Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

maltafestival poznań2010: Co za darmo zobaczysz w środę, 30 czerwca

Redakcja
Ostatni dzień czerwca – środa, to kolejny dzień maltafestival poznań2010. Sprawdź, co za darmo będziesz mógł zobaczyć w miejskich przestrzeniach Poznania.

Od kilku lat Malta nie jest już festiwalem „czysto” teatralnym – w jej programie możemy odnaleźć m.in. przedstawienia taneczne, koncerty oraz performance łączące wiele dziedzin sztuki. To jeden z powodów, dla którego organizatorzy postanowili zmienić nazwę wydarzenia: zamiast Międzynarodowy Festiwal Teatralny Malta, to teraz maltafestival poznań2010.

Jednym ze zjawisk z pogranicza sztuk plastycznych i socjologii oraz historii jest prezentowany codziennie na rogu ul. Dąbrowskiego i Wikońskich fresk. Stylizowane na średniowieczne malowidło przedstawia narodziny pomysłu powstania w Poznaniu minaretu, obserwujemy etap ustaleń, uroczyste otwarcie i reakcje ludu – podzielonego wobec monumentalnej budowli. Odkrycie fresku w fabryce konserw Michała Stachyry to próba pokazania za pomocą dawnych metod współczesnych sporów, będąca jednocześnie zachwianiem prostego ciągu czasu na linii „przeszłość – teraźniejszość – przyszłość”. Fresk oglądać możemy przez cały czas trwania maltafestival poznań2010 – do 3 lipca włącznie.

Jak trafić na wydarzenia maltafestival poznań2010 w środę, 30 czerwca

Pokaż maltafestival poznań2010 - dzień szósty - 30 czerwca - program na większej mapie

zielony - spektakle bezpłatne, czerwony - wydarzenia biletowane, żółty - spotkania, panele, fiotelowy - film, niebieski - muzyka, koncerty

Spotkanie z Janem Fabrem, połączone z promocją książki „Corpus Jan Fabre” Luka van Den Driesa, rozpocznie się o godz. 11 na Dziedzińcu Muzeum Archeologicznego.

Opuszczone i zapomniane miejsca powinny być traktowane jako inspiracja do podjęcia nowych i twórczych działań. Takie właśnie założenia ma projekt Fundament Ruina Anny Czarnoty i Miki Grochowskiej realizowany na byłym stadionie Warty. Artystki zainicjowały tę akcję przede wszystkim dlatego, by zachęcić poznaniaków do codziennych, spontanicznych działań na rzecz miasta. Co jest jednak najważniejsze, instalacja może powstać jedynie przy udziale ludzi. Początek – codziennie, do 3 lipca włącznie – o godz. 12.

O godz. 15 będziemy mogli wziąć udział w spotkaniu w dwóch spotkaniach. Pierwsze z nich – z japońską tancerką Fumiyo Ikedą odbędzie się w Klubie Festiwalowym w Pasażu Kultury, a  poprowadzi je Anna Królica. Natomiast panel dyskusyjny zatytułowany Efekt Minaretu na dziedzińcu Muzeum Archeologicznego poprowadzi Dorota Grobelna.

Stara Rzeźnia zamieniła się w tymczasowe pokoje Domu Eutopii, który za trzy lata powstanie w Brukseli. Projekt, który zaaranżował Filip Berte, opiera się na solidnych fundamentach społecznych i politycznych. Refleksję na tych dwóch polach ma połączyć wymiar egzystencjalny. Artysta skupia się na sytuacji w Europie i dąży do odnalezienia uniwersalnego klucza, właściwego kwestiom ogólnoludzkim. Berte podjął się próby stworzenia imitacji takich miejsc. Projekt, którego część możemy zobaczyć w Starej Rzeźni, zakłada wybudowanie w 2013 roku Domu Eutopii w stolicy Europy – Brukseli, który wypełnią pokoje prezentowane między innymi w Poznaniu. Eutopię będziemy mogli zobaczyć codziennie o godz. 17, 18, 19, 20 i 21 w Starej Rzeźni.

O tej samej godzinie (17.00) w Sali Audiowizualnej Muzeum Archeologicznego rozpocznie pokaz filmu Rosas danst Rosas Anne Teresy de Keersmaeker, jednej z najwybitniejszych choreografem na świecie. Na początku lat 80. XX wieku mając zaledwie 20 lat zaprezentowała swój pierwszy spektakl, a trzy lata późnej założyła własny zespół Rosas.

Czwarte środowe spotkanie – z Miet Warlop, autorką żywej instalacji „Springville” rozpocznie się o godz. 18.15 w Maszynowni Starej Rzeźni.

W Oriente Teatro Due Mondi siedmiu aktorów znajduje się w nieustannym ruchu przychodzenia i odchodzenia, poszczególne sceny następują po sobie w wybranych miejskich lokalizacjach – przystankach, włączając widzów w szczególny obieg uwagi. Oriente dzieje się w dalekowschodniej wiosce. Grupa jej mieszkańców śpiewa pełne gniewu pieśni o historii swego życia naznaczonego ciężką pracą. Gdy panujący Tyran to słyszy, bojąc się narastającego buntu, decyduje się ich zabić. Jednak nie odnosi pełnego sukcesu, ponieważ kilku z nich udaje się ocaleć i zyskać sojuszników. W tym pełnym emocji, efektownych sztuczek i kolorytu spektaklu widzowie są wciągani w akcję i zapraszani do asystowania aktorom w ich podróży i przygodach. Historia pozostawia poczucie, że także my możemy być pozytywnymi rebeliantami, że możemy nie poddawać się tyraniom i walczyć o sprawiedliwy świat. Początek o godz. 20 na ul. Półwiejskiej.

O godz. 22, na cztery godziny Święty Marcin opanuje poezja. I to dosłownie. Piątka poetów – Darek Foks, Jerzy Jarniewicz, Marcin Sendecki, Andrzej Sosnowski i Agnieszka Wolny-Hamkało zaprezentują swoje wiersze na jednych z najbrzydszych poznańskich budynkach – wieżowcach Alfa. – Teksty łączy Błąd – jako dekonstrukcja, dewastacja, destabilizacja. Jako żart. Jako zniesienie starego. Wytracanie z kolein myślenia i działania. Jako nowy początek – zapowiada Agnieszka Wolny-Hymkało.

Jedno z najbardziej spektakularnych widowisk plenerowych maltafestival poznań2010 – Un Horizonte Cuadrado chilijskiego zespołu Compana de Paso rozpocznie się o godz. 22.30 w parku Wieniawskiego. Punktem wyjścia dla chilijskich artystów była chęć porzucenia tego, co już potrafią – pokazywania „dobrej sztuki cyrku”. Celem stało się połączenie technicznego mistrzostwa z prawdziwymi emocjami i odnalezienie bezpośredniej drogi do komunikowania się z widownią. Un Horizonte Cuadrado jest niepowtarzalnym, subtelnym przedstawieniem, historią bez słów – o życiu, które jest ruchem. Na pograniczu cyrku i tańca sześciu aktorów ukazuje różne etapy życia. Zawieszeni we wszechświecie, badają rzeczywistość zewnętrzną – zarazem fascynującą i przerażającą. Poprzez swoje gesty odkrywają także możliwości i ograniczenia własnych warunków jako istot ludzkich otoczonych pustką. Urok, miłość, nienawiść, pragnienie, obojętność – wkrótce ludzkość przekształci się w kwadratowy horyzont.

Wywodząca się z Nowej Zelandii grupa rockowa The Ruby Suns inspiracji dla swojej muzyki poszukuje w kulturach postkolonialnych. Ich styl to mieszanka rocka, popu i indie. Koncert The Ruby Suns rozpocznie się w Klubie Festiwalowym o godz. 23.

Godzinę później, tradycyjnie już, na Starym Rynku zapanuje pozorna cisza – rozpocznie się najgorętsza impreza tego lata – Silent Disco. Trzech DJ-ów: Benda, Stress i Bold, na trzech niezależnych kanałach serwować będą muzykę słyszaną tylko za pośrednictwem bezprzewodowych słuchawek. Środową noc spędzimy pod hasłem „snow and summer crazy people”.

Tyle za darmo będziemy obejrzeć w środę, 30 czerwca - szóstego dnia maltafestival poznań2010 (wcześniej nazywającego się Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Malta).

Sprawdź cały program festiwalu:

30 czerwca
środa
1 lipca czwartek2 lipca
piątek
3 lipca
sobota
Poznań bez papierosa
3 lipca

17, 18,
24, 25 lipca, Stary Rynek
3 lipca 2010 - Malta
od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto