Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

maltafestival poznań2010: Co za darmo zobaczysz pierwszego dnia festiwalu - w piątek, 25 czerwca

Redakcja
Na dziewięć dni Poznań zamieni się w wielką scenę ze spektaklami teatralnymi, performanceami, koncertami, działaniami artystycznymi łączącymi różne dziedziny sztuk… Sprawdźcie, co w piątek za darmo będzie można zobaczyć na maltafestival poznań2010.

Teatralna machina na dobre rozpędzi się dopiero po południu, ale już od rana będziemy mogli być świadkami Odkrycia fresku w fabryce konserw. Oto dzięki szczęściu i przypadkowi ze ściany odpadł fragment tynku, odsłaniając fresk sprzed kilkuset lat. Pomimo nie najlepszego stanu, w jakim się zachował i koniecznej restauracji przez konserwatora ujawnia historię, która świetnie nawiązuje do wydarzeń dni dzisiejszych – pomysłu budowy w przestrzeni publicznej miasta Poznania minaretu. Fresk wydaje się obrazować to wydarzenie – widać na nim historię powstawania tej budowli przed wielu laty: etap ustalania kwestii formalno-administracyjnych, prace budowlane, aż do uroczystego otwarcia i reakcji ludu – podzielonego na dwa fronty: akceptujący i negujący tę inicjatywę.

W „Odkryciu fresku w fabryce konserw” Michała Stachyry uczestniczyć będziemy mogli przez cały czas trwania festiwalu – codziennie od godz. 10, do wieczora, na ul. Wilkońskich/Dąbrowskiego 129.

Mapa festiwalowych wydarzeń

Pokaż maltafestival poznań2010 - dzień pierwszy 25 czerwca 2010 na większej mapie

Kolory: zielony - spektakle bezpłatne, czerwony - spektakle płatne, niebieskie - konecrty, muzyka; fioletowy - film

Dwie godziny później – w samo południe - na stadionie im. E. Szyca ruszy akcja Anny Czarnoty i Miki Grochowskiej. Projekt Fundament Ruina jest próbą reaktywowania miejsc zaniedbanych i opuszczonych. Projekt zakłada aktywne uczestnictwo widzów, które ma być motorem napędowym pozytywnych zmian. To biorący udział w akcji mieszkańcy będą mogli wpłynąć na to, jak wygląda przestrzeń wokół nich. Będą mogli realnie zbudować/odbudować miejsce dla siebie. Autorki stawiają pytanie, czy ruina, brzydota, ale też nuda mogą być dobrym fundamentem do działania. Nie tylko w ramach ustalonych działań artystycznych, ale dla każdego z nas na co dzień. Do akcji będzie można się przyłączyć przez wszystkie dni Festiwalu.

Projekt The House of Eutopia Filipa Berte, nad którym zaczął pracę w 2006 roku, jest artystycznym wyrazem refleksji nad Europą jako polityczną i społeczną całością. „Zarówno jako architekt i artysta sztuk wizualnych szczególnie interesuje mnie egzystencjalny związek człowieka z przestrzenią (zwłaszcza w europejskich, nowoczesnych społeczeństwach)”. Koniec projektu przewidziany jest na rok 2013. Wtedy cały materiał zostanie zebrany w Domu Eutopii - konstrukcji wybudowanej na krótki czas w stolicy Europy, Brukseli. Do momentu znalezienia miejsca na taką budowlę będą konstruowane i rozwijane poszczególne pokoje tego Domu. „Eutopię” będziemy mogli zobaczyć codziennie o godz. 17.00, 18.00, 19.00, 20.00 i 21.00 w Starej Rzeźni.

O godzinie 17.00  na Starym Rynku pojawi się, namiesza w głowach, a zaraz potem zniknie Pięścian grupy Twożywo. W tym samym czasie (o godz. 17.00) w Sali Audiowizualnej Muzeum Archeologicznego zaprezentowany zostanie film Les risques du métier („Dlaczego kłamały”), w reżyserii André Cayatte, będący klasyką gatunku filmu sądowego. Jest to również debiut filmowy Jacques Brela, który zagrał jedną z ról, a także skomponował muzykę do tego filmu.

Wieczorem, o godz. 21.00, w przejściu podziemnym pod rondem Kaponiera rozpocznie się Notatnik Poznania czyli zupełnie nowa perspektywa zwiedzania obcego miasta stworzona przez „przyjezdnych” Michała Górczyńskiego i Patryka „Tik Tak” Matelę. Zaproponowana forma muzyczna nazwana została „utworem – opowieścią” i polega na przekształcaniu dźwięków miasta w muzykę
- Przewodnik przetwarza informator turystyczny na muzyczną partyturę, w której wyjście z pociągu, wysokość zabytków czy otoczenie sklepu spożywczego opisane są przez artykulację, tempo, rytm i ekspresję – zapowiada Michał Górczyński. - Przewodnik włącza do swojej opowieści wszelkie gesty i słowa, chcąc, by stały się integralną częścią utworu muzycznego. Koncert pod rondem będzie mobilną propozycją przesuwania się po surrealistycznej mapie miasta w kierunku parkingu, gdzie odbędzie się finalna symfonia z udziałem publiczności.

Brytyjska grupa Priplum zaprasza od godz. 22.00 na spektakl The Bell rozgrywany na placu Wolności. Hipnotyzująca opowieść o walce, nadziei i zbawieniu opowiada o starciu klanów w skonfliktowanym kraju, gdzie wrogowie – zaślepieni wzajemną nienawiścią – chcą siebie zrównać z ziemią. Absurd wojny i instynkt zniszczenia może trwać nadal i eskalować przemoc albo zakończyć się – wraz z decyzją o odbudowaniu świata na nowo, z ocalałych resztek.

Godzinę później wieczorną działalność zainauguruje Klub Festiwalowy mieszczący się w Pasażu Kultury na Starym Rynku – między Wielkopolskim Muzeum Wojskowym, a Arsenałem. O godz. 23.00 z godzinnym koncertem wystąpi zespół BiFF. Definicja BiFF to po angielsku „cios”, a po polsku oznacza projekt Ani Brachaczek i Hrabiego Fochmana znanych z zespołu Pogodno, a zasilanych przez „najlepszą sekcję rytmiczną w kraju”, czyli Jarka Kozłowskiego (Mitch&Mitch) i Michaela Pfeiffa.
Brzmią rockowo, big-beatowo, tanecznie, czasem glamrockowo. Oniryczny wokal Ani i słodkie melodie w połączeniu z ironicznymi tekstami i rock’n’rollową energią tworzą coś, co sam zespół nazywa onirycznym punkiem.

Po koncercie, Klub Festiwalowy ucichnie, ale tylko pozornie – rozpocznie się bowiem Silent Disco, czyli zabawa przy muzyce słyszanej za pomocą bezprzewodowych słuchawek. W tym roku DJ-e będą serwować muzykę na kilku niezależnych kanałach. Premierowej nocy, pod hasłem „welcome to the malta jungle night” bawić się z nami będą DJ-e: Bold, Dtress i James.

Ale to nie koniec pierwszego maltańskiego dnia. Czy zastanawialiście się, jak dziś wyglądałaby Sobótka? Jaką balladę napisaliby dziewiętnastowieczni romantycy, gdyby przyszło im żyć w XXI wieku? I gdyby to wszystko przełożyć na współczesny język tańca oraz przenieść miejsce akcji znad jezior, łąk i lasów do nowocześnie zaaranżowanej architektury Starego Browaru? Równo o północy, w cyklu Stary Browar Nowy Taniec na Malcie w przestrzeni centrum handlowego Starego Browaru odbędzie się  premiera spektaklu Przesilenie letnie – rezultat współpracy trzech osób: performerki i choreografki Magdaleny Przybysz, performerki i artystki wideo Zorki Wollny oraz kompozytorki Anny Szwajgier.

Tyle za darmo będziemy obejrzeć pierwszego dnia maltafestival poznań2010 (wcześniej nazywającego się Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Malta). Sprawdź cały program festiwalu:

25 czerwca
piątek
26 czerwca
sobota
27 czerwca
niedziela
28 czerwca
poniedziałek
29 czerwca
wtorek

30 czerwca
środa
1 lipca
czwartek
2 lipca
piątek
3 lipca
sobota
Poznań bez
papierosa
3 lipca

Wszystko
o maltafestival poznań2010
- program, zapowiedzi, relacje
17, 18,
24, 25 lipca, Stary Rynek
3 lipca 2010 - Malta
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto