Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Makaronowa uczta Użytkowników MM Moje Miasto Poznań

Lilia Łada
Lilia Łada
Zapraszając was do przysyłania przepisów na dania z makaronem nie przypuszczaliśmy, że przyjdzie tyle i aż tak smakowitych przepisów! Pomyśleliśmy więc, że warto się nimi podzielić...

Czas imprezowy coraz bliżej, bo wkrótce Haloween, a później już tylko krok do Katarzynek i Andrzejek, więc przepisy na proste i szybkie dania będą jak znalazł na wszystkich domówkach.

Skrzypol - Sałatka makaronowa z tuńczykiem.

Makaron (najlepiej grube rurki), tuńczyk z puszki, ogórek konserwowy, cebula, kukurydza + sól pieprz odrobina cząbru + majonez = Palce lizać :)

Piotras - Lasagne:

Bez wątpienia Lasagna jest moim ulubionym daniem, w którym makaron odgrywa główną rolę! Ten smakołyk włoskiej kuchni stanowi niezwykle ciekawe połączenie makaronu (specjalnego,płaskiego,lekko twardawego) mięsa oraz dodatków wedle upodobania. Istnieje wiele wersji tego przysmaku,ja proponuje sprawdzoną przeze mnie przy wielu okazjach recepturę,która jest gwarancją udanego smaku i zadowolenia. Zacznijmy od składników. Do przygotowania wyśmienitego lasagne potrzebne nam będą:
plastry makaronu lasagne - około 250 g.
oliwa z oliwek
czosnek (parę ząbków)
cebula  (jedna główka)
mięso wieprzowe lub wołowe (ok 300 g zmielonego mięsa)
przecier pomidorowy (4-5 łyżeczek)
świeże zioła (oregano,bazylia)
śmietanka (ok 200 ml)
mleko (ok 150 ml)
Parmezan (ok 50 g)
odrobina masła (4-5 łyżek))
sól i pieprz do smaku

Gdy składniki mamy już pod ręką możemy zacząć działać. Na początek musimy ugotować makaron w lekko osolonej wodzie,a następnie odcedzić go,a następnie odstawić na bok. W czasie gdy gotuje się baza naszego dania możemy przystąpić do przyrządzenia farszu. W tym celu na patelni rozgrzewamy oliwę, a następnie smażymy na niej mięso z dodatkiem czosnku, świeżych ziół i przypraw. Następnie dodajemy przecier pomidorowy i całości gotujemy na małym ogniu przez około 30 minut. Następnie w misce mieszamy mleko, starty parmezan, śmietankę, a całość doprawiamy do smaku szczyptą soli.

Przystępujemy teraz do ostatniej fazy - na początek na dnie naczynia żaroodpornego układamy plastry makaronu, całość polewamy warstwą mięsa z patelni oraz polewamy naszym"sosem" serowo-śmietanowym. Następnie układamy kolejne warstwy, ponownie zaczynając od makaronu. Całość kończymy naszym sosem. Danie wkładamy do rozgrzanego piekarnika w temperaturze 200 stopni na około 40 min, do momentu aż zacznie specyficznie "bąblować".

Gwarantuję, że jak raz spróbujecie tego cuda to będziecie z miłą chęcią wracać do tego przepisu, oraz do innych dań kuchni włoskiej z makaronem w roli głównej:)

aniabart11 proponuje dwa przepisy dobrane do pory roku:

Przepis letni
: ugotować makaron, może być o fantazyjnym kształcie. Zmiksować truskawki, cukier, trochę mleka i tym sosem polać makaron.
Przepis zimowy: ugotować makaron. Na patelni podsmażyć kiełbaskę, cebulę, plasterki pomidora, można też dodać paski papryki. Do podsmażonych składników dodać jajka i szczypiorek, jakby się robiło jajecznicę. Na koniec dorzucić startego sera. Całość wymieszać z makaronem. Pychotka :)

marta_tusia - Makaron farfale-kokardki z groszkiem i szynką:

500 g makaronu kokardki-farfale, 400 g zielonego groszku mrożonego, średnia cebula, 25 dag szynki gotowanej, 150ml śmietanki, sól, pieprz.
Cebulę pokroić w drobną kostkę i ugotować wraz z groszkiem w osolonej wodzie. Szynkę pokroić w grubą kostkę. Ugotować makaron. Do odcedzonego makaronu dodać ugotowany groszek z cebulą, szynkę oraz wlać śmietankę. Dodać sól i pieprz. Dokładnie wymieszać. Pyszne danie makaronowe gotowe.

asiuulax3 - Zielone spaghetti:

Ugotować makaron. Kupić w sklepie szpinak ze śmietaną, już gotowy. ugotować szpinak, dodać żółtego sera tartego. wymieszać z makaronem i gotowe.

gutekk87 - Papardelle z wołowiną:

Jest to mój pomysł na danie, trochę w stylu orientalnym. Składniki:
makaron papardelle
2 plastry polędwicy wołowej
sos sojowy
olej sezamowy
1/2 papryki czerwonej
2 ząbki czosnku
1/2 małej cebuli
przyrumienione ziarna sezamu
przyprawa chili

Polędwicę wołową rozbijam, solę i posypuję pieprzem, marynuję w 2 łyżkach oleju sezamowego i 2 łyżkach sosu sojowego, pokrojonym drobno czosnku i cebuli. Wszystko razem smażę 2 minuty na patelni, wołowinę kroję w paski, całość wyjmuję z patelni. Paprykę owijam w folię i piekę w piekarniku, ok 1/2 godziny do miękkości, zdejmuję skórkę, jeśli łatwo odchodzi, kroję w plasterki.

Makaron gotuję w osolonej wodzie, mieszam z kolejnymi 2 łyżkami oleju sezamowego i 2 łyżkami sosu sojowego, dodaję odrobinę chili, sól i pieprz do smaku. Wkładam papardelle do patelni, na której smażyła się wołowina, podsmażam na średnim ogniu, mieszając, aby makaron równolegle lekko się zrumienił. Dodaję wołowinę, ziarna sezamu oraz część papryki. Całość podgrzewam.

Makaron układam na 2 talerze, dekoruję pozostałą papryką i ziarnami sezamu, polewam olejem sezamowym. Uwaga: Ten makaron Papardelle musi być pikantny! Jeśli będziecie postępowali według przepisu to gwarantuję, że wasze kubki smakowe doznają prawdziwego orgazmu...

Anix - Zapiekanka serowa – penne trzy sery:

Składniki:
1 margaryna
400 g makaronu penne
1 kostka bulionu z oliwą z oliwek i ziołami
2 jaja rozbełtane widelcem
350 g sera ricotty
150 g startej mozarelli
100 g startego parmezanu
2 łyżki świeżej posiekanej bazylii lub kilka listków
1 kostka przyprawy w minikostkach Bazylia
sól, pieprz do smaku

Przygotowanie: do około 1,5 litra gotującej się wody wrzuć 1 kostkę Bulionu z oliwą z oliwek i ziołami. Wymieszaj trzepaczką i gotuj przez 1 minutę. Wrzuć makaron, ugotuj al dente (na półtwardo – około 5 minut od momentu zagotowania wody).

Nasmaruj margaryną formę do zapiekanki. Do szklanej misy wrzuć ricottę, dodaj jajka. Rozdrobnij przyprawę w minikostkach bazylia. Wymieszaj. Ustaw piekarnik z termoobiegiem na 160 stopni (bez termoobiegu na 180 stopni). Wrzuć połowę makaronu do formy na zapiekankę. Ułóż na nim listki świeżej bazylii. Następnie nałóż ricottę, wyrównaj łyżką. Posyp startą mozarellą i parmezanem. Potem ułóż drugą warstwę makaronu, na nim listki bazylii, ricottę, startą mozarellę i parmezan. Włóż do piekarnika na 20 minut.

Anix - Cannelloni ze szpinakiem:

Składniki:
makaron rurki cannelloni (ok. 18 sztuk)
około 1 kg mrożonego szpinaku
puszka pomidorów w puszce
opakowanie sera feta (bądź mozzarella) - u mnie trochę jednego i drugiego
1 cebula
dwa ząbki czosnku
ser w plastrach do zapiekania

Przygotowanie: na oliwie podsmażamy cebulę i czosnek, dodajemy szpinak i dusimy tak długo, aż odparuje cały nadmiar wody ze szpinaku. W trakcie duszenia szpinak solimy, pieprzymy i przyprawiamy bazylią (wszystkie przyprawy do smaku). Po uduszeniu szpinaku odstawiamy go z ognia, dodajemy ser feta/mozzarella i łączymy je w całość. Nadziewamy rurki i układamy je w żaroodpornym naczyniu (ja na dno wylałem śmietanę wymieszaną z odrobiną mąki, można jednak wykorzystać tylko sos pomidorowy).

Sos pomidorowy przygotowujemy z pomidorów w puszce z dodatkiem soli (najlepiej dać troszkę więcej bo wciągnie ją makaron), pieprzu i ziół (np. oregano bądź bazylia, zioła prowansalskie).
Zalewamy rury sosem (uwaga! każdy kawałek makaronu nie przykryty sosem i wystający nie zmięknie! Pamiętajcie żeby KAŻDA rurka była przykryta). Na wierzchu układamy ser. Zapiekamy w piekarniku około 30 minut (makaron nie był gotowany) w temperaturze 180 stopni C.

Monika - Sałateczka pyyyyszna:

W roli głównej: makaron penne. Role drugoplanowe: tuńczyk, brokuły-ugotowane, majonez. Fabuła: wymieszać, doprawić i zajadać się. Smacznegoooo!

ejenajej - Spaghetti tradycyjne, w wydaniu ekspresowym:

Proste i szybkie w przygotowaniu, w sam raz jeśli nie mamy zbyt wiele czasu na zrobienie obiadu :)
Przepis na 4 osoby:  po wstawieniu wody na makaron, kroimy 2 cebulki i posiekane wrzucamy na rozgrzany olej. Czekamy aż się lekko zarumieni i dodajemy ok. 400g mielonego mięsa, które rozdrabniamy łyżką na patelni. Gdy całość się podsmaży, dorzucamy pomidory z puszki.

Prawdopodobnie woda w garnku zaczęła już wrzeć, więc solimy ją i wrzucamy makaron, który gotujemy wg instrukcji na opakowaniu.

Sos na patelni doprawiamy solą, pieprzem, słodką papryką, bazylią, oregano i koniecznie łyżeczką cukru (by zniwelować kwaśność pomidorów z puszki)! Mieszamy i pozwalamy wyparować nadmiarowi wody przez ok.10 minut. Można dodać pół puszki groszku.

Odcedzamy makaron, mieszamy go z niewielką ilością oliwy i podajemy na stół - sos już gotowy! Smacznego!

ejenajej - Zapiekanka makaronowa:

Znów szybkie, proste danie - gdyż głównie takie figurują w menu studenta, który przychodzi do domu zbyt głodny, by bawić się w wielkie gotowanie ;)

Makaron (świderki, kokardki, rurki) przygotowujemy o ok. 2 min krócej niż w instrukcji na opakowaniu. Nastawiamy piekarnik na 130 stopni. Na patelni smażymy posiekaną cebulkę, szynkę, groszek, kukurydzę, pomidory, paprykę - co akurat znajduje się w lodówce. Całość przekładamy na blachę wysmarowaną tłuszczem.

Przygotowujemy sos: na patelni (może być ta sama, jeśli zależy nam na jak najmniejszej ilości naczyń do późniejszego zmywania;) rozpuszczamy dużą łyżkę masła, dodajemy łyżeczkę mąki i mieszamy by powstała jednolita papka. Dodajemy 200 ml kremówki i pół kostki rosołowej, doprawiamy pieprzem i cierpliwie mieszamy, nie przerażając się początkową konsystencją - po chwili powinien powstać na patelni pyszny sos, który wylewamy na blachę. Do całości dodajemy makaron, całość mieszamy, przykrywamy plasterkami żółtego sera i wstawiamy na 15 minut do piekarnika. Na talerzu możemy "doprawić" potrawę keczupem i majonezem, wg uznania.

berciaaa - Pesto:

Makaron spaghetti ugotować "aldente". Po ugotowaniu odcedzić i zmieszać z pesto z oliwek, może być własnej roboty, ale równie smaczne jest ze sklepu w słoiczku. Osobno podsmażyć na patelni fasolkę szparagową zieloną, może być mrożona,też "aldente". Wyłożyć fasolkę na wymieszany makaron z pesto i wszystko posypać startym żółtym serem,najlepiej parmezanem.PYYYCHA !!!!

donlupin - Makaron babci, czyli idealne danie na kryzys:

Wspomnienie dzieciństwa....makaron z białym serem...mmmmm.....
Gotujemy makaron,najlepiej świderki,kokardki itp. Do miseczki wkładamy dwa sery twarogowe (250g) półtłuste lub jak kto woli tłuste. Dodajemy cukier waniliowy, cukier trzcinowy lub zwykły, 5 łyżek mleka lub śmietanki i wszystko ugniatamy widelcem, a potem mieszamy łyżką. Masę serową nakładamy na makaron ciepły lub zimny do wyboru.
Moja rodzinka się tym zajada!!! To tanie i proste danie jest na podium obiadowym:)

Żakanaka - Kurki na wianku:

Proporcje: pół kilo kurek, pół kostki masła 2 duże cebule, pęczek koperku, 500 g makaronu tagliatelle ( wstążki). Najpierw klarujemy masło na patelni (rozpuszczamy i zbieramy łyżką szumowiny, które wylewamy do zlewu). Dodajemy cebulkę i morzymy ją na szklisto, dodajemy kurki, które puszczą wodę i dusimy pół godziny. Teraz solimy i pieprzymy, to drugie dość obficie. W ostatnim momencie dodajemy posiekany koperek.

Makaron gotujemy 2 minuty krócej niż piszą na opakowaniu, bo i tak jeszcze zmięknie, hartujemy go gorącą wodą z kranu. Wykładamy porcje na talerze (muszą być wielkości docelowe, bo nie ma jak zrobić dokładki), uwijając tzw. wianek naokoło talerza i na środku kładziemy kurki. Nikt im sie nie oprze. Aha, żadnej śmietany, samo masło, i bron Boże jakieś tam margaryny czy oleje! Inne grzyby są możliwe, ale lepiej smakują z kasza gryczaną i zieloną pietruszką. Jak na wianku to tylko kurki!

halilisz - Szybkie, łatwe i smaczne:

Makaron świderki, kolanka, mała muszelka lub inny, ale raczej z tych drobniejszych ugotować al dente. Do ugotowanego makaronu dodać owoce jakie sezonowo występują np. truskawki (pokrojone), albo jagody (uwielbiam) bądź gruszkę (najlepiej miękką klapsę pokrojoną w kostkę). Makaron wymieszać z owocami i zalać zakwaszoną śmietaną zmieszaną z cukrem waniliowym. Pycha.

aggie80 - Makaron z białym serem na ostro:

Nie wiem, skąd znam ten przepis. Nie wiem, jak nazwać tę potrawę. Wiem za to, że jest pyszna, tania i bardzo łatwa. Na patelni szklimy drobno posiekane dwa ząbki czosnku oraz jedną cebulę. W miseczce rozdrabniamy półtłusty twaróg, dodajemy do niego podsmażoną cebulę z czosnkiem i doprawiamy solą i pieprzem. Łączymy wszystko w jednolitą masę.

Gotujemy makaron np. świderki. Odcedzamy. Gorący makaron mieszamy z masą serową i pyszne danie gotowe. To danie w wersji wegetariańskiej. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie żeby dodać do niego podsmażoną kiełbaskę lub szynkę.

Briskuth - Makaron z zielonym pesto:

Jako wielki miłośnik makaronu oraz włoskiej kuchni cenię sobie dania proste, nieprzekombinowane. Najważniejsze są świeże składniki. Pesto można kupić gotowe w słoiczku, jednak nie będzie się ono równało z tym samodzielnie przygotowanym. A jest to banalnie proste:
orzeszki pinii (2-3 łyżki) – można je zastąpić orzechami włoskimi, pistacjami
krzaczek bazylii (a najlepiej dwa)
dwie łyżki świeżo startego parmezanu
ząbek czosnku
pół szklanki oliwy z oliwek
sól i pieprz

Wszystkie składniki miksujemy w blenderze lub ucieramy w moździerzu. Jeśli używamy moździerza to zaczynamy od suchych składników, a oliwę dolewamy później. Odkładamy do lodówki na godzinkę. Makaron np. wstążki gotujemy al dente, odcedzamy i wrzucamy z powrotem do garnka. Dodajemy pesto i dokładnie mieszamy. Nakładamy na talerze, posypujemy parmezanem i dekorujemy bazylią. Proste i pyszne.

aggie80 - Spaghetti carbonara:

Poniżej przepis na pyszne spaghetti carbonara. W najlepszym wydaniu jadłam je w małej niepozornej knajpce w Rzymie na Zatybrzu. Ilekroć zatęskni mi się za Rzymem (a tęsknię często) przyrządzam moją ulubioną carbonarę. Przepis niesłychanie łatwy. Potrzebne nam do tego:
makaron spaghetti
1 mała cebulka
boczek wędzony
2 żółtka
śmietanka (12 - 30 procent, co kto lubi)
świeża bazylia
świeżo starty parmezan
sól
świeżo zmielony biały pieprz

Na patelni podsmażany posiekaną cebulkę oraz boczek pokrojony w cienkie paseczki. Do miseczki wbijamy żółtka, dolewamy trochę śmietanki, oraz łyżkę startego parmezanu. Przyprawiamy solą i dużą ilością pieprzu. Soli wystarczy odrobina, gdyż parmezan i boczek są dość słone. Mieszamy zawartość miseczki.

Makaron gotujemy (al dente) a następnie odcedzamy. Nie przelewany go wodą, tylko wrzucamy z powrotem do garnka. Stawiamy na małym ogniu i dodajemy do niego podsmażoną cebulkę z boczkiem oraz żółtka ze śmietanką. Wszystko mieszamy przez chwilkę aż makaron połączy się z sosem. Należy pamiętać o bardzo małym ogniu, w przeciwnym wypadku żółtka się zetną i będzie jajecznica. Makaron oblepiony pysznym sosikiem wykładamy na talerze, posypujemy startym parmezanem i dekorujemy bazylią. Do tego lampka wina i pozostaje mi tylko życzyć smacznego.

Briskuth - Z makaronem najlepszy jest rosół:

Pół kurczaka, jeden żołądek i jedno serduszko drobiowe, 3 marchewki, 2 pietruszki, pół selera, kawałek pora, cebula opalona nad gazem, kilka ziarenek pieprzu i ziela angielskiego, listek laurowy, sól, pieprz,  woda.
Na makaron: 2 szklanki mąki, 5 jajek, ok 1/2 szklanki wody, szczypta soli.

Kurczaka umyć i włożyć do garnka z zimną wodą. Zagotować. Zdjąć szumowiny. Dodać warzywa, przyprawy i gotować na malutkim ogniu ok 2 godziny.

Ze składników na makaron zagnieść ciastko, rozwałkować podsypując mąką i pociąć na paseczki. Wrzucić na wrzątek i gotować ok 5 minut. Ugotowany makaron nałożyć na talerze, zalać rosołem i posypać pietruszką. Mniam.

miko - Mickolo:

Aby przyrządzić dobre danie z udziałem makaronu potrzebujemy kilku składników. Przede wszystkim potrzebny jest dobry, radosny nastrój - bez niego nigdy nie odczujemy i nie odtworzymy typowo włoskiego "słonecznego" smaku, pełnego aromatu i pasji. Dodatkiem jest inspiracja - najlepiej żeby była nią ukochana, dla której gotujemy z miłością i zaangażowaniem. No, ale przy gotowaniu nie możemy zapomnieć też kulinariach samych w sobie. Najważniejszy jest odpowiedni dobór produktów - muszą być świeże i najwyższej jakości.
Składniki ( już te właściwe):
- makaron farfalle (kokardki) ok. 150 g,
- czosnek (3 ząbki),
- 1 cebula,
- bekon,
- pomidory suszone,
- czarne oliwki,
- pomidory w puszcze krojone lub całe (1 puszka) lub swieże (2),
- bazylia swieża i suszona,
- pieprz, sól,
- oliwa z oliwek

Przygotowanie tego cuda jest dziecinnie proste. Na patelni rozgrzewany oliwę z oliwek( najlepiej extra virgin) Na niej podsmażamy dorodne, posiekane w kostkę plastry bekonu oraz cebuli. W między czasie w odrobinie osolonej wody gotujemy makaron. Gdy boczek z ceublką już się nieco podsmaży, dodajemy pomidory i całość gotujemy przez około 15 minut. Podczas gotowania dodajemy bazylię oraz oliwki i do smaku doprawiamy sola i pieprzem. Makaron odcedzamy z wody, nakładamy do miseczek i dodajemy sos prosto z patelni. Całość posypujemy świeżym parmezanem. Obok ustawiamy wino i oczekujemy na ukochaną... cudowny wieczór gwarantowany:)

proponuje23 - Makaron z krewetkami:

Ugotować makaron, przygotować sos: cebulkę podsmażyć na oliwie, dodać bardzo dojrzałe pomidory, paprykę, papryczkę chili, doprawić solą, pieprzem, ziołami prowansalskimi, szafranem, dodać krewetki, oliwki i trochę serka topionego. POłączyć i gotowe!

nova.nike - Lasagne z warzywami:

Makaron to jeden z moich ulubionych składników na różne potrawy. Myślę, że opiszę tu taką, którą robię systematycznie co pewien czas ze względu na jej walory smakowe, chodzi o lasagne z warzywami.

Potrzebna nam będzie duża cukinia (lub dwie małe), z 2-3 marchewki (zależy od wielkości), cebulka lub kilka szalotek, 2-3 ząbki czosnku (jak kto lubi), kremówka, bułka tarta (wg mnie im więcej tym lepiej), ser żółty, no i oczywiście makaron lasagne.

Przygotowanie jest następujące: Pokroić cukinię w krążki i podsmażyć na patelni w małej ilości oliwy na lekko złoty kolor. Wyjąć i w jej miejsce włożyć pokrojoną w kostkę marchewkę, a po chwili cebulkę/szalotki (aż marchewka lekko zmięknie, nie chcemy jej rozgotować), dodać kremówkę, posolić i smażyć kilka minut (nie więcej niż 7-10). Na drugiej patelni roztopić masło, dodać bułkę tartą i posiekany czosnek (będzie niesamowity, przepyszny zapach). W międzyczasie ugotować makaron wg przepisu na opakowaniu.

Mamy już wszystko przygotowane, teraz trzeba to ułożyć warstwami rozpoczynając od cukinii, następnie marchewka z cebulką i kremówką, na to bułka tarta z czosnkiem. Potem znów płat makaronu i warzywa. Mnie wychodzą zwykle trzy warstwy warzyw i dwie makaronu. Na samej górze powinny spocząć warzywa, a raczej bułka tarta, którą posypujemy żółtym serem - ilość według upodobania - ja daję sporo. Następnie zapiekamy w piekarniku przez około 15-20 min rozgrzanym do temp. 180 stopni (termoobieg) lub 200 stopni (normalnie). Jak raz zjecie - będzie to wasze ulubione danie z makaronem:) Smacznego!

landryna - Penne z kurczakiem w sosie gorgonzola:

Składniki: 400 gram makaronu penne (oczywiście nieugotowanego)
2 średnie piersi z kurczaka
100 gram gorgonzoli
400 ml śmietanki 30%
250 gr żóltego sera
30 ml oliwy z oliwek
przyprawa do grilla lub do kurczaka
sól, pieprz, papryka słodka

Przygotowanie: Makaron ugotowć al dente i przepłukać zimną wodą przez sitko. Gorgonzolę oraz żółty ser zetrzeć na tarce osobno, kurczaka pokroić w kostkę, dodać oliwę i przyprawy (pieprz,sól,przyprawę do grilla i kurczaka, papryke słodką), następnie smażyć, aż się mocno zarumieni,dodać śmietanę, gorgonzolę i czekać, aż się rozpuści następnie doprawić do smaku przyprawami,solą,pieprzem.

Gdy śmietana zacznie gęstnieć dodć makaron mieszać delikanie aby nie rozwalić makaronu następnie dodać żółty ser rozprowadzić go po całej potrawie kiedy sie rozpuści danie gotowe i na talerz całość udekorować bazylią.Żeby ocenić należy spróbować, każdy kto spróbuje powie ,że nigdy nic lepszego nie jadł gwarantuje prawdziwa uczta smaku:)

villi - Zapiekanka z tuńczykiem:

Bardzo łatwa, bardzo smaczna i z wieloma wersjami. Wersja podstawowa: paczka makaronu penne (rurki),
2 puszki tuńczyka
cebula
ser żółty
sól, pieprz, zioła prowansalskie
3 łyżki oliwy z oliwek

Makaron ugotować na półtwardo, wymieszać z tuńczykiem rozdrobnionym widelcem, cebulą pokrojoną w piórka, przyprawami i oliwą z oliwek. Przełożyć do żaroodpornego naczynia, posypać startym serem. Piec 45 min w 190-200 stopniach.

Wersja meksykańska: dodajemy puszkę kukurydzy i opcjonalnie puszkę czerwonej fasoli
Wersja włoska: dodajemy oliwki czarne i zielone i garść kaparów
Wersja wiosenna: układamy na makaronie lekko podgotowane szparagi a na nie wiórki masła, na to dopiero starty ser
Wersja letnia: zamiast szparagów układamy pokrojoną w plasterki i lekko podduszoną z czosnkiem cukinię
Wersja serowa: układamy w naczyniu do zapiekania warstwami: makaron z tuńczykiem, plastry mozzarelli, makaron, pokruszony ser pleśniowy, makaron, starty ser żółty.

vheider -  Makaron ryżowy + wołowina ze śliwką po chińsku, mega czad!
Makaron to przecież nie tylko domena włoskich zeżeraczy pizzy i potraw wszelakich typu spaghetti;D ja np. uwielbiam makaron ryżowy albo sojowy, który idealnie pasuje do mega pysznych wynalazków kuchni chińskiej. Proponuję więc potrawę złożoną z podsmażonego makaronu sojowego z wołowiną w sosie śliwkowym. Może danie owo wymaga nieco więcej pracy niż przy wykonaniu bolońskiego, ale naprawdę warto... Już mi ślinka cieknie! Przepis wygląda tak:
przygotowujemy:
wołowinę (0,5 kg na 3 osoby)
suszone śliwki - ok. 10 większych sztuk
powidła śliwkowe - ok pół standardowego słoiczka
mąka ziemniaczana - czubata łyżka
sos sojowy - kilka kropel
jogurt naturalny - 150 ml
miód - czubata łyżka
czosnek - 2 średnie ząbki
szczypta imbiru
szczypta pieprzu

Oczywiście do sosu należy zakupić makaron sojowy. Z tym nie ma problemu, jest dostępny np. w Carrefourze albo w Piotrze i Pawle. Wystarczy jedna paczka.

Wołowina niestety nie jest kurczakiem, który po 10 minutach smażenia, nadaje się do konsumpcji. Musimy więc z nią trochę powalczyć - bierzemy sos sojowy i szczodrze polewamy mięcho z każdej strony, tak żeby zrobiło się ciemno brązowe. Do całości dokładamy zmielony czosnek. Potem musimy przeczekać, aż sosik i czoch przejdą do każdego zakamarka, co może trwać nawet 3 godziny. Nasza cierpliwość nie pójdzie na marne, bo dzięki temu przy smażeniu wołowina szybciej stanie się delikatna pieszcząc nasze podniebienia;)

Teraz kolej na śliwki. Fakt, że są suszone, ale tym razem musimy spowodować, żeby nieco zmiękły, dlatego nasączamy je w wodzie. W tym czasie kroimy mięso na cienkie paski i podsmażamy lekko na patelni (uprzednio odsączamy ze sosu), a potem przekładamy do małego gara z wrzątkiem. Musi być go mniej więcej tyle, żeby naszej wołowince nie urządzić przypadkiem kąpieli;) Jak już przełożymy wszystko do wrzątku, wlewamy resztę sosu sojowego oraz czosnek i tak oto czekamy na powstanie wstępnej wersji sosu. Teraz musimy zadbać o resztę.

W osobnym garze gotujemy śliwki, tak żeby rozgotowały się na miazgę;) Gdy już je zmasakrujemy, dodajemy powidła śliwkowe, miodzik, pieprz, imbir oraz ewentualnie trochę soli. Na koniec robimy osobliwą zaklepkę z jogurtu zmieszanego z mąką ziemniaczaną. Tak oto uzyskamy słynną kisielowatą formułę chińskich potraw. Gdy potrawy w obu garach będą gotowe, sos śliwkowy dolewamy do zmiękczonej wołowiny i chwilkę razem gotujemy.

Teraz sprawa makaronu. Generalnie wystarczy zalać go tylko wrzącą wodą, odczekać kilka minut i gotowe. Jednak my chcemy go nieco podsmażyć - na patelnię wlewamy więc łyżkę oliwy z oliwek i podsmażamy z odrobią soli i pieprzu. I teraz nakładamy makaron na talerz, a na nim przepyszny sosik śliwkowy z wołowiną. Jak komuś nie będzie smakować, to nie ręczę za siebie!

jahus - Penne z gorgonzolą:

Jeśli chcesz zaimponować dziewczynie, chłopakowi, czy teściowej skorzystaj z poniższego przepisu. Sukces gwarantowany [testowane na najbardziej wymagających, nikt nie ucierpiał, wręcz przeciwnie :)].

Makaron penne [mogą też być inne tego typu, np kokardki] gotujemy z niewielką ilością soli [proponuję al dente, czyli by był lekko twardawy, lekko; uzyskujemy przez to bardziej sycącą, przez co często zdrowszą wersję, ale wedle uznania].

Jednocześnie przygotowujemy sos. Potrzebne składniki to ser gorgonzola (zamiast niego bardzo dobrze sprawdza się też dużo tańszy błękitny lazur), serek topiony o smaku śmietankowym, śmietana (najlepiej 18%), świeża bazylia. Śmietanę wlewamy do garnka i powoli podgrzewamy nieustannie mieszając; gdy zacznie wrzeć, dodajemy rozdrobnioną gorgonzolę (błękitny lazur) oraz serek topiony. Czekamy aż wszystkie składniki roztopią się i stanowić będą jednolitą masę. Tak przygotowanym sosem polewamy makaron, doprawiając i dekorując jednocześnie świeżymi liśćmi bazylii. Całość nie powinna zająć więcej niż 15 min. Bon Appétit!

kyrtap5 - Fusilli z serem, nie dla abstynentów:

Składniki na ok. 4 porcje:
250 g kostka sera Halloumi
1/3 szklanki oleju czosnkowego
łyżka soku z limonki
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
pieprz (nie solimy - serek jest słony)
3 szklanki suchego makaronu fusilli - przygotowanego zgodnie z instrukcją na opakowaniu
2/3 szklanki pomidorów podsuszanych, z oliwy
1 duża papryka
parmezan
3 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 łyżeczka cukru
sól, pieprz - świeżo mielone do smaku
duża łyżka mascarpone
ewentualnie - 50 ml wódki (do marynowania pomidorów)

Nastawiam piekarnik na 180 st. Kiedy się nagrzeje, upiekę w nim paprykę - ok. 12 minut (do pojawienia się ciemnych przebarwień). Pomidory drobno siekam, doprawiam solą, cukrem, pieprzem i odstawiam na czas gotowania makaronu (w tym momencie można dodać alkohol). Upieczoną paprykę obieram ze skóry i dodaję do pomidorów.

Po ugotowaniu, makaron wrzucam z powrotem do garnka i jak radzi autorka - mieszam z serkiem, zostawiając na średnim ogniu. Dodaję pomidory, natkę i paprykę, dokłądnie mieszam. Posypuję parmezanem i jeszcze chwilę trzymam w cieple...

W średniej wielkości misce mieszam olej, sok z limonki, pieprz oraz pietruszkę. Ser kroję w plastry, potem na mniejsze kawałki (wedle uznania). Halloumi smażę na rozgrzanej patelni - z obu stron, tak by nabrały złotego koloru (trwa to chwilkę), odwracam je dwoma widelcami.
Usmażone kawałki sera wkładam do miski z olejem i natką, mieszam i dodaję do makaronu. Smacznego!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Surówka z rzodkiewki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto