Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malta Festival Poznań 2018: Program tegorocznego festiwalu zapowiada się ekscytująco. Sprawdź!

Sebastian Gabryel
Operę "The Moon" obejrzymy w Auli Artis
Operę "The Moon" obejrzymy w Auli Artis Lambert de Jong
Malta Festival Poznań 2018 startuje 15 czerwca o godz.16.30 na placu Wolności. Co znajduje się w programie? Oto najważniejsze wydarzenia tegorocznej Malty.

Imprezę Malta Festival Poznań 2018 zainauguruje kontrowersyjny projekt „Wieża Gargamela. Monumentalne kartonowe konstrukcje” autorstwa francuskiego artysty sztuk wizualnych Oliviera Grossetete'a, który wspólnie z wolontariuszami zbuduje kartonową kopię sztucznie dobudowanej wieży historycznego budynku poznańskiego Zamku Przemysła. Warto podkreślić, że replika „wieży Gargamela” powstanie jedynie przy udziale ludzkich rąk. Po zakończeniu kilkudniowej pracy, zostanie efektownie zburzona.

Niemniej interesująco zapowiada się koncert pt. „Konieczny...? Koniecznie!”, który odbędzie się 23 czerwca o godz. 22 w Parku im. Henryka Wieniawskiego. Piosenki oraz muzykę filmową napisaną przez Zygmunta Koniecznego, znanego z działalności w Piwnicy pod Baranami, w zupełnie nowych aranżacjach wykonają Orkiestra Collegium F pod batutą Marcina Sompolińskiego oraz utalentowani soliści: Cezary Duchnowski, Agata Zubel, Bartłomiej Wąsik i Andrzej Bauer. W repertuarze znajdują się wielkie przeboje znane z historii polskiej muzyki popularnej, takie jak „Ta nasza młodość”, „Grande Valse Brillante” czy „Oczy tej małej”.

Aż trzy razy zostanie wystawiona premiera scenicznej adaptacji powieści Gyorgiego Spiro pt. „Mesjasze”. Przedstawienie, powstałe we współpracy organizatorów festiwalu z Teatrem Zagłębia w Sosnowcu, to autorskie spojrzenie reżyserki Anety Groszyńskiej na temat polskiej emigracji we Francji w połowie XIX wieku. Jak zapewniają twórcy, sztuka łączy w sobie tragikomiczną fantazję oraz historyczną rozprawę o „polskiej duszy”. Przedstawienie będzie można zobaczyć 16, 17 i 18 czerwca o godz. 19 na Międzynarodowych Targach Poznańskich (Hala MTP1).

Miłośnicy nowoczesnego teatru powinni też zainteresować się inną propozycją Malty, jaką jest „Concert by Band Facing the Wrong Way” Maartena Seghersa. Najnowszy projekt jednego z tegorocznych kuratorów festiwalu, będący jednocześnie spektaklem i żywiołowym koncertem, jest ostatnią częścią tryptyku, w którym artysta zastanawia się, gdzie leży granica między rozrywką a tragedią. Sztuka odbędzie się 18 czerwca o godz. 20 i 19 czerwca o godz. 21 w Auli Artis.

Organizatorzy nie zapominają również o zwolennikach sztuki wizualnej. W poznańskim Pawilonie zostanie zaprezentowany wspólny projekt dwóch nieszablonowych artystek. Twórczość Lot Lemm i Grace Ellen Barkey bazuje na delikatnych materiałach, takich jak porcelana, tkaniny i nici, które w ich rękach zyskują na nieprawdopodobnej sile. Ich najnowsze „18 Videos” to sztuka zaskakująca absurdem i zmysłowością, zaklętych w abstrakcyjnych figurach ludzkich rozmiarów. Poznać ją z bliska będzie można od 18 do 23 czerwca o godz. 14.

Czytaj więcej na następnej stronie >>>

W Pawilonie odbędzie się też prezentacja „Glory Hole” belgijskich artystów Maartena Seghersa i Jana Lauwersa z Ohno Cooperation, będącego rodzajem niepokojącej i pełnej cynizmu wizji na temat...dziury w jednej ze ścian galerii. Projekt zostanie wystawiony w dniach od 18 do 23 czerwca o godz. 14. To jednak nie koniec wydarzeń związanych z twórczością duetu – w tych samych dniach i godzinach będzie można zobaczyć „The Ohno Cooperation Conversations”, czyli kilkunastominutowe wideo, w którym Belgowie wcielają się w rolę błaznów, pytając o rolę artysty i dzieła sztuki w społeczeństwie.

Malta Festival to również odważny i poszukujący teatr. 22 i 23 czerwca o godz. 20 w Auli Artis**odbędzie się polska premiera „Wojny i Terpentyny” Jana Lauwersa, na podstawie głośnej powieści Stefana Hertmansa o tym samym tytule. To osobiste, a wręcz intymne spojrzenie reżysera na temat tej historii, będące punktem wyjścia do refleksji dotyczących takich kwestii, jak rozwój industrializacji czy przemoc I wojny światowej. Innym ważnym wydarzeniem będzie spektakl „Another One”, w którym Lobke Leirens i Maxim Storms zainspirują publiczność do rozmyślań o tolerowaniu i byciu tolerowanym. Motto sztuki, na którą 22 czerwca o godz. 22.30 zaprasza Centrum Kultury Zamek** brzmi: „Jeśli ty złamiesz moje serce, ja złamię twoje”.

W tym samym miejscu, 21 czerwca o godz. 19, Lot Lemm i Grace Ellen Barkey w oryginalny sposób zaprezentują dorobek XIX-wiecznego kompozytora Gustava Mahlera. Spektakl „Forever” to próba odpowiedzi na postawione przez niego pytanie o istotę śmierci, która „także zasługuje na pieśń i taniec”. Warto podkreślić, że chorografia jest oparta na ostatniej części cyklu Mahlera „Der Abschied”. W zamkowych wnętrzach odbędzie się również mistyczna sztuka „1095”, powstała we współpracy reżyserki Lisaboy Houbrechts z belgijskim zespołem Kuiperskaai (19 czerwca o godz. 18). Dzień później o godz. 19 – w Auli Artis – operę „The Moon” na czterech śpiewaków, będącą zarazem minimalistyczną instalacją o przyszłości, przedstawi tajemniczy projekt MaisonDahlBonnema.

Damon Albarn i widowiskowy mapping na zakończenie Malta Festival Poznań:

Źródło: Agencja TVN

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto