentarzyści, deklarując, że rozumieją troskę prezydenta Poznania.  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wywiad z prezesem Jagiellonii Białystok Wojciechem Pertkiewiczem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto